Ekonomika

Roma uzticību nevieš

Didzis Meļķis, 23.05.2018

Foto: Andreas Solaro/AFP/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Itālijas topošā eiroskeptiķu valdība liek prognozēt lielākus tēriņus, turpinot audzēt valsts parādu.

Šodien vai rīt Itālijas prezidentam Serdžio Matarellam ir jāpaziņo sava izvēle jaunās valdības premjera amatam. Pirms 11 nedēļām visai neizlēmīgajās vēlēšanās uzvarējušie eiroskeptiķi – Pieczvaigžņu kustības (M5S) un Ziemeļu līgas koalīcija – par savu kandidātu pēc ilgas tirgošanās ir prezidentam izvirzījuši 54 gadus veco valsts pārvaldes profesoru Džuzepi Konti.

Pēc vēlēšanām 4. martā bija skaidrs, ka ar Itālijas valdības fiskālo disciplīnu augstā valsts parāda apstākļos turpmāk būs ļoti neskaidri, un tirgi uz to attiecīgi reaģēja – pieauga Itālijas valdības parādzīmju ienesīgums, kas nozīmē dārgāku valdībai pieejamo naudu tirgū, un kritās itāļu kompāniju un banku indeksi. Bet tam sekoja vairākas nedēļas ar tirgus spēlētāju atbrīvotāku attieksmi pret Apenīnu pussalā notiekošo. Šāda attieksme balstījās pieņēmumā, ka pēc sadrumstalotajiem vēlēšanu iznākumiem itāļi nespēs izveidot jaunu valdību, tāpēc prognozes bija par jaunām vēlēšanām un tehnokrātisku starplaika valdību, analizē aģentūra Bloomberg. Tādā scenārijā viss paliktu pa vecam apmēram uz gadu.

Tas gan nav noticis, un līdz ar M5S un Līgas acīmredzami sekmīgo tirgošanos par varas sadalīšanu, strādāšanu koalīcijā, piemērotas kompromisa figūras atrašanu premjera amatam un jaunas valdības sastādīšanu atgriezās arī tirgus nedrošība. Valstij pieejamo aizdevumu dārdzības ziņā attiecīgi var teikt, ka šī nedrošība līdz pat šim laikam sit aizvien augstāku vilni, kas atainojas obligāciju ienesīguma procentos, bet Itālijas kompāniju MIB indekss, un sevišķi banku indekss, ir devies stāvā kritienā.

Pēc Nacionālā Statistikas institūta datiem Itālijas valdības parāds 2017. gadā ir krities par 0,2% līdz 131,8% no IKP. Tas ir otrais augstākais parāda līmenis eirozonā pēc Grieķijas. Šis sniegums arī atpaliek no iepriekšējā premjera Paolo Džentilones mērķa pērn mazināt valsts parādu par 0,5%. Līdz ar jauno eiroskeptiķu valdību, kam ir paredzama saķeršanās ar Briseli virknē jautājumu, sākot ar ekonomiskajiem, budžeta deficīta un valsts parāda mazināšana Itālijai paredzami vairs nebūs starp politiskajām prioritātēm.

Visu rakstu Roma uzticību nevieš lasiet 23.maija laikrakstā Dienas Bizness!