Tirdzniecībā nonākot Rainim un Aspazijai veltītai kolekcijas monētai, Latvijas Bankas kasēs veidojas neliela rinda 

Šodien tirdzniecībā nonākot Rainim un Aspazijai veltītai sudraba kolekcijas monētai, Latvijas Bankas kasēs vērojama lielāka rosība nekā ikdienā.

LETA, 08.9.2015
1/3

Foto: Latvijas Banka

No rīta, verot vaļā Latvijas Bankas kases, bija neliela rinda - vairāki desmiti cilvēki, informēja Latvijas Bankas preses sekretārs Jānis Silakalns. Viņš prognozēja, ka dienas gaitā Rainim un Aspazijai veltīto monētu varēs iegādāties gandrīz bez gaidīšanas.

Monētas tirdzniecībā iegādes limiti šoreiz nav noteikti.

Latvijas Bankai nav mērķa, ka monētas būtu izpārdotas vienā vai dažās dienās, kaut arī atsevišķām monētām tā mēdz būt, bet dot sabiedrībai iespēju iegādāt šos mākslas darbus naudas formā par nozīmīgām nacionālām un vispārcilvēciskām tēmām.

Sudraba kolekcijas monētas Rainis un Aspazija cena Latvijas Bankas kasēs ir 59 eiro.

Monētu veido divas atsevišķas daļas, uz vienas attēlots Rainis un uz otras - Aspazija. Monētu apgriežot, redzamas dzejas rindas, ko viņi veltījuši viens otram. Šis mazās formas mākslas darbs runā par divām spilgtām personībām ar atšķirīgu rokrakstu, reizē kopīgu un atsevišķu dzīves ceļu un mijiedarbi literārajā darbā. Divdaļīgums kā retāk izmantots kalšanas paņēmiens ir ļoti piemērots un precīzs šīs monētas idejas nešanai, informē Latvijas Banka.

Monētas grafiskā dizaina autore ir Arta Ozola-Jaunarāja, plastiskā veidojuma autore - Ligita Franckeviča.

Kolekcijas monēta kalta Lietuvas kaltuvē UAB Lietuvos Monetų Kalykla. Monētas maksimālā tirāža plānota 7000 eksemplāru.

Eiro kolekcijas monētas ir maksāšanas līdzeklis tikai emisijas valstī, nevis visā eirozonā. Tomēr maz ticams, ka šādas monētas reāli nonāk apgrozībā, jo pēc būtības tās ir mākslas darbi un ir numismātu un citu interesentu īpaši pieprasītas. Kolekcijas monētu nominālvērtība ir atšķirīga no apgrozības monētu nominālvērtības, piemēram, pieci vai desmit eiro. Kolekcijas monētu krāsa, diametrs, svars, materiāls būtiski atšķiras no apgrozības monētu raksturlielumiem.

Interesenti informāciju par Latvijas Bankas kasēs nopērkamajām kolekcijas monētām var meklēt centrālās bankas interneta vietnē. Pašlaik pircējiem pieejams tematiski un mākslinieciski plašs monētu klāsts - gan daļa no lata jubilejas un piemiņas monētām, gan četras no 2014.gadā izlaistajām eiro sudraba kolekcijas monētām, gan arī 2015.gadā izlaistās kolekcijas monētas. Pieejami arī monētu komplekti.

Šogad Latvijas Bankas kolekcijas monētu programmā plānotas sešas monētas. Pie interesentiem jau nonākusi monēta Ugunsdzēsībai Latvijā 150 un Rīgas pils 500 gadu jubilejai veltītā monēta. Savukārt nākamo plānots izlaist komponistam Emīlam Dārziņam veltītu monētu.

Pagājušajā gadā Latvijas Banka laida apgrozībā sešas kolekcijas monētas. Tās bija veltītas Ainažu jūrskolas jubilejai, Jāņa Jaunsudrabiņa Baltajai grāmatai, Baltijas ceļa 25.gadskārtai, Vecajam Stenderam, Kurzemes barokam, tika izdota arī latviešu etnogrāfiskajām un folkloras tradīcijām veltīta Gadskārtu monēta.