Valdība nolēmusi iesaistīties Conexus Baltic grid pirkšanas darījumā

2017. gada 11. aprīlis plkst. 16:44
Sadaļa: Enerģētika
Dalies ar šo rakstu

Valdība nolēmusi iesaistīties Conexus Baltic grid pirkšanas darījumā, DB informēja Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Summa atklāta netiek, bet šorīt DB kluba brokastīs viņš teica, ka naudu atradīšot, sīkāk neko nekonkretizējot.

Valsts vērtēs iespējamo iesaistīšanos AS Conexus Baltic Grid ar mērķi nodrošināt enerģētisko drošību un izveidot Baltijas valstu un Somijas reģionālo gāzes tirgu līdz 2020. gadam. Šo mērķi būs iespējams sasniegt, nodrošinot infrastruktūras attīstību (Igaunijas-Somijas starpsavienojumu Balticconnector un Lietuvas-Polijas starpsavienojumu GIPL), sasniedzot augstu tirgus efektivitāti un vienlīdzīgu konkurenci, kā arī nodrošinot dabasgāzes cenu izlīdzināšanos ar centrālo Eiropu.

Valstij ir divas iespējas, kā iegādāties kapitāldaļas, norāda Ekonomikas ministrija. Pirmkārt, valsts var izmantot savas pirmpirkuma tiesības uz AS Conexus Baltic Grid akcijām, atbilstoši Enerģētikas likuma prasībām. Otrkārt, valsts var turpināt sarunas ar uzņēmuma pašreizējiem akcionāriem, kas ļaus pilnvērtīgāk izvērtēt valsts iespējas iesaistīties darījumā.

Valdība pieņems lēmumu par iespējamo darījumu tikai tad, kad tas būs pilnībā izvērtēts un būs panākta vienošanās par abpusēji pieņemamu cenu, kas atbilst tirgus vērtībai. Valstij ir iespēja iegādāties kapitāldaļas tikai par tirgus vērtību, pretējā gadījumā iespējamais darījums atbilstu valsts atbalsta pazīmēm, līdz ar to būtu saskaņojams ar Eiropas Komisiju. Vienlaikus valdība arī lēma darījuma izvērtēšanai un sagatavošanai piesaistīt profesionālu, starptautisku konsultantu, kura uzdevums būs veikt uzņēmuma padziļinātu izpēti un novērtēšanu, kā arī Ekonomikas ministrijas vadībā veikt sarunas ar akcionāriem.

Plānots runāt gan ar Krievijas Gazprom, gan ar Uniper un Itera Latvija, kuri akceptējuši, ka savas akcijas pārdos. Vienlaikus paredzēts runāt ar kompānijas akcionāru Marguerite Fund, kas varētu būt valdības partneris attiecīgajā darījumā. Ministrs pieļāva, ka valsts darījumu varētu finansēt ar Valsts kases aizņēmuma palīdzību, lai netiktu palielināts budžets deficīts, vēsta LETA.

Jau ziņots, ka līdz ar dabasgāzes tirgus atvēršanu 3.aprīlī spēkā stājās Enerģētikas likuma normas, kas paredz valsts pirmpirkuma tiesības attiecībā uz dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatoru Conexus Baltic Grid.


 

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārds