Viļņas kanalizācijas atkritumus vedīs uz Vārnukrogu; degunus «netraumēšot»

2011. gada 21. oktobris plkst. 11:48
Autors: Ritvars Bīders
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Lietuvas galvaspilsētas ūdensapgādes uzņēmums Vilniaus vandenys parakstījis 15,68 miljonu litu (3,2 miljonu latu) vērtu darījumu ar Kauņas uzņēmumu Ekolita, kas par šādu summu apņēmies palīdzēt Viļņai atbrīvoties no notekūdeņu dūņām, daļu no tām vedot uz Latviju, kur tās tiks pārstrādātas. Latvijā daļu šo organisko atkritumu apņēmies pārstrādāt uzņēmums Eko Terra. Kā Db.lv informēja uzņēmumā, tad ar lietuviešiem noslēgtais līgums paredz Latvijā pārstrādāt līdz desmit tūkstošiem kubikmetru jeb 9 – 10 tūkstošiem tonnu Viļņas kanalizācijas dūņu.

SIA Eko Terra pārstāve Jana Kralliša Db.lv informēja, ka šā gada septembrī uzņēmums saņēmis Vides valsts dienesta piekrišanu pārrobežu atkritumu sūtījumiem. Tālab bija iespēja slēgt līgumu ar Lietuviešu uzņēmumu UAB Ekolita.

Eko Terra neatklāja līguma summu, par kādu Latvijas uzņēmums apņēmies pieņemt un pārstrādāt Viļņas notekūdeņu dūņas, taču zināms, ka šī procesa pašizmaksa veido 4,5 līdz 6,5 latus (bez PVN) par kubikmetru atkritumu.

Sadzīves notekūdeņu dūņas Latvijas uzņēmums Eko Terra pārstrādā jau divus gadus. Lai gan kompostēšanas laikā rodas neliela smaka, maisot kompostējamo materiālu, tā ātri izzūd.

Notekūdeņu dūņu kompostēšanas laikā veidojas humuss jeb komposts, ko var izmantot vairākiem mērķiem, proti, organiskajai zemkopībai, apzaļumošanai, dekoratīvajai labiekārtošanai, augkopībai, zemes rekultivācijai, kā arī sporta laukumu ierīkošanai, Db.lv uzzināja uzņēmumā Eko Terra. Gatavais komposts ir bagāts ar organiskajām vielām, slāpekli un fosforu. Tas nav kaitīgs, turklāt katra komposta partija tiek pārbaudīta un akreditētā laboratorijā.

Atbilstoši B kategorijas atļaujai, uzņēmums drīkst pārstrādāt līdz 28 tūkstošiem kubikmetru sadzīves notekūdeņu dūņu gadā, un līdz 66 tūkstošiem kubikmetru citu organisko atkritumu, piemēram, dārzu atkritumus (zāle) vai zāģskaidas.

Patlaban uzņēmums Eko Terra gadā pārstrādā līdz 20 tūkstošiem kubikmetru organisko atkritumu. Šogad gan uzņēmums, pēc Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas ekspertes Ilzes Doniņas sniegtās informācijas, vēl drīkst pārstrādāt tikai trīs tūkstošus tonnas organisko atkritumu, tāpēc visus līgumā ar lietuviešiem paredzētos 10 tūkstošus tonnu dūņu Latvijas uzņēmums šogad nevarēs pārstrādāt, turklāt pie atļaujas to darīt nākamgad vēl jātiek.

Taču J. Kralliša Db.lv norādīja, ka līgums ar Lietuvas kompāniju noslēgts uz gadu, kas nozīmē, ka gadījumā, ja atļaujas tiks saņemts, Eko Terra turpinās pārstrādāt dūņas nākamgad. Gadījumā, ja atļauja netiks saņemta, Latvija uzņēmums līgumu jebkurā gadījumā būs izpildījis, jo tajā paredzēts pārstrādāt līdz 10 tūkstošiem tonnu notekūdeņu dūņu.

Šogad oktobrī Lielrīgas Reģionālā Vides pārvalde veikusi pārbaudi SIA Eko Terra ražošanas laukos. Pārbaudes laikā tika konstatēts, ka «nav subjektīvi jūtama traucējoša smaka no dūņu laukiem».

Dalies ar šo rakstu