Start-up

Aerones piesaista 9 miljonu dolāru investīcijas

Db.lv, 28.04.2022

Jaunākais izdevums

Latvijas jaunuzņēmums Aerones piesaistījis 9 miljonus dolāru sēklas kapitāla, lai attīstītu robotizētus pakalpojumus vēja enerģijas operatoriem visā pasaulē.

Investīciju mērķis - būt inovāciju celmlauzim vēja enerģijas nozarē un gada laikā desmitkāršot apgrozījumu.

Aerones ir pasaules līderis vēja turbīnu lāpstiņu inspekciju un apkopes robotikas jomā un jau sadarbojas ar deviņiem no desmit pasaulē lielākajiem vēja enerģijas uzņēmumiem. To vidū ir Siemens Gamesa, Enel, GE un Vestas. Šobrīd Aerones apkalpo vairāk nekā 3000 vēja turbīnu 17 valstīs Eiropā, Ziemeļamerikā un Dienvidamerikā.

Aerones pakalpojumi ir automatizēti, izmantojot augsti specializētu aparatūru un IT risinājumus, kas nodrošina ātrāku, drošāku un efektīvāku darbu. Izmantojot patentētu robotu komplektu, Aerones veic turbīnu inspekcijas un apkopi līdz pat sešām reizēm ātrāk un līdz pat 40% rentablāk nekā ar augstkāpēju manuālu darbu.

Ar robotisko roku mazgās vēja ģeneratorus Ziemeļeiropā 

SIA Aerones Nordic piesaista 2,25 miljonu eiro riska kapitāla investīcijas vēja ģeneratoru...

"Mēs strauji palielinām darbības apjomus attiecībā uz robotiem un tehniskās apkopes komandām uz lauka. Šis finansējums ļauj mums turpināt straujo izaugsmi un sagatavoties A sērijas finansējuma kārtai šā gada beigās," skaidro Aerones izpilddirektors un līdzdibinātājs Dainis Krūze.

Ar piesaistīto sēklas kapitālu Aerones, YCombinator akseleratora uzņēmums, palielinās ražošanas apjomu un paplašinās pakalpojumus, lai apmierinātu strauji augošo pieprasījumu. Uzņēmuma skatījumā pastāvīga inovācija un inteliģentās prognozētās apkopes attīstība ir visefektīvākais veids, kā uzturēt vēja parkus visā pasaulē.

"Mēs nepārtraukti izstrādājam jaunus robotizētus risinājumus, lai apmierinātu klientu vajadzības un paplašinātu mūsu pakalpojumu klāstu," uzsver līdzdibinātājs un tehniskais direktors Jānis Putrāms, "piemēram, nesen mēs izlaidām iekšējās inspekcijas robotu, kas skenē vēja turbīnu lāpstiņas un sniedz digitālus dubultās inspekcijas datus ar vēl nebijušu detalizētību, kā arī tīrīšanas risinājumu, kas ļoti efektīvi noņem netīrumus un eļļu no turbīnu torņiem un lāpstiņām."

Investīciju kārtas galvenie investori ir Future Positive Capital līdzās ar esošo investoru Change Ventures. Starp citiem investoriem ir Skype dibinātājs Jaan Tallinn (ar sava uzņēmuma Metaplanet starpniecību), Vinted līdzdibinātājs Mantas Mikuckas, Printify vadītājs Jānis Berdigans, Capitalia, Pace Ventures un EcoSummit.

Capitalia nodrošinājusi finansējumu 1,4 miljonu eiro apmērā. Capitalia veica 300 000 eiro lielu ieguldījumu uzņēmuma pamatkapitālā un izsniedza uzņēmumam 680 000 eiro lielu aizdevumu caur savu ieguldījumu platformu. Papildus tam Capitalia konsultēja Aerones finansējuma piesaistē no privātā investora par kopējo summu 500 000 dolāru apmērā (apmēram 430 tūkstoši eiro). Starp Aerones investoriem ir arī riska kapitāla fonds Change Ventures, kā arī ASV akseleratora programma YCombinator. Saņemtais finansējums no Capitalia tiks izmantots uzņēmuma apgrozāmo līdzekļu vajadzībām, kas Aerones palīdzēs sasniegt izvirzītos mērķus pirms nākamās finansējuma piesaistes kārtas, kas plānota vēl šogad.

