Valsts kāro subsīdiju kumosu

2016. gada 13. janvāris plkst. 12:51
Dalies ar šo rakstu

Šogad iezīmēsies Latvijas lauksaimniecības attīstības ātrums: mūsu zemnieki dzīvo ar zemākajiem atbalsta maksājumiem ES, bet valdība aplikt ar nodokļiem steidz arī tos, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

«Prognozes lauksaimniecībā ir neiespējamas, jo nozare atkarīga no laikapstākļiem. Pagaidām ziemošana notiek labi, jo uzsniga, lai arī sals bija liels,» saka Zemkopības ministrijas parlamentārais sekretārs Armands Krauze. Tomēr tikpat lielā mērā kā laikapstākļi lauksaimniekus ietekmē cenu svārstības tirgū. «Cerības, ka šis būs veiksmīgāks gads par iepriekšējo, dod gan labie laikapstākļi janvārī, gan ļoti zemās cenas, tāpēc jādomā, ka cenas pieaugs kā pienam, tā graudiem un lauksaimniecības produkcijai kopumā. Taču vismazāk ir iespējams prognozēt ģeopolitiskos procesus, kas saistīti ar lielajiem tirgiem, piemēram, Ķīnu, kur parādījusies nestabilitāte.

Miglā tīts pašlaik ir arī aktuālākais no nodokļu jautājumiem. Ar nākamo gadu valdības plānotā valsts un ES atbalsta lauksaimniekiem aplikšana ar Uzņēmumu ienākumu nodokli (UIN) jāatliek vismaz līdz 2021. gadam, kad sāksies nākamais finanšu plānošanas periods,» sarunā ar DB optimālo scenāriju iezīmē A. Krauze. Par šo jautājumu jau vairākus gadus laiku pa laikam balsis paceļ lielās lauksaimniecības organizācijas. Tuvojoties termiņam, bažas aug, tāpēc lauksaimnieki sagaida konstruktīvas sarunas ar Finanšu ministriju.

Līdz šim panākta vienošanās, ka ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) ieņēmumi no ES un valsts atbalsta maksājumiem lauksaimniecībai un maksājumi lauku attīstībai netiks iekļauti ar nodokli apliekamajā ienākumā līdz 2018. gadam, bet skaidrības par UIN maksātājiem nav. Ar esošo koalīciju un aizejošās valdības finanšu ministru Jāni Reiru un premjeri Laimdotu Straujumu gan panākta vienošanās, ka atbalsta maksājumi ar nodokli jāapliek vienlaikus un ar vienādiem nosacījumiem gan IIN, gan UIN maksātājiem, skaidro A. Krauze. «Valdība mainās, bet, ņemot vērā to, ka ZZS valdībā paliks, īpaši nešaubos, ka likums tiks grozīts. Šis jautājums būs šī gada lielākais izaicinājums lauksaimniekiem,» viņš atzīmē.

Visu rakstu Valsts kāro subsīdiju kumosu lasiet 13. janvāra laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām