Rundāles pilī ieejas biļetes un telpu noma maksās dārgāk 

Trešdien Ministru kabineta sēdē tika apstiprinātas jaunas cenas Rundāles pils apmeklējumiem un telpu nomai.

Žanete Hāka, 22.4.2015
1/12

Foto: LETA

Rundāles pilī pērn 24.maijā noslēdzās 50 gadu ilgais pils restaurācijas posms, kas tuvinātu mērķim nākotnē iekļauties pasaules kultūras mantojuma galamērķu sarakstā, līdzās Pēterhofas ansamblim pie Sanktpēterburgas, Potsdamas piļu kompleksam Vācijā un pat Versaļas pils kompleksam Francijā, informē Kultūras ministrija.

Veicot izpēti par ieejas biļešu cenām līdzvērtīgās pilīs pasaulē, tika secināts, ka Rundāles pils muzeja biļešu cenas arī turpmāk būs zemākas nekā šajās pilīs. Piemēram, Versaļas pils apmeklējuma cena šobrīd ir 15 eiro, savukārt Sanktpēterburgā Pēterhofas pils Lielā pils apskate maksā apmēram 10 eiro. Šēnbrunnas pilī Vīnē Lielā loka apskate maksā 14,5 eiro, bet Mazā loka apskate - 11 eiro.

Nevienā no pilīm cenas nav noteiktas ar sīkiem centiem aiz komata. Šī brīža cenas ārzemju apmeklētājos, kuri ir lielākā daļa no pils apmeklētājiem (pēc statistikas datiem 2013.gadā 64%), rada neizpratni un neapmierinātību, skaidro KM.

Laikā kopš 2007.gada, muzeja publisko maksas pakalpojumu izcenojumi netika paaugstināti, ņemot vērā Latvijas iedzīvotāju zemo maksātspēju. Šo gadu laikā pils papildināta ar 8 restaurētām un pilnībā iekārtotām hercoga un hercogienes apartamentu telpām.

Pils restaurācijas un eksponātu iegādē ik gadu no muzeja budžeta līdzekļiem tiek ieguldīti finanšu līdzekļi līdz 8% no muzeja ienākumiem.

Katru gadu, palielinoties jaunatklāto telpu skaitam, bijis nepieciešams papildināt muzeja apsardzi ar videonovērošanas iekārtām un pieņemt sezonas darbā papildus muzeja eksponātu uzraugus un telpu apkopējas. Līdz ar muzeja izdevumu palielināšanos, tiek paredzēts muzeja sniegto publisko maksas pakalpojumu izcenojuma pieaugums.

Muzeja sniegto pakalpojumu cenrādis ir izstrādāts, ievērojot principu, ka maksa nedrīkst pārsniegt muzeja funkciju veikšanai nepieciešamo izdevumu apjomu.

Ņemot vērā to, ka Latvijas iedzīvotāju maksātspēja ir daudz zemāka nekā ārvalstu tūristiem un pakalpojumu cenas nav iespējams diferencēt, cenas par pakalpojumiem saistībā ar muzeja pamatekspozīciju, izstāžu un teritorijas apmeklējumu, netiek būtiski paaugstinātas.

Atsevišķām muzeja pakalpojumu saņēmēju grupām ir noteikta pazemināta samaksa.

Projektā pils apskatei galvenokārt tiek paaugstināta maksa pieaugušajiem, proti, turpmāk, lai apskatītu pils Mazo loku, biļete maksās par 0,44 centiem vairāk (tagad cena ir 3,56 eiro, pēc palielinājuma būs 4 eiro), bet Lielā loka biļete maksās par 1,02 eiro vairāk (tagad 4,98 eiro, pēc palielinājuma - 6 eiro) nekā līdz šim.

Lai palielinātu skolu ieinteresētību apmeklēt muzeju, paredzēts lielāku uzmanību pievērst skolas vecuma bērniem, apmeklējot muzeju gan individuāli, gan ar mācību iestāžu organizētajām ekskursijām, būtiski nemainot biļešu cenas - skolēniem samazinot Mazā loka apskati par 0,13 centiem (tagad 2,13 eiro, pēc samazinājuma - 2 eiro), bet skolēniem grupā biļetes cena tiek paaugstināta par 0,08 centiem (tagad - 1,42 eiro, pēc palielinājuma - 1,5 eiro). Lielā loka apskatei skolēniem grupā biļešu cena tiek samazināta par 0,13 centiem (tagad - 2,13 eiro, pēc samazinājuma - 2 eiro).

Lai arī turpmāk muzeju padarītu pieejamu ģimenēm ar skolas vecuma bērniem, tiek samazināta maksa ģimenes biļetēm. Projektā palielināta maksa par profesionālu fotografēšanu nekomerciālām vajadzībām.

Lai uzturētu Rundāles pils ansambli kā vienotu 18.gadsimta arhitektūras, monumentāli dekoratīvās mākslas pieminekli un, lai samazinātu telpu izmantošanu dažādu veidu pasākumiem, kas nav saistīti ar muzeja tiešo darbību, plānots telpu nomas pakalpojumiem paaugstināt maksu. Paaugstinot telpu nomas pakalpojuma maksu, samazināsies pasākumu skaits, kas nereti apmeklētājiem ierobežo telpu apskates iespējas un rada nepareizu iespaidu par ekspozīcijas iekārtojumu, skaidro KM.

 

Tevi varētu interesēt

Konkursa «Latvijas būvniecības gada balva 2014» «Grand Prix» piešķiršana...

Jau otro nedēļu Rundāles pils oranžērijā pa kārtai, savu ziedu ver vaļā...

ASV laikraksts New York Times jūsmo par Latvijas barokālo Rundāles pili, nodēvējot...

Pēc vairāk nekā sešu stundu brauciena no Pakrojas Rundāles pils pagalmā ieripoja...

«Uzgāju bēniņos un palūdzu kolēģim nogriezt vienu šķēpeli no sijām. Savā laikā...

Nepalaid garām

Ja valsts eksperts apgalvo, ka šķeldu ceļa uzturēšana izmaksās 10 miljonus nākamo...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

Igauņi pirmie pārgāja uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā un Tallinā gandrīz...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

SIA Vidzemes slimnīca neto apgrozījums pērn sasniedza 11,402 miljonus eiro, kas ir...

Pēc ilgstošas politiskās un sociālās nestabilitātes Tuvo Austrumu un Ziemeļāfrikas reģiona...

Valsts ieņēmumu dienests (VID) uzsācis 80 000 eiro vērtas alkohola kravas iznīcināšanas...

Lielbritānijas lielākā mazumtirdzniecības kompānija Tesco pagājušajā biznesa gadā,...

Pagājušajā gadā SIA Narvesen Baltija apgrozījums sasniedzis 64,05 miljonus eiro, kas ir...

Ceturtdien, 23.aprīlī, Saeimā plānots trešajā lasījumā balsot par grozījumiem Atkritumu...

Zemo izmaksu lidsabiedrība Wizz Air no 22.aprīļa sāk lidojumus no starptautiskās lidostas...

Lai gan jau janvāra sākumā bija jāsākas ilgi plānotajam Latvijas šprotu pirmo...

Ātrās ēdināšanas restorānu ķēde Hesburger, turpinot restorānu tīkla paplašināšanu,...

Audzis tikai jauno pirkumu apjoms privātpersonu autolīzinga segmentā....