Šajā piektdienā rubrikā "Kā top?" portāls "Db.lv" aicina ielūkoties "Ziemeļu Enkura" alus darītavā Matīsa ielā, Rīgā, lai uzzinātu kā top amatalus.
8.februārī “Ziemeļu Enkuram” aprit divu gadu jubileja. “Db.lv” jau rakstīja, kā brūvētavu un bāru vēsturiskajās brūža telpās izveidoja divi draugi - alus meistars Dāvis Linde un jūrasbraucējs Klāvs Killo.
K.Killo arī patreiz lielākoties atrodas jūrā un bārā saimniekojot attālināti, stāsta biznesa partneris. Savukārt pats D.Linde pirms pusotra gada talkā ņēmis vēl vienu aldari. Patreiz sabrūvētā alus apjoms mēnesī sasniedz 2000 - 2500 litru, par ko D.Linde joko: “Lielajiem ražotajiem, iespējams, tāds daudzums mēnesī nolīst garām. Tas ir ļoti maz.”
Taču pie tā nav paredzēts apstāties. Jau tagad būtu lietderīgs vēl kāds fermentācijas tanks, taču brūža esošās telpas tam ir par mazu. “Cenšamies domāt par lielākas vietas attīstību. Šis brūzis nekur pārcelts netiks, bet kaļam plānus, kā izveidot vēl vienu, lielāku, lai palielinātu jaudu un kļūtu par nopietnākiem tirgus dalībniekiem,” stāsta D.Linde.
2019.gada jūnijā “Ziemeļu Enkurs” alu sāka pildīt arī pudelēs. Pusgads vēl neesot pietiekami ilgs laika posms, lai izvērtētu, cik veiksmīgi noritējusi pirmā sadarbība ar jaunajiem partneriem, kas pudelēs pildīto alu pārdod veikalos un bāros ne tikai Rīgā, bet arī Liepājā, Ventspilī un citviet. "Tas bija tikai pirmais atspēriens,” skaidro D.Linde. Lai veicinātu tālāku tirdzniecību, pērn septembrī “Ziemeļu Enkurā” darbu uzsāka pārdošanas speciālists. Šā gada vasaras sezonai tuvojoties, paredzēts nolīgt arī vēl papildus darbinieku alus brūvēšanai.
Recepšu klāsts brūvētājiem ir izaudzis jau virs trīsdesmit, un, viesojoties bārā, var pagaršot vismaz desmit alus šķirnes. Jautāts, pēc kā ir lielākais pieprasījums, alus meistars saka: “Izteikta līdera nav. Iecienītāko alus garšu vidū ir “El Capitan”, visa veida “Nāras”, “Azimuts”, “Glābšanas riņķis”, “Dzenskrūve” un “Astoņkājis”. Rekordu pagājušajā gadā uzstādīja mango “Nāra” - 18 dienu laikā tika pārdots viss, cik ietilpst vienā fermentācijas tankā.”
Ja pagājušā gada janvārī bārā esot valdījis klusums, tad šogad par apmeklējumu saimnieks nesūdzas. Bārā tiek organizēti arī dažādi pasākumi, kā vietējo mūziķu koncerti, stāstu un filmu vakari, viktorīnas. Visapmeklētākais mēnesis pērn bijis tieši novembris, piebilst D.Linde.
Daļa no uzņēmuma ir arī restorāns, ar kura piegādātājiem izdevies noorganizēt arī pilna cikla sadarbību. Piemēram, pēc iejavas filtrēšanas, pāri palikušās drabiņas uzņēmums nogādā kādai vietējai zemnieku saimniecībai liellopu barošanai. Vēlāk iegūtais siers atgriežas uz bāra restorāna galdiem.
Ja apiņi un iesals tiek iepirkti no visas pasaules, jo Latvijā alus brūvēšanai tos vienkārši nav iespējams izaudzēt, tad atsevišķas izejvielas gan var iegādāties arī vietēji audzētas. Patreiz D.Linde eksperimentē ar vietējiem rudziem.
Alus “Azimuts” brūvēšanas procesu skatieties galerijā!
#2/28
Darītavas un bāra "Ziemeļu Enkurs" līdzīpašnieks Dāvis Linde alu brūvē jau vairāk nekā desmit gadus.
#4/28
Atkarībā no alus veida, tiek izmantots bāzes, karameļu vai grauzdētais iesals. Iesals satur cukuru, kas vajadzīgs, lai dzērienā veidotos alkohols, kā arī tā garša.
#7/28
Ūdeni pārsūknē uz iejavošanas katlu, kurā to sajauc ar iesalu. Katla pamatnē atrodas filtrs.
#8/28
Jau pusotru gadu "Ziemeļu Enkurā" alu saimniekiem brūvēt palīdz aldaris Aivars Berķis.
#9/28
Pirms alus brūvēšanas iesals tiek nosvērts un sadrupināts. Iesala jaukšanu ar ūdeni sauc par iejavošanu.
#10/28
Iesalu brūvētāji iegādājas galvenokārt no Lielbritānijas un Vācijas.
#13/28
Iejavošana parasti notiek no 60 -70 grādu temperatūrā. Pēc iesala filtrēšanas tiek iegūta misa.
#16/28
Misai pievieno apiņus un, atkarībā no alus veida, var pievienot arī garšaugus, piemēram, koriandru, apelsīnu miziņu, rozmarīnu, pētersīļus, vaniļas pākstis un citus.
#17/28
Misu vāra 60 - 90 minūtes un pēc vārīšanas atdzesē, reizē to pārsūknējot uz fermentācijas tanku.
#20/28
Lai piepildītu vienu fermentācijas tanku, tiek veikti divi alus vārījumi.
#21/28
Atkarībā no alus veida, no katra fermentācijas tanka tiek iegūti 500 - 600 litri alus.
#23/28
Alus tiek brūvēts 4 - 5 reizes mēnesī. Tas, cik daudz alus tiks pildīts pudelēs un cik - mucās, atkarīgs no pasūtījumiem.
#24/28
"Ziemeļu Enkura" alus tiek brūvēts Matīsa ielā, Rīgā, telpās, kur pirms simt gadiem atradās viena no lielākajām alus darītavām Latvijā.