Riņķa dancis ap faktiski jau noraidīto depozīta sistēmu

2017. gada 26. jūnijs plkst. 7:49
Dalies ar šo rakstu

Nozare un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) nav mainījusi domas, ka dzērienu iepakojuma depozīta sistēmas ieviešana sevi neattaisnotu, tomēr ministrijai vēlreiz jāatgriežas pie šī jautājuma izvērtēšanas, valdībai ap to muļļājoties vairāk nekā 15 gadu

Jautājums par to, vai Latvijā būtu jāievieš depozīta sistēma, tiek cilāts ik pa laikam. Vistuvāk šādas sistēmas ieviešanai Latvija bija 2013. gadā, kad Ministru kabinets atbalstīja gan koncepciju depozīta sistēmas ieviešanai, gan likumprojektus, kas tika iesniegti Saeimā. Tomēr līdz pat 2015. gada sākumam Saeima nebija atbalstījusi virzītos normatīvo aktu priekšlikumus depozīta sistēmas ieviešanai Latvijā. Tādēļ tika izveidota darba grupa, apvienojot pašvaldības, uzņēmēju un nozaru asociācijas. Viens no pirmajiem darba grupas uzdevumiem bija atkārtoti izvērtēt sistēmas ieviešanas nepieciešamību. Izvērtējot ieguvumus un zaudējumus, darba grupas locekļi secināja, ka ieviešana prasītu būtisku izdevumu pieaugumu, taču galvenais mērķis – ievērojami samazināt poligonos apglabājamo atkritumu daudzumu – vienalga netiktu sasniegts. Neskatoties uz pirms diviem gadiem secināto, pašlaik VARAM pie šī jautājuma būs jāatgriežas atkal.

Proti, Saeima jūnija sākumā nolēma uzdot ministrijai izstrādāt informatīvu ziņojumu par PET pudeļu nodošanu apmaiņā pret atlīdzību. VARAM būs jāizvērtē šīs jomas regulējums Baltijas valstīs, jāsagatavo informatīvais ziņojums par iespējām veikt grozījumus attiecīgajos normatīvajos aktos, lai noteiktu PET pudeļu, stikla pudeļu un skārdeņu, kā arī cita veida dzērienu iepakojuma depozītu sistēmas izveides principus. VARAM ziņojums Saeimai jāiesniedz līdz 2018. gada 1. martam. Iniciatīvas autori – biedrība Zaļā brīvība, savācot vairāk nekā 10 tūkst. iedzīvotāju parakstu, mudināja Saeimu pieņemt pozitīvu lēmumu par PET pudeļu un citu dzēriena iepakojumu depozītu sistēmas izveidi Latvijā. Biedrība uzsver, ka Igaunijā un Lietuvā ir veiksmīgi ieviesta dzērienu iepakojumu depozītu sistēma, kura paredz, ka iedzīvotāji saņem atlīdzību, ja nodod izlietotās stikla pudeles, PET pudeles un skārdenes.

Visu rakstu Riņķa dancis ap faktiski jau noraidīto depozīta sistēmu lasiet 26. jūnija laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām