Ražošana

Viļakā top militārais aprīkojums norvēģiem; domā par ražošanas pārcelšanu uz Ukrainu

Laura Mazbērziņa, 18.10.2018

Guntars Šults, «Technical Textiles» valdes priekšsēdētājs.

Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Latgales uzņēmumā Technical Textiles tiek ražots militārais aprīkojums. 80 procenti no ģimenes uzņēmumā saražotā nonāk Norvēģijā.

2011. gadā tika izveidots uzņēmums «Eco Fabrika», kas nodarbojās gan ar adīšanu, gan ar šūšanu, taču kopš 2016. gada darbība sadalīta, šūšanas darbus nododot uzņēmumam «Technical Textiles». Tādējādi pie «Technical Textiles» vadības stūres ir Guntars Šults, bet «Eco Fabrika» vada viņa sieva Dace.

«Technical Textiles» galvenokārt piedāvā militārā aprīkojuma un inkasācijas somu šūšanu, taču veic arī PVC materiāla apstrādi un šūšanu, eko ādas un filca materiālu šūšanu. Uzņēmums eksportē uz Norvēģiju, Franciju, Poliju, Dāniju un Zviedriju. G. Šults vērtē, ka specifiskākie pasūtījumi ir no Dānijas puses, toties sarežģītākie un laikietilpīgākie - no Francijas. Pavisam neliela daļa paliek Latvijas tirgū.

Šajā nozarē var izdzīvot, bet nevar «uzdzīvot»

Abi uzņēmumi - «Eco Fabrika» un «Technical Textiles» - iestājušies Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Rēzeknes biznesa inkubatorā. «Vasarā mēs veicām kārtējo paplašināšanos. Sadarbībā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru šobrīd esam realizējuši projektu par 18 jaunu šujmašīnu iegādi. Šis projekts mums palīdzēs celt ražošanas jaudu par 25% līdz 30%,» stāsta G. Šults.

Sākumā abi uzņēmumi darbojās zem viena jumta Balvos, bet 2018. gada sākumā tika atvērta otra ražotne, kas atrodas Viļakā. Tur top tikai militārais aprīkojums. Viļakas ceha vidējā ražošanas jauda ir 300 izstrādājumi dienā.

Ja sieviete nemāk braukt ar automašīnu, tad viņa nemācēs arī neko sašūt

«Gribētu vēl paplašināties, bet arī mēs sastopamies ar darbaspēka trūkumu. Ja tomēr atrastos cilvēki, kuri gribētu strādāt, es nezinu, vai viņiem varētu nodrošināt konkurētspējīgu atalgojumu. Šajā nozarē var izdzīvot, bet nevar «uzdzīvot». Mūsu nodokļu sistēma ir tik neadekvāta, ka mēs par peļņu nevaram runāt. Šobrīd aktīvi tiek domāts par to, ka daļu ražošanas vajadzētu pārcelt uz Ukrainu, kur notiktu «melnais darbs», bet Latvijā būtu tikai gala poms - visa nokomplektēšana,» saka G. Šults.

«Mums ir pusrobotu mašīnas, vienam pedālim ir piecas pozīcijas, līdz ar to, es uzskatu, ja sieviete nemāk braukt ar automašīnu, tad viņa nemācēs arī neko sašūt,» spriež G. Šults.

«Mēs caur Facebook uzrunājam klientus no visas Eiropas, piemēram, tieši šādā veidā mēs uzrunājām mūsu dāņu partnerus. Es uzskatu, ka Facebook platforma ir ļoti efektīva un domāju, ka uzņēmumiem tādas mājaslapas vairs nav nepieciešamas, ja nu vienīgi tā kalpo kā vizītkarte,» sacīja G. Šults.

Biznesa fakti:

SIA «Technical textiles»

Uzņēmuma īpašnieks: Guntars Šults (100%)

Apgrozījums: 14 984 eiro (2017. gadā)

Peļņa: 1 495 eiro (2017. gadā)

SIA «SIA ECO Fabrika»

Uzņēmuma īpašnieki: Guntars Šults (50%), Dace Šulta (50%)

Apgrozījums: 171 449 eiro (2017. gadā)

Zaudējumi: - 6 411 eiro (2017. gadā)

(Avots: Lursoft)