Turcijai sliktākais vēl var būt priekšā 

Turcijas ekonomiku un valūtu var gaidīt tālāka nestabilitāte.

Jānis Šķupelis, 29.3.2019

Foto: pixabay.com

Situācija Turcijas ekonomikā nepārliecina. Jau pagājušogad tieši šo valsti periodiski apņēma lielākas neskaidrības uzplūdi, kur ziņu virsrakstos tika minēta tāda lieta kā valūtas krīze. Saistībā ar Turciju vēl skaļu toni bija uzņēmis tās diplomātiskais strīds ar ASV, kas nebūt nevairoja jau tā vājo investoru ticību šai valstij.

Pēdējā laikā var manīt, ka Turcijas tautsaimniecība virzās tuvāk grāvja malai – dati liecina, ka Turcijas IKP pagājušā gada ceturtajā ceturksnī sarucis par 3% (vēl pagājušā gada pirmajā ceturksnī tas palēcās par 7,4%), inflācija atrodas pie 20% un bezdarbs pieaudzis līdz 13,5% (pagājušā gada aprīlī tie bija 9,6%).

Liras nestabilitāte

Pēdējos mēnešos likās, ka Turcijas lira pēc pagājušā gada antirekordiem varēt būt stabilizējusies. Tomēr aptuveni pirms nedēļas liras vērtība atkal sāka šūpoties pēc tam, kad tirgus dalībnieki bija samanījuši, ka straujāk rūk Turcijas Centrālās bankas rezerves, ko tā droši vien varētu būt lietojusi, lai balstītu vietējo valūtu (to apstiprināja arī šīs nedēļas dati). Turcijas prezidents Tajips Erdogans tradicionāli visā vainojis ārvalstis un valūtu spekulantus un draudējis, ka tiem par visām netaisnībām būs jāmaksā augsta cena.Šīs nedēļas vidū tādējādi saspringta situācija izveidojusies Turcijas naudas tirgū. Lai situāciju kontrolētu, tiek runāts, ka Turcijas varas iestādes šonedēļ aizliegušas valsts bankām aizdot liras to ārvalstu partneriem. Rezultātā liras Swap likme uz brīdi pat sasniedza 1200%, un šīs valūtas cena, šķiet, īslaicīgi pieauga. Šāds solis veikts, lai spekulanti nevarētu tikt pie lirām un tās «šortot», raksta Financial Times.

Daudzi finanšu tirgus eksperti gan lēš, ka tas ir vien īstermiņa ekstremāls nestandarta risinājums (kas radīšot jaunas problēmas – vēl skaidrāks ir tas, ka šis tirgus nav brīvs un ir neparedzams), jo pamata izaicinājums – daudzi Turcijas iedzīvotāji mēģina tikt vaļā no liras un iegūt citu valstu valūtas, lai nosargātu savu uzkrājumu vērtību – paliek. Daži lēš, ka Turcijas valdības lielās pūles liras stabilizēšanā saistītas ar šajā nedēļas nogalē paredzētajām pašvaldību vēlēšanām. Apvienotās Karalistes finanšu uzņēmuma Investec Bank piebilst – tādējādi īstermiņa politiskie labumi un ekonomiskais populisms tiek likts pāri ilgtermiņa pragmatismam.

Visu rakstu lasiet 29. marta laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!