Viedoklis: Citadeles IPO sniegs impulsu Latvijas akciju tirgum

2015. gada 02. novembris plkst. 16:09
Autors: Ģirts Rungainis - IBS Prudentia partneris un padomes loceklis
Sadaļa: Viedokļi
Dalies ar šo rakstu

Lai gan banka kā fēnikss atdzimusi no pelniem pavisam nesen, no tās kultūras ir saglabājies labākais un spēcīgākais un atsijāts sliktākais un vājākais. Citadele ir veiksmīgi nostiprinājusi savas pozīcijas Latvijas banku sektorā kā spēcīga universāla banka. Par to liecina arī Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101 dati.

Bankas vērtība turpina pieaugt jau trešo gadu pēc kārtas, pērn vien tā augusi par 38%. Banka atrodas tuvāk vietējam tirgum, tai ir īsāks lēmumu pieņemšanas cikls. Gatavība strādāt ar mazo un vidējo uzņēmēju, gatavība iet soli tālāk, lai meklētu nestandarta risinājumus, nevis konkurētu tikai ar cenu - tās ir lielas priekšrocības.

Citadeles izsludinātais IPO nozīmē to, ka banka darbojas kā ledlauzis, kas varētu atkausēt Latvijas akciju tirgu un dot impulsu arī Baltijas tirgum. Citadele varētu sasniegt ko tādu, ko savulaik Hansabanka izdarīja Tallinā, tās tirgus attīstībai deviņdesmitajos gados. Protams, Citadele 2015. gadā ievērojami atšķiras no Hansabankas 1995. vai 1997. gadā, tomēr es velku lielas paralēles. Tā ir iespēja pievērst šim tirgum uzmanību gan iekšzemē, gan ārvalstīs un dot impulsu gan tiem pašmāju investoriem, kuri šobrīd ar ļoti zemām atdevēm noguldījuši naudu depozītos, gan ārvalstu investoriem, kuri caur šo IPO iepazīs un pievērsīs uzmanību Latvijas un Baltijas tirgum.

Sniedzot impulsu Latvijas akciju tirgum un parādot labus IPO rezultātus, Citadele var sniegt piemēru arī citiem uzņēmumiem, ka IPO un kotēšanās biržā ir reāla alternatīva finansējuma iegūšanai. Tam ir liels potenciāls, kas var sniegt daudzkāršojošu efektu mūsu ekonomikā.

Uzņēmumiem, kas vēlas piesaistīt līdzekļus ar IPO, jābūt līdzīgiem Citadelei tādā izpratnē, ka viņiem ir jābūt pietiekami lieliem, caurspīdīgiem, strukturētiem. Uzņēmumiem jābūt saprotamam un perspektīvam biznesa modelim, uzticamiem īpašniekiem. Šādi uzņēmumi Latvijā ir, un viņi pašlaik redz to, ka IPO ir reāla alternatīva.
 

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām