Tehnoloģijas

Roboti vadīs apkopēju armiju

Kristīne Stepiņa, 12.11.2018

RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes dekāns, profesors Agris Ņikitenko, kurš ir šī projekta zinātniskais vadītājs

Foto: Paula Čurkste/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Pētnieki izstrādā programmatūru, kas ļaus radīt sadarboties spējīgus robotus; pirmās daudzrobotu sistēmas tiks pielietotas telpu uzkopšanā.

Šobrīd zinātniekiem ir izdevies vienotā sistēmā saslēgt sešas robotizētas iekārtas, bet trīs gados, kad tiks īstenots projekts Daudzu robotu sistēmas industriālu telpu uzkopšanai, to skaits būtiski palielināsies. Šis ir viens no pieciem Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) projektiem, kura tehnoloģiju pārnesei augstskola no Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) programmas Atbalsts pētniecības rezultātu komercializācijai piesaistījusi 300 tūkstošus eiro. Jau sāktas sarunas par izgudrojuma ieviešanu ražošanā ar vairākām starptautiskām kompānijām, kas izgatavo uzkopšanas iekārtas.

Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Projekta ietvaros plānots izstrādāt un padarīt par komerciāli izmantojamu aparatūras un programmatūras papildinājumu (Add-on), kas spēj pārvērst cilvēka darbināmu industriālo uzkopšanas mašīnu par sadarboties spējīgu robotu, veidojot pamatu robotu komandām vienota mērķa sasniegšanai, skaidro RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes dekāns, profesors Agris Ņikitenko, kurš ir šī projekta zinātniskais vadītājs. To galvenā priekšrocība – augstāka darba efektivitāte (pilnīga vai daļēja cilvēka darba automatizēšana), augstāka noturība pret bojājumiem un pilnīga procesa kvalitātes kontrole, kā arī faktiska robotizētās sistēmas pārvēršana par pakalpojumu tās lietotājam.

Iespējami vairāki praktiski realizējami biznesa modeļi, piemēram, sistēmas iegāde, īre, pakalpojuma maksa un licencēšana sistēmu integratoriem, nodrošinot plašu komercializācijas platformu.

Ideja par daudzrobotu sistēmām RTU pētniekiem radās 2010. gadā, tolaik to vadībā tika izmantota daudzu aģentu sistēmas paradigma jeb veids, kā būvēt datorprogrammatūru, ko veido vairāki moduļi ar zināmu autonomiju un spēju pieņemt lēmumus, atceras A. Ņikitenko. Pirmais programmas prototips tika radīts sadarbībā ar Latvijas Lauksaimniecības universitātes pētniekiem Eiropas Savienības struktūrfondu programmas projekta Daudzaģentu sistēmu pielietojums lauksaimniecībā ietvaros, kas tika prezentēts vairākās starptautiskās izstādēs.

Visu rakstu Roboti vadīs apkopēju armiju lasiet pirmdienas, 12.novembra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!