Kā stāsta D. Krūze: “Finansējuma piesaiste no Capitalia ļaus mums paplašināt ražošanas jaudas, lai iegādātos papildu iekārtas klientu pasūtījumu apmierināšanai. Mūsu piedāvātā vēja turbīnu apsekošanas un remonta tehnoloģija nodrošina turbīnu īpašniekiem virkni ieguvumu, salīdzinot ar līdzšinējo praksi, apsekojot šīs iekārtas manuāli. Tāpēc jūtam lielu vēja parku īpašnieku interesi par mūsu pakalpojumu un mērķējam uz strauju uzņēmuma izaugsmi.”

“Kopš esam dibinājuši savu riska kapitāla ieguldījumu fondu, spējam ar vien vairāk pielāgoties uzņēmumu vajadzībām un sniegt finansējumu tiem vēlamajā formā - aizdevumu, ieguldījumu pašu kapitālā vai kombināciju no abiem. To novērtē ne tikai uzņēmumi, kas saņem finansējumu, bet arī mūsu investori, kuriem ir iespēja veikt dažāda veida ieguldījumus ar Capitalia starpniecību,” min Capitalia vadītājs Juris Grišins.

"Aerones ir pirmais visaptverošais nozares spēlētājs," norāda Future Positive Capital dibinātāja Sofija Hmiča, "atšķirībā no uzņēmumiem, kas izmanto tikai attālo mērīšanu, lai iegūtu datus, vai koncentrējas uz analīzi, Aerones automatizē sarežģītas operācijas. Uzņēmums kļūst par "vienas pieturas aģentūru", kas optimizē darbību un palīdz paātrināt atjaunojamās enerģijas izmantošanu, lai sasniegtu nulles neto emisiju līmeni."

Fancisko J. Valle, Enel Green Power vēja inovāciju produktu īpašnieks, uzsver: “Inovācijas, ko mēs ieviešam, pateicoties līgumam ar Aerones, veicinās atbildīgāku enerģijas ražošanu, ieviešot inovācijas, kas uzlabos vēja enerģijas attīstību.”

Aerones paplašināšanās pamatā ir uzņēmuma koncentrēšanās uz pētniecību, izstrādi un inženierzinātnēm. Uzņēmuma pamattehnoloģija ir unikāla un patentēta datorizēta vinču sistēma, kas kontrolē modulāras, augstas precizitātes robotizētas rokas. Ierastajām inspekcijas un tehniskās apkopes tiek veiktas manuāli - darbs tiek veikts, cilvēkiem nolaižoties pa virvēm no vēja turbīnām. Aerones roboti nodrošina pakalpojumu bez jebkāda drošības riska cilvēkiem, kā arī plašākā laikapstākļu diapazonā.

Tā kā pasaule investē dekarbonizācijā un ilgtspējīgā enerģētikā, vēja enerģija ir rentabls un pieejams vietējais risinājums. Prognozēts, ka turpmāko 30 gadu laikā desmitkāršosies vēja enerģijas tirgus, savukārt 30 miljardu ASV dolāru lielais vēja turbīnu ekspluatācijas un apkopes tirgus pasaulē divkāršosies.

FPC ir riska kapitāla uzņēmums, kura pamatā ir pārliecība, ka nākamajās desmitgadēs vislielāko vērtību radīs tehnoloģiju un ilgtspējas revolūcija, kas pārveidos visas pasaules ekonomikas nozares. FPC iegulda līdzekļus agrīnās attīstības stadijas vizionāru uzņēmumos, kas rada progresīvas tehnoloģijas un risina cilvēku un planētas lielākās problēmas. Investīciju portfelī ir Cervest (klimata risku prognozēšana un mērīšana pasaules apbūvētajiem aktīviem), Clue (sieviešu veselības aprūpes uzlabošana, izmantojot novatorisko femtech tehnoloģiju), Brilliant Planet (pastāvīga oglekļa savākšana, izmantojot aļģes) un Circulor (līdz šim nebijušas izsekojamības nodrošināšana rūpniecības piegādes ķēdēs).

Change Ventures ir lielākais privātā kapitāla fonds, kas atbalsta ambiciozus uzņēmumu dibinātājus Latvijā, Igaunijā un Lietuvā, kuru mērķis ir izveidot lielus globālus uzņēmumus. Fonda portfeļa uzņēmumu vidū ir Baltijas vienradzis Veriff, Interactio, Planet42, Eurora, Giraffe360 un daudzi citi.

