Valsts prezidents vilcienu konkursa atkārtotu neveiksmi nodēvē par noziedzīgu

2014. gada 24. jūlijs plkst. 9:24
Autors: LETA
Dalies ar šo rakstu

Atkārtoti nesekmīgais mēģinājums iegādāties jaunus pasažieru vilcienus uzskatāms par noziedzīgu, intervijā LNT Ziņām sešos pauda Valsts prezidents Andris Bērziņš.

Viņš situāciju nosauca par pilnīgi nepieņemamu, kas grauj Latvijas starptautisko reputāciju. Prezidents neuzskata par pieņemamu, ka problēma tiek risināta tikai mainot Pasažieru vilciena valdi, bet rezultātā nav ne vilcienu, ne atbildīgo par nesekmīgo iepirkumu.

«Mēs jau atkārtoti tik būtisku un tik starptautiski nozīmīgu projektu nespējam godīgi atrisināt. Tas liecina, ka mums ir daudz kas jāpārkārto, it sevišķi jautājumā par atbildību,» sacīja Bērziņš.

«Tas jau vairs nav smieklīgi. Es domāju, ka tas ir noziedzīgi,» atzina Valsts prezidents.

Kā ziņots, Pasažieru vilciena jaunā valde pieņēmusi lēmumu pārtraukt vilcienu iepirkuma procedūru, jo tās turpināšana neatbilst uzņēmuma interesēm un finansiālajām iespējām. Valde plāno līdz augusta beigām sagatavot ceļa karti, kā nonākt līdz veiksmīgai ritošā sastāva nomaiņai paredzētajā termiņā - līdz 2016.gadam.

Pasažieru vilciena konkursā par jaunu elektrovilcienu nomu uz 15 gadiem par uzvarētāju tika atzīts Šveices uzņēmums Stadler. Pēc pretendentu iesniegto dokumentu atvēršanas tika konstatēts, ka Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz SA nav iesniedzis savu piedāvājumu. Savukārt Dienvidkorejas uzņēmuma Hyundai Rotem Company iesniegto piedāvājumu iepirkumu komisija noraidīja, jo tas neatbilda iepirkumu nosacījumos definētajām kvalifikācijas prasībām.

Stadler piedāvājumā vilcienu noma 15 gadiem izmaksā 150 miljonus eiro.

Pirms tam saistībā ar šo konkursu Iepirkumu uzraudzības birojs saņēma divas sūdzības - no AS Daugavpils lokomotīvju remonta rūpnīca un Spānijas uzņēmuma Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles (CAF). Sūdzības galvenokārt bija saistītas ar konkursa nolikumu.

Jau ziņots, ka CAF tika atzīts par uzvarētāju iepriekšējā konkursā par jaunu vilcienu piegādi. Tomēr toreiz tika konstatēts, ka Nila Freivalda vadītās Pasažieru vilciena valdes parakstītais līgums neatbilst sākotnējam iepirkuma nolikumam, kādēļ var tikt apdraudēta Eiropas Savienības fondu finansējuma saņemšana šim darījumam. Toreiz ar CAF netika panākta vienošanās par līguma grozījumiem. Neveiksmīgajā vilcienu iepirkumā neizmantoto Kohēzijas fonda finansējumu valdība pārdalīja par labu citiem ar dzelzceļu saistītiem projektiem.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām