Rīgas vicemērs Andris Ameriks (GKR) šodien Rātsnamā plkst.10 sasaucis preses brīfingu, informēja viņa padomnieks Mareks Gailītis.
Nav zināms, par ko Ameriks plāno brīfingā runāt. Pagājušajā nedēļā viņa vārds tika minēts saistībā ar pašvaldības sabiedriskā transporta uzņēmuma «Rīgas satiksme» (RS) korupcijas lietu.
Mediji ziņoja, ka Amerika dzīvesvietā notikusi kratīšana, taču viņš nekādus komentārus par to nav sniedzis, uzverot, ka viņa sirdsapziņa ir tīra. «Es atkārtoju vēlreiz: man pat nav priekšstata par tiem iepirkumiem, tā nav mana sfēra,» TV3 raidījumam «Nekā personīga» apgalvoja Ameriks.
Viņš ne reizi neesot ticies ar šobrīd korupcijas lietā apcietināto RS infrastruktūras uzturēšanas un attīstības departamenta direktoru Igoru Volkinšteinu, tomēr nenoliedz, ka pazīst citu šajā lietā apcietināto - uzņēmēju Māri Martinsonu.
Savukārt nu jau šajā korupcijas lietā apcietinātais uzņēmējs Aleksandrs Krjačeks ir Amerika partijas «Gods kalpot Rīgai» dibinātājs un partijai sešos gados ziedojis vairāk nekā 70 000 eiro.
Ameriks no Krjačeka norobežojas un apgalvo, ka viņu šonedēļ izslēgs no partijas.
Jau ziņots, ka KNAB ir sākts kriminālprocess par amatpersonu kukuļošanu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu saistībā ar trim RS veiktajiem iepirkumiem.
No KNAB skaidrotā izriet, ka kriminālprocess sākts par to, ka Čehijas un Polijas uzņēmumu pārstāvji, vienojoties ar Rīgas domes un RS atbildīgajām amatpersonām, kā arī ar RS saistītā uzņēmuma pārstāvjiem, noziedzīgo darbību īstenošanai piesaistīja fizisku personu un ar viņu saistītas personas. Šīs personas nodarbojās ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un nodrošināja finanšu plūsmu, piesaistot gan reāli darbojošos, gan arī fiktīvus uzņēmumus, tādējādi nodrošinot kukuļu maksāšanu Rīgas domes un RS atbildīgām amatpersonām saistībā ar trim iepirkumiem.
KNAB arī norādīja, ka biroja sāktajā kriminālprocesā kukuļu summas veido procenti no kopējās noslēgtā līguma summas. Darbs, lai precizētu kukuļa summas KNAB kriminālprocesā, turpinās.
«Nekā personīga» ziņo, ka par katru Rīgai piegādāto trolejbusu, autobusu un tramvaju kukuļos maksāts vidēji 5%-7%. Trīs iepirkumu summa kopā pārsniedz 270 miljonus eiro, tādejādi kukuļos varētu būt samaksāti 13,5-20 miljoni eiro.
Jau vēstīts, ka KNAB izmeklētajā lietā par RS iepirkumiem tiesa drošības līdzekli apcietinājumu piemērojusi sešām no septiņām aizturētajām personām - RS valdes priekšsēdētājam Leonam Bemhenam, RS infrastruktūras uzturēšanas un attīstības departamenta direktoram Volkinšteinam, «Škoda Transportation» amatpersonai Vladimiram Kozakam, citos kriminālprocesos figurējošajam uzņēmējam Martinsonam, Rīgas domes valdošās partijas «Golds kalpot Rīgai» biedram uzņēmējam Krjačekam un uzņēmējam Edgaram Teterovskim. Savukārt Teterovska dzīvesbiedrei un Kozaka savulaik vadītā, nu jau likvidētā uzņēmuma «Tram Servis Riga» valdes loceklei Elīnai Kokinai piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis.
Par aizmetni izmeklēšanai par gadiem ilgušām korupcijas shēmām RS kalpojušas KNAB noklausītas sarunas Taureņu pirtī Božu ūdenskrātuves krastā, kur KNAB noklausījās Martinsonu un arī nu jau par korupciju apsūdzēto Latvijas Bankas prezidentu Ilmāru Rimšēviču.
Raidījums norāda, ka atpūtas kompleksā ierakstītās ietekmīgu cilvēku sarunas tiesībsargiem atklāja slēgtu, savstarpēji uzticamu personu grupu, kuras uzdevums bijis noorganizēt, lai daļa no RS iepirkumu miljoniem nonāktu konkrētu cilvēku kabatās kā kukulis.