Aerones ir 2015. gadā dibināts Daiņa Krūzes, Jāņa Putrāma un Andra Dambja uzņēmums, kas izstrādā robotus vēja turbīnu drošības inspekcijas un uzturēšanas darbiem. Aerones roboti būtiski saīsina vēja turbīnu dīkstāvi, kamēr tiek veiktas nepieciešamās operācijas, tādējādi tiek samazināts saražotās elektrības zudums un materiālie zaudējumi vēja parkiem. Roboti spēj strādāt cilvēkam bīstamos apstākļos, taču neaizstāj cilvēka darbu pilnībā, jo tiem ir nepieciešami vadītāji.

Uzņēmuma apgrozījums 2020.gadā bija 352 336 eiro, bet peļņa - 60 342 eiro.

Komentāri

Pievienot komentāru
Tehnoloģijas

Latvijā radītas tehnoloģijas vēja turbīnu apkalpošanai

Māris Ķirsons, 22.06.2022

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Vēja turbīnu apkopes un diagnostikas robotu ražošanas un servisa pakalpojumu sniedzējs Aerones grupa izstrādā tehnoloģiju, lai varētu apkalpot vēja stacijas ne tikai sauszemē, bet arī tās, kuras izvietotas jūrā, tādējādi būtiski palielinot savu konkurētspēju un vienlaikus kāpinot savus ienākumus.

Vējš ir viens no energoresursiem, kam tiek prognozēts straujš pieaugums, un, tā kā vēja turbīnu izvietošana sauszemē ir ierobežota, tad tās arvien vairāk tiks izvietotas jūrās, tāpēc arī Aerones ir saņēmusi grantu, kura rezultātā tiks izstrādāta tehnoloģija, lai kompānija savus turbīnu servisa pakalpojumus varētu sniegt vēja turbīnām, kuras izvietotas jūrās,” stāsta SIA Aerones Engineering valdes loceklis un līdzīpašnieks Jānis Putrāms.

Viņš norāda, ka vēju turbīnu, kuras izvietotas jūrā, apkalpošanai ir nepieciešami ne tikai atbilstoši peldlīdzekļi – peldošas platformas –, bet ir arī daudz augstākas drošības prasības darbu (pakalpojumu) veikšanai. “Apmēram sešas reizes dārgāk nekā sauszemē esošajām vēja turbīnām,” tā uz jautājumu par ekonomiskā ieguvuma apmēru atbild J. Putrāms. Viņš norāda, ka, sekmīgi īstenojot šo ieceri, būtiski tiktu paplašināts potenciālo uzņēmuma pakalpojuma saņēmēju loks.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas pirmajam "vienradzim" jeb jaunuzņēmumam, kas sasniedzis miljarda vērtību, drīzumā noteikti sekos nākamie, prognozē Latvijas Biznesa eņģeļu tīkla (LatBAN) izpilddirektore Kristīne Tarvida.

Viņa norādīja, ka Latvija sāka veidot "startup", investēt tajos un atbalstīt ar dažādām programmām, vēlāk nekā igauņi, tādēļ arī Latvijai šobrīd ir tikai viens "vienradzis" - "Printful".

"Mēs Latvijā ar "startup" uzņēmumiem strādājam un investējam pēdējos astoņus gadus. Pirms tam, protams, arī bija biznesa eņģeli, tikai viņi sevi tā nedēvēja un izpratne par "startup" no investoru, jaunuzņēmēju un valsts puses nebija vēl attīstījusies, nebija atbalsta, nebija vienotas vīzijas, "startup" kopienas utt. Tomēr šobrīd ir īstais laiks, kad vajadzētu sākt parādīties lieliem veiksmes stāstiem ar lielām piesaistītajām investīcijām un augošu ietekmi Eiropas, Amerikas vai Āzijas tirgos un vairākiem "vienradžiem", jo "startup" sasniedz savu lielo izrāvienu pēc vispārzināmās statistikas 7-10 gadu laikā," stāstīja Tarvida.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pēdējā laikā arvien vairāk aktualizējas pandēmijas ekonomiku negatīvā blakne jeb inflācija. Piemēram, 2021. gada decembrī Latvijā inflācija sasniedza rekordaugstu 7.9% līmeni. Šādos apstākļos, kad nauda strauji zaudē savu vērtību, ir svarīgi, lai tā strādā, nevis atrodas depozītā vai krājkasē. Naudu var produktīvi nodarbināt vai nu ieguldot uzņēmumos (pērkot akcijas) vai biznesiem aizdodot. Šobrīd jāsecina, ka pasaules un arī Baltijas valstu akciju tirgi atrodas savā vēsturiski augstākajā punktā. Tas nozīmē, ka pastāv ievērojami riski, ka turpmāka izaugsme akciju tirgus būs lēnāka, vai pat ka notiks akciju cenu korekcija Šādā situācijā laba ieguldījumu alternatīva aizsardzībai no inflācijas ir aizdevumu izsniegšana, ja to procentu likme pārsniedz prognozēto inflāciju..

