Swedbank: Sasniegts vēsturiski lielākais pirkumu īpatsvars jaunajos daudzdzīvokļu projektos 

Iedzīvotāju vēlme pēc jauna mājokļa turpina pieaugt, un, kā liecina Swedbank apkopotie dati, darījumu apjoms, šogad pieaudzis par piektdaļu, salīdzinot ar attiecīgo periodu pērn.

Žanete Hāka, 14.8.2019

Foto: pixabay

Nozīmīgākie tirgus attīstības dzinuļi ir pieaugošs pieprasījums pēc dzīvokļiem jaunajos projektos, kā arī iedzīvotāju ienākumu kāpums. Kopumā 57% no visiem iegādātajiem īpašumiem atrodas Rīgā, 24% Pierīgā, bet 19% reģionos. Trešā daļa visu darījumu Rīgā notikuši tieši ar jaunajiem projektiem, kas ir vēsturiski lielākais darījumu īpatsvars šajā segmentā.

«Ir redzams, ka Rīgā un Pierīgā turpinās tirgus pārorientēšanās uz pieprasījumu pēc dzīvokļiem tā sauktajos jaunajos projektos. Šogad pieprasījums pēc Swedbank aizdevuma šajā segmentā audzis par 72%, salīdzinot ar attiecīgo periodu pērn, ko veicinājis gan piedāvājuma pieaugums, gan arī salīdzinoši lēnais novecojušo namu renovācijas process. Strauju izaugsmi piedzīvojusi arī privātmāju celtniecība Pierīgā, kas ir alternatīva izvēle Rīgas centra lielo platību dzīvokļiem. Kopumā, lai arī Latvijas nekustamā īpašuma tirgus attīstās un mājokļu kreditēšanas tempi aug, salīdzinot ar Lietuvu un Igauniju, tie joprojām ir vairāk nekā divas reizes mazāki, kas norāda uz nākotnes attīstības potenciālu Latvijas nekustamā tirgus attīstībai,» stāsta Normunds Dūcis, Swedbank Hipotekārās kreditēšanas jomas vadītājs.

Populārākie dzīvokļi jauno projektu segmentā ir ar racionālu plānojumu un optimālu dzīvokļa platību -līdz 75 m2. Jāatzīmē, ka tieši nelielo dzīvokļu (līdz 55 m2) darījums skaits ir dubultojies. Tāpat zīmīgi, ka šogad straujāku popularitāti ir piedzīvojuši daudzdzīvokļu projekti Pierīgas novados, kur notiek katrs piektais darījums (iepriekšējā gadā tie bija vien 5%). Pieprasījumu pēc jaunajiem projektiem diktē jaunie speciālisti vecumā no 25 līdz 35 gadiem, kuru vidējie ienākumi ir 2000 – 2500 eiro mēnesī (pērn pircēju vidējais ienākumu līmenis bija 1500 - 2000 eiro mēnesī).

Savukārt privātmāju būvniecībā nemainīgi vērojama tendence Pierīgā (66%) būvēt vienstāvu ēkas platībā no 150 līdz 170 m2, kas ir gan racionāla izvēle būvniecības izmaksu ziņā, gan arī ēkas ekspluatēšanā. Visbiežāk būvēt privātmāju izvēlas iedzīvotāji vecumā no 30 līdz 40 gadiem, kuru mājsaimniecības ienākumi ir līdz 3000 eiro mēnesī.

Augošam pieprasījumam seko arī cena «Pieprasījuma pieaugums un darbaspēka trūkums veicina cenu kāpumu jaunajos projektos, kas šogad augusi par vidēji 9%, sasniedzot 1600 EUR/m2. Proporcionāli augusi arī vidējā aizdevuma summa dzīvokļa iegādei jaunajā projektā, sasniedzot 93,5 tūkstošus eiro. Turpretim vidējās aizdevuma summas tipveida dzīvokļiem pieaugušas vien par 5%. Taču, lai arī aizdevuma summas ir kāpušas, tās nav atstājušas ietekmi uz aizdevuma atmaksas termiņu, kas jaunajos projektos vidēji ir 24 gadi, tādējādi apliecinot iedzīvotāju ienākumu pieaugumu,» atzīmē Normunds Dūcis.

Lielāko darījumu skaitu jauno dzīvokļu segmentā nodrošina darījumi t.s. ekonomiskajā cenu grupā (1000 līdz 1500 EUR/m2). Vienlaikus aizvien vairāk dzīvokļu pircēju ir sasnieguši nākamo cenu līmeni (1500 līdz 2500 EUR/m2) – šajā cenu grupā fiksējams nozīmīgs darījumu skaita pieaugums (+40%).

Ņemot vērā gaidāmo piedāvājumu tirgū, kā arī pozitīvo noskaņojumu ekonomikas attīstībā kopumā, darījumu skaits šajā – 1500 līdz 2500 EUR/m2 – cenu grupā turpina pieaugt. Šo tendenci stiprina arī salīdzinoši lēnāks pieaugums ekonomiskajā cenu grupā un aktivitātes sarukums t.s. blokmāju dzīvokļu tirgū. Lai arī darījumu kopskaits šajā dzīvokļu segmentā aizvien vēl sasniedz 60%, pēdējo gadu laikā tas pakāpeniski turpina samazināties.

Tevi varētu interesēt

No šodienas Swedbank klientiem pieejama jaunā mobilā lietotne, kas piedāvā, piemēram, biometrijas...

«Swedbank» valdes priekšēdētāja amatā uz nākamo piecu gadu termiņu apstirpināts Reinis Rubenis,...

Swedbank tuvāko nedēļu laikā plāno laist klajā savu jauno lietotni, kas 300 000...

No šā gada jūnija Swedbank ir pakāpeniski uzsākusi piemērot ilgtspējas principus visiem...

Zviedrijas bankas «Swedbank» akcionāri ārkārtas pilnsapulcē trešdien bankas uzraudzības padomes...

Nepalaid garām

Ja valsts eksperts apgalvo, ka šķeldu ceļa uzturēšana izmaksās 10 miljonus nākamo...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

Igauņi pirmie pārgāja uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā un Tallinā gandrīz...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Jauno projektu segmentā 2019. gada pirmajā pusgadā tika novērota aktivitātes palielināšanās –...

Jaunākā kultūras būve Latvijā - Hanzas Perons - pirmo reizi publiski durvis...

Latvijas Pasts trīs publiskās izsolēs 2019.gada septembrī piedāvās 29 savā saimnieciskajā darbībā...

Ekspluatācijā nodota centra tuvumā, Bukultu ielā uzbūvētā B+ klases biroju ēka -...

Līdz 2019. gada 15.augustam veicams kārtējais nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) maksājums....

Nekustamo īpašumu attīstītājs Bonava Latvija pilnībā pabeidzis savu pirmo biznesa segmenta daudzdzīvokļu...

Augustā AS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) padome kārtējā sēdē vērtēs Jaunā Rīgas...

Anniņmuižas vēsturisko ēku Rīgā, Jūrmalas gatvē 76 (oficiāli - vietējās nozīmes arhitektūras...

Nekustamo īpašumu attīstītājs Piche netālu no starptautiskās lidostas Rīga iegādājies zemes...

Ķemeros sākti pirmie atjaunošanas darbi Ķemeru ūdenstorņa pārbūvei un tam piegulošo ielu...