TEC ierobežo cenu pieaugumu

2018. gada 15. augusts plkst. 11:35
Sadaļa: Enerģētika
Dalies ar šo rakstu

Rīgas termoelektrostaciju (TEC) darbība tirgū Latvijai garantē ne tikai būtiskas elektroenerģijas bāzes jaudas un elektroapgādes drošumu, bet arī nodrošina zemāku gada vidējo elektroenerģijas cenu

To intervijā DB norāda Pasaules Enerģijas padomes Latvijas Nacionālās komitejas loceklis un Latvenergo Izpētes un attīstības daļas eksperts Ilmārs Stuklis. Viņš atklāj, ka Lietuvā pēc Ignalinas atomelektrostacijas slēgšanas izveidojies efektīvu un lētu elektrības jaudu deficīts, kas elektroenerģijas cenu paaugstina arī Latvijas reģionā, tāpēc efektīva TEC darbība ir viens no būtiskākajiem faktoriem cenu ierobežošanai Latvijā un Lietuvā.

Ieguldījumi atmaksājas

Ja Rīgā nebūtu izveidotas jaunas TEC jaudas un nerealizētos citi agrāk iecerētie jaudu projekti, Latvija un Lietuva bieži piedzīvotu ļoti augstas elektrības cenas, uzsver I. Stuklis.

«Par to varējām pārliecināties arī aizvadītajā nedēļā, kad TEC-2 tehnisku iemeslu dēļ nedarbojās otrais energobloks. Līdz ar to cenas Latvijas un Lietuvas cenu apgabalos pieauga,» skaidro eksperts. Latvenergo skaidro, ka pagājušajā nedēļā TEC-2 tika konstatēts bojājums katla utilizatora tvaika caurulēs, kas nodrošina bloka dzesēšanu. «Lai to pilnvērtīgi labotu, ir nepieciešamas vairākas dienas, šobrīd defekts ir fiksēts, tiek labots un tuvākajā laikā bloks atsāks darbu. Lai gan reģionā ir ļoti daudz spēlētāju, šis atslēgums un sekojošais cenu pieaugums liek domāt, ka mūsu TEC ražotnes šādos brīžos spēj garantēt stabilitāti Latvijas un Lietuvas cenu zonā,» uzskata Latvenergo Ražošanas direktors Māris Kuņickis.

I. Stuklis uzsver, ka Rīgas TEC garantē bāzes jaudas, kas gandrīz pilnībā spēj nodrošināt Latvijas elektroenerģijas patēriņu brīžos, kad imports no ārvalstīm ir ierobežots. «Lielās TEC jaudas strādā pēc tirgus principiem – tad, kad ir lielāks pieprasījums un augstāka cena. Atšķirībā no citām valstīm, kur pieejamas līdzīgas jaudas, kas pamatā paredzētas darbam mazāk efektīvā kondensācijas režīmā, TEC-2 ir spējīga strādāt gan koģenerācijā, gan kondensācijā,» pauž I. Stuklis, atzīmējot, ka pēc pēdējās rekonstrukcijas TEC jaudas ir modernākās un efektīvākās Eiropas Savienībā (ES). Publiski pieejamā informācija liecina, ka TEC-1 rekonstrukcija sākta 2001. gadā un kopumā izmaksāja 104 miljonus eiro, savukārt TEC-2 rekonstrukcijā, kas uzsākta 2006. gadā, līdz 2013. gadam ieguldīti 623 miljoni eiro. «Šobrīd daudz tiek diskutēts par to, vai šie ieguldījumi bija pamatoti, taču jāsaprot, ka Eiropā direktīvi tika noteikts līdz 2012. gadam būtiski samazināt kaitīgo izmešu koncentrāciju dūmgāzēs. Šajā gadījumā mums bija divi varianti – ieguldīt rekonstrukcijā vai apturēt esošās jaudas un palikt bez tām,» stāsta eksperts, atgādinot, ka viens kilovats uzstādītās jaudas Rīgas TEC rekonstrukcijas gadījumā gan izmaksājis relatīvi lēti.

«Ieguldot ap 700 miljoniem eiro, ieguvām 1000 MWh lielu jaudu. Tas nozīmē, ka viens kilovats uzstādītās jaudas izmaksāja vien aptuveni 700 eiro,» secina I. Stuklis, piebilstot, ka viens kilovats jaudas ogļu elektrostacijā izmaksā ap 1700 eiro, atomstacijā – ap 3000 eiro, bet biokurināmā stacijā – pat 4500 eiro.

Visu rakstu TEC ierobežo cenu pieaugumu lasiet 15. augusta laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu