Rīgas centrā daļēji sagruvušo piecstāvu ēku tuvākajā laikā sola demontēt 

Šonakt Rīgas centrā daļēji sagruvusī piecstāvu ēka tuvākajā laikā tiks demontēta, darbus sākot jau trešdien, teica SIA «BK Nams», kam uzticēta ēkas nojaukšana, komercdirektors Andrejs Makijevs

LETA, 11.12.2017

Foto: Lelde Petrāne, db.lv

FOTO: Rīgas centrā sabrukusi neapdzīvota piecstāvu māja

Viņš skaidroja, ka pārrunas ar ēkas īpašniekiem par demontāžu sāktas jau pirms diviem mēnešiem, taču pēdējo notikumu rezultātā ēkas demontāža tiks sākta nekavējoties.

Oficiāli ēkas nojaukšanas darbus plānots sākt trešdien, taču jau šodien teritorija tiek nožogota un darbu sāks alpīnisti, kuru uzdevums būs noņemt atlikušo jumta daļu. Makijevs skaidroja, ka ēkas nojaukšana tiks veikta ar šim uzdevumam speciāli paredzētu tehniku, taču blakus māju iedzīvotāji varēs palikt savās dzīvesvietās un viņu drošībai briesmas nedraudēs.

Viņš norādīja, ka šodien, dažu stundu laikā tiks sakārtota nepieciešamā dokumentācija, kas atļaus sākt būvdarbus.

Kā apstiprināja Rīgas domes Vidi degradējošo būvju komisijas vadītājs Oļegs Burovs (GKR), ēka pieder divu Krievijas pilsoņu uzņēmumam SIA «Grost». Jau 2012.gadā viņiem tikusi izsniegta būvvaldes saskaņota atļauja par ēkas nojaukšanu.

«Nojaukšanas projekts izstrādāts jau 2006.gadā, bet ēkas rekonstrukcijas projekts tika akceptēts 2011.gada novembrī. Savukārt, 2012.gadā tika izsniegta atļauja ēkas nojaukšanai,» norādīja Burovs.

Neskatoties uz to, īpašnieki vairāku gadu garumā ēkas demontāžas ieceri nav īstenojuši, iespējams, mēģinot to pārdot, teica Burovs. Taču pēc pēkšņā nogruvuma īpašnieki vienojušies nekavējoties sākt ēkas nojaukšanu.

Burovs piebilda, ka mājas īpašnieki patlaban atrodas Krievijā, Ufas pilsētā.

Viena no blakus mājas iedzīvotājām sacīja, ka sabrukusī māja jau gadiem ilgi stāvējusi pamesta un nekādi remontdarbi tajā neesot veikti jau kopš padomju laikiem. «Nogruvums notika ap pus vieniem naktī, ar kaimiņiem uzreiz saskrējām pagalmā. Pēc īsa brīža ieradās arī policisti, kas lūdza evakuēties, tādā ziņā mūs ātri par visu informēja, taču nav skaidrs, kas notiks ar to māju tālāk, jo drošības sajūtas vairs nav nekādas,» norādīja sastaptā iedzīvotāja, kura vēlējās palikt anonīma.

Ēka 2014.gadā tika klasificēta kā B kategorijas grausts, piemērojot tai paaugstinātu nodokļu likmi, līdz ar ko gadā tās uzturēšana īpašniekiem izmaksā aptuveni 30 000 eiro.

Šobrīd papildus naudas sodu piešķirt īpašniekiem nav plānots. «Graustu miljonāriem samaksāt lieku tūkstoti nav problēmu. Pašlaik svarīgākais ir tas, ka viņi piekrituši nekavējoties radušos situāciju labot un neliek nekādus šķēršļus mājas nojaukšanai,» norādīja Burovs.

Gadījumā, ja ēkas demontāža trešdien sākta netiks, būvdarbus savā pārziņā pārņems Rīgas dome, radušos finansiālos zaudējumus vēlāk pieprasot segt mājas īpašniekiem, piebilda Burovs.

Kā ziņots, ēka daļēji sabruka pagājušajā naktī. Glābēji no blakus esošajām ēkām evakuēja 138 cilvēkus, taču pēc Rīgas būvvaldes ekspertu vizītes tika secināts, ka sabrukusī ēka nerada apdraudējumu blakus esošajām ēkām un cilvēki var atgriezties savās mājās.

Kā liecina «Firmas.lv» un Zemesgrāmatas informācija, «Grost» māju Jeruzalemes ielā 3 iegādājusies 2002.gada 21.novembrī par 841 400 latiem (1 197 204 eiro).

«Grost» īpašnieki līdzīgās daļās kopš 2011.gada ir Krievijas pilsoņi Mavlets Muginovs un Damirs Muginovs, bet no 2007.gada līdz 2011.gadam «Grost» vienīgais īpašnieks bija Mavlets Muginovs.

Ēkas iegādes brīdī 2002.gada novembrī «Grost» vienīgais īpašnieks bija Britu Virdžīnu salās reģistrētais uzņēmums «Graft Research Limited».

Kā «Grost» darbības veids norādīta sava vai nomāta nekustamā īpašuma izīrēšana un pārvaldīšana. Pērn uzņēmuma apgrozījums bija 3467 eiro un tas cieta 42 722 eiro zaudējumus.