Foto: No DB arhīva

Redakcijas komentārs: Neietīties falšā tautiskumā un mīļumlietās 

Sirsnīgi, mīļi, tautiski, bet ļoti piezemēti un bez mazākās intelekta atblāzmas. Tā diemžēl jāteic par Latvijas simtgades biroja iniciatīvu valsts svētkos dāvināt rakstainus cimdus un valsts dibināšanas dienu padarīt par cimdiņu dienu. It kā nepietiktu ar to, ka 4. maijs padarīts par Baltā galdauta svētkiem, un, kad jauniešiem jautā, vai zina, kas šī ir par dienu, tad jāklausās samocītas atbildes par klātiem galdiem.

Rūta Kesnere - DB komentāru nodaļas redaktore, 2018. gada 26. oktobris plkst. 6:18

Arī vēsturnieks Gustavs Strenga savā tvītā norādījis, ka 18. novembris ir pārāk nopietna diena un tad būtu jāliekas mierā ar cimdiņiem. Un ne jau rakstītos dūraiņos ir vaina, bet tajā, ka mēs ar sīkām, mīļām, bet ļoti sadzīviskām aktivitātēm piezemējam valstisku svētku jēgu un nozīmi. Es nedomāju, ka būtu nepieciešams kāds īpašs patoss un svētsvinīga patriotisma apliecināšana, kāds ir, piemēram, diezgan nejēdzīgais lāpu gājiens, kam kopš pagājušā gadsimta trīsdesmitajiem gadiem nav tā labākā pieskaņa.

Tā kā aptaujas liecina, ka no Latvijas valsts dibinātājiem lielākā daļa jauniešu labākā gadījumā zina vien Jāni Čaksti, tad gudrāks aicinājums par cimdiņu dāvināšanu būtu, piemēram, mudinājums apzināt Latvijas valsts dibinātājus, dāvināt citātus no Kārļa Skalbes Mazajām piezīmēm, izsekot līdzi hronoloģijai, kas notika no 1918. gada 18. novembra līdz 1920. gadam, kad sanāca Satversmes sapulce. Latvijas valsts dibināšana notika ļoti sarežģītā vēsturiskā situācijā, kad valsts teritorijā bija okupācijas karaspēks, burtiski pēc pāris mēnešiem postošas slepkavošanas uzsāka lielinieki, kam sekoja Pagaidu valdības pārcelšanās uz Liepāju un vēlāk uz kuģi Saratov, provāciskas valdības nodibināšana, tās krišana un Brīvības cīņas, kas ieguvušas nosaukumu Bermontiāde.

Proti, negribētos, lai rakstaino cimdiņu akcija radītu sajūtu, īpaši jauniešos, ka valsts dibināšana bija tā pa mīļo un smuko, tā čubinoties un mīļojoties. Jo patiesībā bija skarbi. Tā bija liktenim izkaulēta iespēja, kas slacīta ar asinīm. Turklāt vērts būtu arī atcerēties visus valsts dibināšanas aspektus. Gan to, ka sākotnēji līdz vāciešu īstenotajam apvērsumam 1919. gada 16. aprīlī Pagaidu valdība tautā bija ārkārtīgi nepopulāra – tai pārmeta pārliecīgu sadarbošanos ar vāciešiem, gan to, ka liela daļa Latvijas iedzīvotāju bija lielinieciski noskaņoti un loloja simpātijas pret Stučkas valdību, kas rimās tikai līdz ar tās īstenoto teroru. Latvijas valsts dibināšanas apstākļi bija sarežģīti, tautas attieksme – neviennozīmīga, kas gan pārtapa pilnīgā atbalstā un pašaizliedzīgā ziedošanās Brīvības cīņās, un to visu mums ir vērts pārdomāt šodien.

Var jau teikt, ka to var darīt arī ar rakstainiem cimdiņiem rokās. Taču ir zināmas bažas, ka vēsturiskajās peripetijās neiesvaidītajiem 4. maijs var asociēties ar foršu sēdēšanu pie balti klātiem galdiem nezināmu iemeslu dēļ, bet 18. novembris – ar cimdiņu adīšanu bez mazākās apjēgas par tā mirkļa vēsturisko sarežģītību, sekojošajām asinīm un tautas gara spēku. Nevajag pārspīlēt ar patosu, kas rada pretreakciju, bet nevajag arī visu piezemēt līdz sīkām mīļlietiņām. Vislabākā valstisku svētku svinēšana ir apjēgt, kas šajos datumos ar mums kādreiz notika un kas ar mums notiek šodien.

Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt

Viena no 13. Saeimā ievēlēto partiju prioritātēm ir administratīvi teritoriālā reforma. Tā...

Ir noticis teju neticamais! Sociālie partneri – darba devēji un arodbiedrības –...

Kultūra, latviešu valoda, mediju brīvība, veselības aprūpes reforma, nesadarbošanās ar to vai...

Latvijas likumdevēji jau kopš dzīvokļu un zemes privatizācijas nokļuvuši sprukās, mēģinot...

Ar diezgan lielu varbūtību var prognozēt, ka jaunā koalīcija un valdība ienesīs...

Nepalaid garām

Rīgā plānots ieviest jaunu aplikāciju Flipix, kas apmaiņā pret reklāmu noskatīšanos sniegs...

Akciju tirgus galvenā ziņa janvārī – pasaules gals nav iestājies. Tie, kas neseko...

Kamēr lielajiem uzņēmumiem uzrādīt strauju izaugsmi ir salīdzinoši grūti, mazāki uzņēmumi,...

Vēl pirms diviem gadiem Pārdaugavā, Robežu ielas koka namā, čakli strādāja vietējais...

Norvēģijas kāzu tērpu zīmols Sadoni par vietu, kur šūt savas kleitas, izvēlējies...

Janvāra mēnesis vērtspapīru tirgos ne tikai pasaulē, bet arī Latvijā uzrādīja...