Vāru, vāru PVN likmes mazajam bērniņam. Šim būs, tam būs, tam pietrūka… 

Vienkāršas atbildes uz sarežģītiem jautājumiem – tā ir populisma būtība, kas nav sveša daudzām nozarēm un «ekspertiem», runājot, piemēram, par nodokļu politiku. Šoreiz pievērsīšos PVN. Shēma ir gauži vienkārša: sataisām tabuliņu, kur redzamas PVN likmes dažādiem produktiem un pakalpojumiem Eiropas Savienības dalībvalstīs.

Rūta Kesnere - DB komentāru nodaļas redaktore, 2018. gada 27. novembris plkst. 6:46

Foto: no DB arhīva

Ja Latvijā kādām precēm vai pakalpojumiem tās ir augstākas, sitam trauksmes zvanus un saucam, ka PVN likme jāmazina un cenas kritīsies. Tā tas notika ar Latvijai raksturīgiem dārzeņiem, tādi ir aicinājumi samazināt PVN likmi medikamentiem un viesmīlības nozarei. Pirmajā acu uzmetienā izklausās ļoti loģiski: samazināsim PVN un kritīsies cenas. Taču praksē tas tā nestrādā. Piemēram, runājot par medikamentu cenām, ir jāanalizē, kas ir galvenie faktori, kas ietekmē to cenas, un kāds ir PVN īpatsvars to vidū. Pārsvarā gadījumu atšķirības PVN likmēs nebūt nav izšķirošais faktors, kādēļ citviet atsevišķām precēm vai pakalpojumiem ir zemākas cenas nekā Latvijā.

Taču miljonu vērts ir jautājums – ja samazinām kādai preču vai pakalpojumu grupai PVN, vai varam gaidīt adekvātu un proporcionālu cenas samazinājumu? Akadēmiskajā portālā https://voxeu.org, kur ievietoti vairāku ekonomistu zinātniski raksti, atrodamas arī publikācijas par samazinātā PVN ietekmi uz cenām. Viens no jaunākajiem pētījumiem ir par samazinātā PVN piemērošanu Francijas āra kafejnīcām un restorāniem. Secinājums ir skarbs: vislielāko labumu no samazinātā PVN guva restorānu īpašnieki, taču cenas pazeminājās ļoti nedaudz vai nemaz. Arī poļu ekonomists Arkadijs Bernāls, analizējot Polijā īstenoto PVN likmes pazemināšanu pārtikas precēm, norāda, ka tam nebija nekāda efekta uz cenu pazemināšanos veikalos. Tajā pašā laikā vidēji Eiropas Savienībā ieņēmumi no PVN veido 30% no visiem nodokļu ieņēmumiem un 12% no IKP.

Skaidrs, ka tas ir ļoti nozīmīgs ieņēmumu avots un, pazeminot PVN likmi, ir jādomā, kā to kompensēt. Turklāt nevajag aizmirst, ka vadošie nodokļu speciālisti nenogurstoši atkārto, ka netiešie nodokļi, tostarp PVN, atšķirībā no tiešajiem nodokļiem ir uzņēmējdarbībai visdraudzīgākie, tādēļ nodokļu slogs būtu pārvirzāms no darbaspēka nodokļiem uz PVN, īpašumu un vidi. Līdz ar to PVN pazemināšana, kurai gribi negribi jāmeklē kompensējoši mehānismi, nekādi neiekļaujas stratēģijā samazināt darbaspēka nodokļus. Protams, no PVN smazināšanas labumu gūst uzņēmumu īpašnieki/ražotāji/audzētāji utt., taču nevajag sevi maldināt, ka tas noteikti atspoguļosies arī zemākās cenās patērētājiem un augstākās algās darbiniekiem. Turklāt, kā norāda SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis, nez vai brīvā tirgus apstākļos ar samazinātu PVN likmi vajadzētu prioritizēt kādu nozari vai ražotāju.

Protams, valstij ir tiesības piemērot samazinātu PVN likmi atsevišķām precēm vai pakalpojumiem, tikai vajadzētu būt skaidriem mērķiem, kādēļ tas tiek darīts un kas ar to tiek sasniegts. Ja tas ir atbalsts ražotājiem, tad nevajag runāt par cenu mazināšanu. Cita lieta, ka jārod atbilde, kādēļ tieši šī un nevis cita nozare tiek atbalstīta un uz kā rēķina tas tiks kompensēts. Nodokļi ir sarežģītāka lieta, nekā izskatās.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2018. gada 21. novembris plkst. 6:19

Vai Latvijā tiek pareizi izlietoti iekasētie nodokļi? Septembrī tikai 15% saka jā,...

2018. gada 20. novembris plkst. 6:40

Labā ziņa, kas priecē, – Latvijas ekonomika ir pie labas veselības, tiesa,...

2018. gada 16. novembris plkst. 6:09

Es mīlu gan šo zemi, gan šo valsti. Jo, kā Rainis rakstīja...

2018. gada 15. novembris plkst. 6:26

Cik labi, ka ir ēnu ekonomika! Citādi, kur gan saviem dāsnajiem solījumiem...

2018. gada 13. novembris plkst. 6:21

Ārkārtas situācijai, kuru Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) ir izsludinājis...

Nepalaid garām

Šodien Ventspilī tika prezentēta jaunā koncertzāle «Latvija»....

Biznesa portāls Db.lv bija liecinieks situācijai, kad kāda sieviete SIA «Ilgezeem» tirdzniecības...

Jaunlaicenē ražotās cementēto koka ēveļskaidu plātnes tiek realizētas ne tikai Eiropā, bet...

Asociācija LANĪDA turpina publicēt ikmēneša nekustamā īpašuma tirgus cenu indikatoru....

Jau 22.sezonu Saulkrastos strādā Velosipēdu muzejs, kas ļauj ielūkoties Latvijas velosipēdu ražošanas...