Uzņēmējas pieredze: Nodod savu uzņēmumu jauniešiem 

Uzņēmēja, SIA Anllu dibinātāja Zane Driņķe pārsteigusi ar Latvijas biznesa videi neraksturīgu rīcību – viņa savu uzņēmumu uzticējusi diviem jauniem censoņiem – Biznesa augstskolas Turība 3. kursa studentiem Robertam Krieķim un Mārtiņam Brūderam, kuri pilnveido savas biznesa zināšanas arī StartUp Akadēmijā un Biznesa inkubatorā.

Lelde Petrāne, 10.5.2016
1/3

Zane Driņķe

Foto avots: Turība

Uzņēmuma darbības veids ir tirdzniecība pa pastu un internetā.

«Ideja nodot uzņēmumu studentiem ir balstīta uz manu uzņēmējdarbības pieredzi, pati biju nogurusi darboties tieši šajā - attālinātās tirdzniecības nozarē. Ilgstoši darbojoties liela Somijas uzņēmuma vadībā, pēc tam izveidojot savu uzņēmumu SIA Anllu, secināju, ka ir laiks savā vietā laist jaunus cilvēkus. Savā pasniedzējas darbā esmu pamanījusi, ka katrā kursā ir viens vai daži līderi, no kuriem nākotnē var sanākt veiksmīgi uzņēmēji. Studentu vidū biju pamanījusi Robertu un Mārtiņu, kuri izcēlās ar savu spēju argumentēti un pamatoti oponēt arī pasniedzēja viedoklim, turklāt viņi darbojās arī Biznesa inkubatorā, īstenojot savas idejas, tāpēc vienā brīdī piezvanīju un jautāju, vai viņi nevēlas paši pelnīt sev algu?» idejas rašanos skaidro Zane Driņķe.

Jau pirms Saeimas vēlēšanām Jaunā Konservatīvā partija solīja, ka visas trīs Latvijas lielās ostas ir jāpaliek zem valsts jumta, tādēļ ASV sankcijas pret Aivaru Lembergu un vairākām juridiskajām personām ir uzlūkojamas kā politisko solījumu pildīšana un vienlaikus politiskās varas pārvēršana ekonomiskajā.

Arī studentiem ir savs skatījums par idejas pirmsākumiem. «Sākotnēji nācām pie pasniedzējas, lai pakonsultētos par kādu mūsu biznesa ideju, iespējams, tā tikām pamanīti. Mēs parādījām, ka ir iniciatīva, vēlme darboties un uzņēmība. Kad saņēmām piedāvājumu pārņemt uzņēmumu, sākumā tam nemaz neticējām, zināmā mērā joprojām nespējam tam līdz galam noticēt. Līdz šim aktīvi nodarbojāmies ar citu biznesa projektu – Latvijas mājražotāju produkcijas virzīšanu ārvalstu tirgos, piedāvājums par SIA Anllu nāca īstajā brīdī, un mēs sapratām, ka nav divu domu – izaicinājums ir jāpieņem!» stāsta Mārtiņš Brūders.

Daudzi pieredzējuši uzņēmēji šādu lēmumu dēvētu par lielu risku, taču Z.Driņķe, taujāta par to, kāpēc nolēmusi uzticēties studentiem, atbild: «Vienīgais nosacījums, nododot uzņēmumu, bija, lai man vairāk nebūtu jāveic nekādi ieguldījumi, viņiem jāstrādā ar to, kas ir.»

«Mēs kā studenti esam pieraduši, ka mērķi jāsasniedz ar ierobežotiem resursiem. Apzināmies, cik šajā uzņēmumā ir ieguldīts, tāpēc vēlamies un esam gatavi strādāt ar tiem līdzekļiem, kas šobrīd ir pieejami, negaidām miljonu lielas investīcijas. Ir ļoti daudz uzņēmuma attīstības ideju, taču primāri vēlamies izprast attiecīgo tirgus segmentu. Latvijā ir aptuveni 250 interneta veikalu ar pavisam nelielām atšķirībām – citiem ir savas noliktavas, citiem – nav. Tā arī ir būtiskākā atšķirība. Mums nav savas noliktavas, esam atkarīgi no piegādātājiem, attiecīgi ir grūti konkurēt ar ātrumu, tāpēc ir jāiekaro sava niša. Lai gan jāsaka, ka esam uzstādījuši rekordu – prece tika piegādāta 55 minūšu laikā, kopš pasūtīšanas brīža, tomēr mūsu mērķis ir pierādīt, ka iepirkšanās internetā var būt arī personiskāka, ar individuālu pieeju katram klientam, ko citi šajā nozarē nepiedāvā. Šobrīd koncentrējam darbību uz to, lai patērētājs būtu apmierināts, lai veidotos pozitīvs uzņēmuma tēls un rastos stāsts,» stāsta Roberts Krieķis.

Viņš gan atzīst: «Es neuzticētu savu uzņēmumu studentiem, jo lielai daļai jauniešu mūsdienās trūkst atbildības sajūtas. Mēs esam jauni, tomēr dzimuši vēl tajā laikā, kad cilvēks iemācās, ko nozīmē nokrist no zara un sasisties. Mūsdienu jaunieši tiek pārāk saudzēti, līdz ar to viņi reizēm neapzinās, kādas var būt vienas vai otras rīcības sekas. Nevēlos pievilt nevienu cilvēku – nedz biznesā, nedz dzīvē kopumā. Latvija ir pārāk maza, lai kādu uzmestu, viss ātri nāks atpakaļ! Mēs novērtējam uzticēšanos, kas mums ir izrādīta, uzticot SIA Anllu.»

Tevi varētu interesēt

Noslēdzies darījums, kura ietvaros Polijas uzņēmumam MCI Management piederošais investīciju...

Mājas un interjera preču tirgotājs Jysk šogad investējis 50 tūkstošus eiro interneta...

Atvērts Indras Miklāvas zīmola I’M kreklu un blūžu konstruktora interneta veikals imyourshirt.com....

Piena pārstrādātājs Rīgas Piensaimnieks ir radījis, kā norāda pats uzņēmums, Baltijas valstīs...

Turpmāk zviedru modes apģērbu tīkla Lindex produkciju Latvijā iespējams iegādāties arī internetā...

Nepalaid garām

Dzelzceļa līnijas "Rail Baltica" projekta īstenotāji atklājuši pirmās nākotnes infrastruktūras...

Nākamajā gadā uzņēmējiem gaidāms ne viens vien izaicinājums, taču tajā pašā laikā...

Par čeku loterijas devumu ēnu ekonomikas apkarošanā un nodokļu ieņēmumu palielināšanā varēs...

Ekonomikas izaugsmes bremzēšanās ir vērojama, taču vismaz tuvāko gadu laikā tik dziļa...

Latvijas tehnoloģiju uzņēmumi saredz iespēju darbiniekiem strādāt attālināti, taču ļaut strādāt...

Novembra sākumā Rīgā, Ģertrūdes ielā atklāts salons BG Suits, kas piedāvā gan...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

No šīs sadaļas

Tirdzniecības centrā Spice 21.maijā tiks atvērts Baltijā pirmais franču apakšveļas zīmola...

Rimi Latvia līdz 15. maijam aicina jauniešus pieteikties praktikantu programmai Talent Lab....

Pasludināti Eiropas tirdzniecības centru konkursa European Shopping Centre Awards uzvarētāji....

Latvijā bērni par šādu veikalu pagaidām var tikai sapņot. Aprīlī Parīzes iepirkšanās...

Lietuvas mazumtirdzniecības veikalu tīkls Maxima saistībā ar patērētāju pārliecības kritumu...

Aprīlī Maxima Latvija vadības komandai pievienojies Viktors Troicins, kas pildīs uzņēmuma komercdirektora...

«Es jau agri zināju, ka gribu nodarboties ar modi, bet dizaina skolai...

Modes un izklaides centrā Rīga Plaza (blakus FantasyPark) tiks atklāts Latvijā lielākais...

Neskatoties uz igauņu izslavēto lokālo patriotismu, pēdējā laikā salīdzinoši zemāku...

Jauna zīmola ienākšana tirgū pati par sevi ir uzmanības vērta, bet Polijā...