Foto: No DB arhīva

Redakcijas komentārs: Likumpārkāpumi nav bagātības priekšnoteikums 

Mīti un sazvērestības teorijas, kas nāk komplektā ar absolūtu neuzticēšanos valsts institūcijām, raksturo lielas sabiedrības daļas viedokli. To apliecina arī jaunākā sabiedriskās domas aptauja, kuru veica SKDS, tajā noskaidrots, ka lielākā daļa respondentu uzskata, ka godīgā ceļā Latvijā nav iespējams kļūt bagātam.

Rūta Kesnere - DB komentāru nodaļas redaktore, 2018. gada 31. oktobris plkst. 8:45

Gribētos teikt, ka šāds viedoklis varēja dominēt mežonīgā kapitālisma laikā deviņdesmito gadu vidū un beigās. Taču vairāk nekā 25 gadus pēc neatkarības atjaunošanas uzskats, ka savā valstī bagāts var kļūt, tikai krāpjoties un zogot, ir visai traģisks. Šāds viedoklis, jādomā, sakņojas negatīvajā pieredzē par to, kā notika privatizācija, kas tiešām bija netīrs process, un daudzajos korupcijas skandālos. Tajā pašā laikā nav pamata uzskatīt, ka mūsdienās tikai tā var tikt pie turības. Lai tie nebūtu tikai tukši apgalvojumi, minēšu dažus piemērus, kas ir nevis izņēmumi, bet apstiprina likumsakarības.

Vispirms jau jārunā par daudzajiem Latvijas jaunuzņēmumiem, kas darbojas ar ļoti atzīstamiem finansiāliem panākumiem, kuru pamatā nav nedz blēdības ar nodokļiem, nedz kādas citas mahinācijas. Piemēram, Latvijas audio tehnoloģiju jaunuzņēmums Sonarworks, kura izstrādāto sērijas Reference programmatūru lieto vairāki tūkstoši studiju visā pasaulē, sākot no radošiem entuziastiem līdz pat augstākā līmeņa studijām, ar to darbojas tādi mūziķi kā Maroon 5, Coldplay, Lady Gaga u.c. Tas piecu gadu laikā ir piesaistījis investīcijas divu miljonu apmērā.

Tāpat var minēt Latvijas uzņēmumu Printful, kas nenoliedzami ir veiksmes stāsts. Dienas Biznesa izdevumā Miljonārs, kur apkopoti 100 Latvijas turīgākie cilvēki, pirmajā vietā ierindojas komunikāciju tehnoloģiju uzņēmuma Mikrotīkls īpašnieks Arnis Riekstiņš, kurš nav iesaistīts nekādās kādreizējās privatizācijas shēmās, nav padomju laiku funkcionārs un neblēdās ar nodokļiem. Tā vietā Arnim Riekstiņam ir augsts intelekts un bizness ar lielu pievienoto vērtību.

Jāteic, ka mūsdienās finansiāli veiksmīgākie ir tie biznesi, kuru pamatā ir inovācijas un intelekts. Domāju, ka daudzo sekmīgo jaunuzņēmumu īpašnieki, kas varbūt vēl negozējas miljonāru topos, bet noteikti ir uzskatāmi par turīgiem cilvēkiem, tikai pasmaidītu par apgalvojumu, ka godīgā ceļā bagāts nevar kļūt. Jo viņu uzņēmumi pārliecinoši pierāda ko citu. Neviens jau negrasās noliegt, ka daudzi uzņēmēji savu personīgo pārticību balsta nenomaksātos nodokļos, taču tas noteikti nav priekšnoteikums, lai Latvijā kļūtu bagāts.

Finansiālā ziņā visnotaļ labi klājas arī, piemēram, maizes ceptuves Lāči īpašniekam Normundam Skauģim, kurš darbojas tikai baltajā ekonomikā. Līdz ar to jāteic gana skarbi: jo mazāk intelektuāls bizness, jo grūtāk izdzīvot; jo bizness ir ar augstāku pievienoto vērtību un inovācijās balstīts, jo lielāka peļņa un iespējas absolūti godīgi tikt pie turības. Tas gan nenozīmē, ka balto apkaklīšu noziegumi izzudīs, tādi ir visā pasaulē. Taču likumpārkāpumi ir izņēmums, nevis norma.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2018. gada 25. oktobris plkst. 6:30

Nedrīkst strādāt bez līguma, nedrīkst maksāt algu aploksnēs. Par to nav nekādu...

2018. gada 23. oktobris plkst. 6:28

Mūsdienu Latvijā nevienlīdzība ir ieguvusi jaunu seju un vaibstus. Proti, atšķirībā no...

2018. gada 22. oktobris plkst. 6:12

Latvijā daudz tiek runāts par naudas varu politikā, kas savas visnepievilcīgākās izpausmes...

2018. gada 19. oktobris plkst. 7:02

Viena no 13. Saeimā ievēlēto partiju prioritātēm ir administratīvi teritoriālā reforma. Tā...

2018. gada 18. oktobris plkst. 6:48

Ir noticis teju neticamais! Sociālie partneri – darba devēji un arodbiedrības –...

Nepalaid garām

«Es vēlos strādāt nozarēs, kur nav tādas regulācijas, nav tādas valsts iejaukšanās...

Vēstniecība, pārstāvniecība, savrupnams, kultūras un darījumu centrs, muzejs, izstāžu telpa,...

Eksports ir viens no galvenajiem valsts attīstības virzītājspēkiem, un uzņēmumiem tas ir svarīgs solis...

Āgenskalns pēdējo gadu laikā ir kļuvis par arvien pieprasītāku vietu dzīvošanai, nereti...

Viens no jaunākajiem nozares uzņēmumiem Liepājā ir SIA Sikksi, kas Latvijas kontekstā...

Bijušais NATO ģenerālsekretārs Anderss Fogs Rasmusens izglābj PNB Banku (bijušo Norvik Banku),...