Viens no vienkāršākajiem veidiem, kā izsniegt un pārvaldīt aizdevumus uzņēmumiem ir finanšu uzņēmuma Capitalia platformā. Ar pieredzi biznesu finansēšanā jau kopš 2007. gada, Capitalia piedāvā investoriem līdz-finansēt aizdevumus Baltijas valstu uzņēmumiem, kas šos līdzekļus tālāk izmanto sava biznesa attīstīšanai un izaugsmei. Līdz-finansēšanas princips nozīmē, ka visos aizdevumos, ko Capitalia piedāvā investoriem, tā vienmēr pati iegulda vismaz 5% no aizdevuma apmēra. Šis unikālais darbības princips nodrošina, ka Capitalia vienmēr ir vienotas intereses ar visiem platformas investoriem. Tāpat Capitalia nodrošina uzņēmumu analīzi, maksājumu kontroli un, nepieciešamības gadījumā, darbu ar aizdevuma atgūšanu.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas Biznesa Eņģeļu Tīkls (LatBAN) un Latvijas Privātā un riska kapitāla asociācija (LVCA) noteikuši nominantus apbalvojumam “Gada investors 2021” par pērnā gada Latvijas nozīmīgākajām investīcijām industrijā.

Uz apbalvojumu pretendē gan privātie investori (komerceņģeļi), gan juridiskie un institucionālie investori, gan privātā un riska kapitāla darījumu konsultanti.

“Gada investors 2021” konferences un apbalvošanas ceremonijas laiks ir pārcelts uz ceturtdienu, 31. martu, plkst. 16.00. Ņemot vērā notikumus Ukrainā, mainīta pasākuma programma, iekļaujot divas ekspertu paneļdiskusijas.

Pirmajā diskusijā informēs par ekonomikas tendencēm un attīstības scenārijiem Latvijā. Otrajā diskusijā uzņēmējdarbības un investīciju vides eksperti no Gruzijas un Izraēlas stāstīs par savu valstu pieredzi – kādas pārmaiņas notiek un kā var atbalstīt valsts ekonomiku kara laikā un pēckara periodā. Savukārt pārstāvis no Ukrainas dalīsies pieredzē galvenokārt par uzņēmējdarbības situāciju līdz karam. “Gada investors 2021” būs skatāms tiešsaistē, LatBAN un LVCA Facebook lapās un LatBAN YouTube kanālā.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas Biznesa Eņģeļu Tīkls (LatBAN) un Latvijas Privātā un riska kapitāla asociācija (LVCA) noteikuši “Gada investors 2021” balvas laureātus par aizvadītā gada nozīmīgākajām investīcijām Latvijā.

Apbalvojumu “Gada investīcija” komerceņģeļu kategorijā par investīcijas apjomu un perspektīvāko nākotnes prognozi saņēmuši investori Ģirts Līcis, Kārlis Cerbulis un Uldis Cērps par 150 000 eiro kopinvestīciju jaunuzņēmumā “WeedBot”, kas izstrādā lauksaimniecības robotus Lielbritānijas tirgum.

Par “Gada investīciju” juridisko un institucionālo investoru sektorā atzīta “Bregal Sagemount” investīcija “Printful”, kas ļāva uzņēmumam sasniegt miljarda dolāru vērtību un Latvijas pirmā vienradža statusu.

LatBAN un LVCA pasākums “Gada investors” pastāv kopš 2015. gada. Tā uzmanības centra ir privātā kapitāla un komerceņģeļu nozares izaugsmes tendences, izceļot un godinot nozīmīgākos tirgus spēlētājus, konsultantus un atbalstītājus.

Komentāri

Pievienot komentāru