Ventspils naftu brīdina par kriminālatbildību 

Saskatot negodprātīgu rīcību, AS Latvijas kuģniecība ir pārliecināta, ka AS Ventspils nafta lielākais akcionārs Euromin Holdings Limited apzināti grib izputināt kuģniecības meitas uzņēmumu.

Jānis Lasmanis, 12.11.2010

«Publiskās akciju sabiedrības Ventspils nafta (VN) lielākais akcionārs Kipras ārzonas kompānija Euromin Holdings (Cyprus) Limited, kas publiski sevi dēvē par Vitol uzņēmumu, īsteno agresīvu AS Latvijas kuģniecība (LK) meitas sabiedrības SIA LASCO Investment apzinātas iznīcināšanas politiku,» pauž kuģniecības izplatītais paziņojums.

Šādu Euromin nodomu skaidri apliecinot uzņēmuma pārstāvju rīcība VN 2010.gada 11.novembra kārtējā akcionāru sapulcē, kad šis akcionārs, it kā ļaunprātīgi izmantojot savu vairākuma stāvokli VN, vienīgais balsoja gan pret sevis paša kontrolētās valdes un padomes atsaukšanu, gan arī pret darījuma līguma ar LASCO Investment restrukturizāciju.

«Kaut gan LK meitas sabiedrība Latmar Holdings Corporation, kas vienlaikus ir arī VN akcionāre, likumā noteiktajā termiņā un kārtībā bija iesniegusi VN valdei visus nepieciešamos dokumentus un akcionāra īpašumtiesību apliecinājumus, lai VN 11.novembra akcionāru sapulces darba kārtībā varētu iekļaut jautājumus par padomes un valdes atsaukšanu, kā arī minētā darījuma restrukturizāciju, Euromin kontrolētā VN valde, pārkāpjot Komerclikuma normas, to nebija izdarījusi. Tikai pēc atkārtota Latmar iesnieguma VN akcionāru sapulces vadītājam jau sapulces norises vietā minētie jautājumi tomēr tika skatīti,» Euromin nodarījumus turpina uzskaitīt kuģniecība.

Turklāt pret Euromin pārvaldītās VN valdes un padomes atsaukšanu, kā arī pret darījuma līguma ar LASCO Investment nosacījumu pārskatīšanu balsojis tikai pats Euromin, kaut gan akcionāru sapulcē bija pārstāvēti 97,5 % VN akciju kapitāla, piedaloties kopumā 14 dažādu akcionāru pārstāvjiem.

«Euromin rīcība vēlreiz uzskatāmi demonstrē šī VN lielākā akcionāra patiesos mērķus, kas acīmredzot ir vērsti uz LK meitas sabiedrības LASCO Investment mērķtiecīgu iznīcināšanu, un šoreiz šai Euromin motivācijai ir gūti reāli pierādījumi VN akcionāru sapulces laikā. Jāatgādina, ka atbilstoši Latvijas Republikas likumdošanai uzņēmuma novešana līdz maksātnespējai ir krimināli sodāms pārkāpums,» atgādina LK.

LK jau vairākkārt norādījusi, ka LASCO Inv. ierobežotas maksātspējas problēmās ir vainojama LK akcionāre VN, kuras vadības bezatbildīgā un neprofesionālā rīcība nodara zaudējumus abu publisko akciju sabiedrību akcionāriem un rezultātā var novest LASCO Investment pat līdz maksātnespējai.

Tieši VN kategoriska nevēlēšanās rēķināties ar reālo ekonomisko situāciju un pārskatīt pirms diviem gadiem starp VN un LASCO Investment slēgtā nekustamā īpašuma darījuma nosacījumus bijis pamatā LASCO Investment ārpustiesas tiesiskās aizsardzības procesa uzsākšanai. LASCO Investment jau samaksājis VN lielāko daļu no darījuma kopējās summas, kas pārsniedz 80 miljonus latu, tādējādi dodot iespēju VN akcionāriem 2009.gada nogalē saņemt dividendes 50 miljonu latu apmērā, uz kurām darījuma īstenošanas rezultātā savukārt nevarēja pretendēt LK akcionāri.

«Uz daudzkārtējiem LASCO Investment lūgumiem un priekšlikumiem rast visām ieinteresētajām pusēm izdevīgu un objektīvu risinājumu, kas garantētu uzņēmuma darbību ilgtermiņā un efektīvi novērstu tā likviditātes problēmas, VN atbildējusi tikai ar aicinājumu pagarināt darījuma termiņu līdz 2010.gada beigām. Šāds pagarinājuma piedāvājums ir absurds, jo nerisina pašas VN radīto SIA LASCO Investment maksātspējas apdraudējumu un turpmāko pastāvēšanu,» teikts paziņojumā.