Vispirms ar ārzemju ražotāju bija jāpanāk vienošanās par sadārdzinātu līgumu. Kad nauda iemaksāta un sabiedriskais transports jau pārvadāja pasažierus Rīgas ielās, starpību ražotājam bija jāmaksā ar RS saistītai Krjačeka privātfirmai, kas transportam sniedz garantijas remontu. Šī firma tālāk naudu pārskaitīja caur fiktīviem uzņēmumiem par neesošiem pakalpojumiem, un galā kukulis tika sadalīts, ziņo «Nekā personīga».
Raidījumam zināms, ka KNAB pie šīs lietas strādāja ilgi, bet vērienīgās aizturēšanas notika, kad Rīgā ieradās tramvaju un trolejbusu ražotāja, Čehijas uzņēmuma «Škoda» pārstāvis Vladimirs Kozaks, kurš arī tika apcietināts. Savukārt Polijas autobusu ražotāja «Solaris» pārstāvjus aizturēja poļu likumsargi.
KNAB priekšnieks Jēkabs Straume raidījumam atklājis, ka visa pamatā ir KNAB izmeklēšana. Arī Polijas likumsargus par iespējamo noziegumu informējis KNAB.
«Nekā personīga» ziņo, ka Volkinšteinam bija savedēja loma. Viņam bija jānosēdina pie viena galda gan transportlīdzekļu ražotāji, gan personas, kurām bija jāslēpj kukuļa pēdas, lai viss ritētu pēc iepriekš norunāta scenārija. Autobusu, trolejbusu un tramvaju ražotāju pārstāvju tikšanās ar kukuļa shēmu autoriem Rīgā parasti notika Valdemāra ielā Volkinšteina dēla Jāņa vīna bārā «Vieta», kur varēja netraucēti apspriest jaunas shēmas kārtējā iepirkumā.
Tiesībsargu uzmanības lokā vairākkārt nonākušo Martinsonu raidījuma avoti min kā galveno iespējamo organizatoru RS iepirkumos īstenotajām korupcijas shēmām.
Rīgas mērs Nils Ušakovs (S) apgalvo, ka neko nav zinājis par šīm shēmām. Tomēr apcietinātā «Škoda» pārstāvja Kozaka advokāts ir ilggadējs Ušakova padomnieks Jānis Dzanuškāns.
«Dzanuškāns ir bijis advokāts pirms viņš kļuva par manu padomnieku un bijis mans padomnieks pirmos divus sasaukumus, bet, protams, komentēt viņa klienta izvēli būtu ļoti nekorekti,» raidījumam teica Ušakovs.
Jau vēstīts, ka KNAB izmeklētajā lietā par RS iepirkumiem tiesa drošības līdzekli apcietinājumu piemērojusi sešām no septiņām aizturētajām personām - RS valdes priekšsēdētājam Leonam Bemhenam, RS infrastruktūras uzturēšanas un attīstības departamenta direktoram Volkinšteinam, «Škoda Transportation» amatpersonai Kozakam, citos kriminālprocesos figurējošajam uzņēmējam Martinsonam, Rīgas domes valdošās partijas «Golds kalpot Rīgai» biedram uzņēmējam Krjačekam un uzņēmējam Edgaram Teterovskim. Savukārt Teterovska dzīvesbiedrei un Kozaka savulaik vadītā, nu jau likvidētā uzņēmuma «Tram Servis Riga» valdes loceklei Elīnai Kokinai piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis.
Raidījums «Nekā personīga» vēsta, ka Kokinas māja Daibes ielā, Rīgas Mārupē ieķīlāta par labu Martinsonam.
Viņas brālis Renārs Kokins ir precējies ar tā dēvētajā Jūrmalgeitas kukuļdošanas lietā notiesātā un no Latvijas aizbēgušā uzņēmēja Germana Miluša meitu. «Norvik bankas» lielākais akcionārs Grigorijs Guseļņikovs ziņu aģentūrai AP apgalvojis, ka Kokins Latvijas Bankas prezidenta Rimšēviča vārdā mēģinājis izspiest naudu.
LASI ARĪ:
Tiesa Bemhenam piemēro apcietinājumu
Papildināta - Atkāpusies Rīgas satiksmes valde; pagaidu valdi vadīs Anrijs Matīss