"Samsung Galaxy Z Flip" atsauc atmiņā 20 gadus senos aizlokāmos «gliemežvākus», taču piedāvā moderna viedtelefona iespējas.
Ieilgušo "vienādo telefonu" laikmetu sapurinājis kaut kas neparasts. Līdz ar pirmajām pavasara vēsmām arī pašmāju veikalos ienācis "Samsung" šā gada jaunums – salokāmais viedtelefons "Galaxy Z Flip".
Lai arī salokāmie tālruņi pompozi tika izrādīti jau pirms gada, uz pirmajiem eksemplāriem varējām vien žēlīgi noskatīties globālajās izstādēs vai citzemju veikalos. Savukārt "Z Flip" uzreiz nonācis arī pie mums, un ir pelnījis ikviena līdzšinējās tālruņu vienveidības garlaikotā lietotāja uzmanību.
Dizains
✪✪✪✪✪✪✪✪
(Raksta autora vērtējums: 8 punkti no 10)
Nav jābūt ekstraklases speciālistam, lai saprastu, ka "Z Flip" svarīgākā inovācija un potenciālo pircēju uzmanības piesaistītājs ir tieši ārējais izskats. To nevar gluži dēvēt par unikālu vai neredzētu. Drīzāk, labi aizmirsts vecais modernā izpildījumā. Droši vien liela daļa šo rindu lasītāju ap gadsimtu miju izmēģināja tolaik ļoti aktuālos atlokāmos mobilos telefonus. Ekrāns augšā, pogas apakšā, vēl viens maziņš displejs uz vāka. Pārlocīta šī ierīce kabatā aizņēma niecīgu vietu, taču spēja piedāvāt daudz lielāku ekrānu nekā nepārlokāmie, kuri arī tolaik bija mazi, ja salīdzinām ar šodienas milzeņiem.
"Z Flip" filozofija ir identiska. Atvērtā veidā tas ir normāla flagmaņa izmērā, vien atšķiras ar izteikti gareniski izstieptu ekrānu un platām metāla apmalēm virs ekrāna. No tādām jau esam atradinājušies un aizmirsuši par to, kā ap šīm apmalēm krājas putekļi, pūkas un visādi sīkie gruži no kabatas. Lietojot "Z Flip" par to diemžēl nāksies atcerēties bieži un arī regulāri iztīrīt kaktus. Biezo apmaļu dēļ 6,7 collu ekrāns, kura vienīgais «traucēklis» ir augšdaļā izgrieztais caurums priekšējai kamerai, aizņem vien 82,5% no korpusa laukuma. Tas šodien skaitās maz, taču jāņem vērā konstrukcijas īpatnības. Acīmredzot bez šādām apmalēm inženieri nevarēja izveidot uzticamu locīšanas mehānismu. Apmales arī rada milimetru platu spraugu starp salocīto ekrānu, pasargājot to no bojājumiem, ja pa vidu palicis kāds gruzis.
Alumīnija rāmja korpusa svarīgākā detaļa ir eņģe, kas būtībā satur kopā divas atsevišķas detaļas un tām pa virsu uzklāto viengabala displeju. Lai ekrāns locītos, tas nav pārklāts ar stiklu, bet gan ar kaut kādu elastīgu plastmasu vai fotofilmu atgādinošu materiālu. To var viegli just ar tausti un arī acīm, jo jau pēc dažām lietošanas dienām locījuma vietā izveidojas iedobe, kas nekad vairs nepazūd. Pati 180 grādu eņģe darbojas labi. Tā ir pietiekami stipra, lai noturētu korpusu izvēlētajā leņķī, taču ne tik cieša, lai telefonu nevarētu atvērt ar vienu roku. "Samsung" apgalvo, ka izmēģinājumos tā izturējusi 200 tūkstošus atvēršanas reižu, taču jāņem vērā, ka tas noticis laboratorijas apstākļos. Negribas iedomāties, kas notiks, ja tālrunis iekritīs pludmales smiltīs un eņģēs nonāks smilšu graudi.
Kāda ir šī 183 gramus smagā telefona lietošana ikdienā? Nepierasta. Aizlocīts tas ir 1,7 centimetrus biezs, kas ir aptuveni pirksta platumā, taču vien 8 centimetrus garš, tādēļ ērti paslēpjas pat bikšu priekškabatā un nerēgojas ārā. Pie regulārās atlocīšanas jāpierod un tā noteikti piesaista apkārtējo uzmanību. Protams, vispārējas izolācijas laikā tam nav lielas nozīmes, jo kurš gan pamanīs jūsu vēlmi padižoties? Savukārt normālos apstākļos noderētu interesantāka korpusa krāsa, jo "DB" rīcībā pabijušais melnais testa modelis kopējo iespaidu padarīja garlaicīgāku. Toties patīkama dāvana ir komplektā iekļautais divdaļīgais plastmasas vāciņš, kas uzliekams uz katras korpusa puses atsevišķi.
7,3 centimetrus platā korpusa dēļ atlocīts "Z Flip" plaukstā jūtas izteikti slaids. Īkšķis sniedzas pāri ekrānam uz sāniem, bet augšējo malu gan aizsniegt ir bezcerīgi.
Veiktspēja
✪✪✪✪✪✪✪✪✪
(Raksta autora vērtējums: 9 punkti no 10)
Ar dzinēju "Z Flip" viss ir kārtībā. Ražotājs to apveltījis ar modernu "Qualcomm Snapdragon 855+" astoņu kodolu procesoru un 8 GB operatīvo atmiņu, tādēļ uzdevumu veikšana ierīcei problēmas nesagādā. Programmas darbojas ātri un gludi. Veiktspējas testos tālrunis pārspēj pērnā gada "Samsung" flagmani "S10+", taču jānorāda, ka vienlaikus prezentētajai jaunajai "S20" saimei ir par paaudzi jaunāks "Snapdragon 865" procesors. Informācijas glabāšanai pieejama 256GB iebūvētā atmiņa, ko gan nevar papildināt ar micro SD karti. Toties ir iespēja izmantot elektronisko SIM karti.
No biometriskajiem drošības līdzekļiem pieejama gan sejas atpazīšana, gan pirkstu nospiedumu lasītājs. Otrais nav iestrādāts ekrānā kā vairumam šā brīža dārgāko telefonu, bet ieslēgšanas pogā labajā malā. Tas darbojas tik labi, ka ikdienā domas par ierīces atbloķēšanas problēmām dienaskārtībā nemaz nenonāktu.
Ekrāns un skaņa
✪✪✪✪✪✪✪✪
(Raksta autora vērtējums: 8 punkti no 10)
Kā jau ievadā minēts, šim tālrunim ir veseli divi ekrāni. Galvenais ir pārlokāmais 6,7 collu "Dynamic AMOLED" ar gana augstu 1080x2636 punktu izšķirtspēju, kas veido blīvumu 425 pikseļi uz collu. Kā redzams no skaitļiem, ekrāns ir neparasti izstiepts, un to apstiprina arī ražotāja norādītā malu attiecība – 21,9:9. Ikdienas lietošanā tas izpaužas tā, ka horizontālā stāvoklī standarta video abās malās paliek plats neizmantots laukums. Ja bildi palielina pa visu ekrānu, tad augšā un apakšā daļa attēla tiek «nocirpta».
Par attēla kvalitāti var teikt tikai labāko. AMOLED standartam atbilstoši košs, detalizēts un atbalsta HDR10+. Video skatīšanās un spēļu dzenāšana tajā neatšķiras no citiem "Samsung" tālruņiem.
Citās lietās gan ražotājs ir piestrādājis, lai pilnvērtīgāk izmantotu lokāmo ekrānu. Piemēram, salokot ierīci 90 grādu leņķī, fotokameras lietotne automātiski sadala ekrānu uz pusēm. Augšējā daļā ir ekrāns, apakšā digitālās pogas. Arī digitālo klaviatūru horizontālā stāvoklī var sadalīt uz pusēm.
Interesantas iespējas piešķirtas arī mazajam 1,1 collu "Super AMOLED" ekrānam uz vāka. Parasti šajā skārienjutīgajā displejā redzamas tikai saņemto ziņojumu ikonas un informācija par ienākošajiem zvaniem. Ērti, ka turpat mazajā ekrānā var zvanu noraidīt vai uz to atbildēt un runāt caur skaļruni, neatverot ierīci. Taču daudz interesantāks pielietojums 300x112 pikseļu izšķirtspējas lodziņam ir iespēja redzēt sevi, fotografējot ar aizmugurējo kameru. Tā kā logs ir horizontāli garens, visu topošo bildi tajā nevar redzēt. Taču vismaz seju iekadrēt var. Kādam noteikti būs jautājums – kāda tad jēga no priekšējās kameras, kurā savu portretu var redzēt pilnībā lielajā ekrānā? Cerams, ka "Samsung" kādu dienu spēs to paskaidrot.
Skaņa ir visnotaļ skaļa un tīra, kas arī saprotams, jo pie tā roku pielikuši skaņu iekārtu kompānijas "AKG" speciālisti. Taču "Z Flip" atkārtojas pēdējā laikā bieži redzēta tendence – būtībā tiek izmantots tikai viens skaļrunis. Līdz ar to korpusa apakšmalas atveru aizsegšanas gadījumā skaņa faktiski pazūd.
Fotokamera
✪✪✪✪✪✪✪✪
(Raksta autora vērtējums: 8 punkti no 10)
Noliekot "Z Flip" blakus jaunās "S20" sērijas ierīcēm, aizmugurējā duālā kamera izskatās, maigi sakot, pieticīgi. Uz šodien ierasto masīvo kameras bloku fona abas 12 MP "acis" piestāvētu trīs gadus vecai iekārtai. Tiesa, realitātē tās darbojas labāk nekā izskatās. Standarta un ultra platleņķa kamera kopīgā darbā uzņem krāšņas bildes. Varētu pat teikt, ka ārā uzņemtās ir ar izteiksmīgākām krāsām nekā dabā.
Patīkami, ka arī fotogrāfijas telpās nepieviļ un "Z Flip" ir apveltīts arī ar visnotaļ labu nakts režīmu. Papildu pluss ir salokāmā dizaina sniegtā iespēja tālruņa apakšdaļu izmantot kā statīvu. Lai nofilmētu vlogu vai uzņemtu rūpīgi sagatavotu pašbildi, trijkāji nemaz nevajag. Nolieciet tālruni uz galda, atlokiet to vajadzīgajā leņķī un uz priekšu.
Akumulators
✪✪✪✪✪✪✪
(Raksta autora vērtējums: 7 punkti no 10)
Šķiet, ka baterija ir šīs intriģējošās ierīces vājākais punkts. Inženieriem izdevies divdaļīgajā ierīcē "iemānīt" divus akumulatorus ar kopējo ietilpību 3300 mAh, un tas diemžēl ikdienas lietošanā ir jūtams. Vidēji intensīvā darba dienā "Z Flip" ir grūtības sagaidīt vakaru bez papildu uzlādes. Pie tam izskatās, ka tālrunim diez ko nepatīk darbu dažādošana. Ja nepārtrauktā video atskaņošanas režīmā tas ar vienu uzlādi spēj darboties pat 13 stundas, tad ikdienas lietošanā ar zvaniem, fotografēšanu, filmēšanu, video atskaņošanu un interneta pārlūka izmantošanu, darbības laiks var nesasniegt pat 12 stundas. Ja vēl pievieno spēles, tad darbības laiks sarūk vēl par dažām stundām.
Arī uzlāde nav diez ko ātra, jo "Z Flip" maksimālā atbalstītā jauda ir 15W. Nelielos akumulatorus gan šādā tempā var piepildīt aptuveni stundā. Tālrunis atbalsta arī bezvadu uzlādi abos virzienos, tādēļ bezvadu austiņu lietotāji šajā ziņā var būt mierīgi. Protams, ja viņi ir ar mieru «apzagt» jau tā nelielos tālruņa enerģijas krājumus.
Gala vērtējums
✪✪✪✪✪✪✪✪
(Raksta autora vērtējums: 8 punkti no 10)
"Samsung Galaxy Z Flip" ir ilgi gaidītais svaiga gaisa malks vienveidīgajā viedtelefonu saimē. Vienlaikus tas ir «noslīpētākais» un ikdienas lietošanai gatavākais no visiem šobrīd nopērkamajiem lokāmajiem tālruņiem. Cena par iespēju pārlocīt tālruni uz pusēm ir gana augsta, ņemto vērā, ka citādi "Z Flip" no citiem "Samsung" tālruņiem īpaši neatšķiras, taču inovāciju cienītāji kopumā nebūs vīlušies.
Cena 1499 eiro
Vērtējums
"Samsung Galaxy Z Flip"
Plusi
Pārlokāms korpuss
Jaudīgs procesors
Negaidīti laba kameras darbība
Mīnusi
Nelielas ietilpības akumulators
Nav sertificēts atbilstoši mitruma noturības standartiem
Elastīgais ekrāns ir viegli saskrāpējams
Tehniskie dati:
Izmērs: 167.3 x 73.6 x 7.2 mm (atvērts)
87.4 x 73.6 x 17.3 mm (aizvērts)
Svars: 183g
Ekrāns: 6.7-collu Super AMOLED, 1080 x 2636 izšķirtspēja
Procesors: Qualcomm SM8150 Snapdragon 855+ (7 nm astoņu kodolu 1x2.95 GHz Kryo 485 & 3x2.41 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485
Atmiņa: 256 GB iebūvētā un 8GB operatīvā
Operētājsistēma: Android 10 OS
Akumulators: 3300 mAh
Aizmugurējā fotokamera:
Galvenā 12 MP, f/1.8, 27mm ar optisko stabilizācijas sistēmu (OIS)
Ultra platleņķa 12 MP, f/2.2, 12mm
Priekšējā fotokamera: 10MP, f/2.4, 26mm
#13/19
Tālāk galerijā: "Samsung Galaxy Z Flip" uzņemtās bildes.
Šajā attēlā parasts režīms tumšā vidē.