Pakalpojumi

Ar miljonu investīcijām palielina testēšanas jaudu un ātrumu

Māris Ķirsons,06.05.2025

Jaunākais izdevums

Investējot 4,2 miljonus eiro jaunā laboratorijā, SIA Centrālā laboratorija ievērojami – par 25% – palielinājusi rezultātu sagatavošanas ātrumu, pieaugusī testēšanas kapacitāte ļauj stundā veikt līdz pat 5000 testu.

To intervijā Dienas Biznesam stāsta laboratorisko izmeklējumu pakalpojumu sniegšanas SIA Centrālā laboratorija valdes priekšsēdētāja Zane Kaktiņa. Viņa norāda, ka bez šādām investīcijām būtu grūti strādāt, jo jau no 2006. gada Nacionālais veselības dienests laboratoriju tarifam piemēro koeficientu 0,9 un joprojām ir spēkā arī pērn samazinātie tarifi pieprasītākajiem analīžu veidiem, kas nozīmē, ka pašizmaksas segšanai ir jārod papildu ienākumi vai jāspēj tos paveikt efektīvāk.

Fragments no intervijas

Kāda ir situācija nozarē, kura pēdējo gadu laikā ir izjutusi līdz tam nepieredzētu Covid-19 pandēmijas efektu?

Visi pēdējie gadi veselības aprūpes un tai skaitā laboratorisko izmeklējumu segmentā ir bijuši izaicinoši sarežģīti, tas prasīja ļoti ātru lēmumu pieņemšanu un tikpat ātru risinājumu ieviešanu dzīvē. Pandēmija, ģeopolitiskie satricinājumi, kas atsaucās arī iekšpolitiski, sabiedrības novecošanās Latvijā, tam valsts veselības budžets un valsts nodrošinātais pakalpojumu grozs īsti nespēj tikt līdzi. Rezultātā vajadzība pēc kvalitatīvas diagnostikas, izmeklējumiem un ārstēšanas pieaug. Jāatgādina, ka tieši ārējie apstākļi 2020. gada martā, kad sākās Covid-19 pandēmija, arī ir bijuši galvenie izmaiņas ģenerējošie faktori. Tajā brīdī bija jāsaprot ne tikai, kas jādara, bet arī – kā paveikt darbu, jo Covid-19 testu veikšanai bija nepieciešami speciāli reaģenti un materiāli, vienlaikus bija arī jāizveido paraugu savākšanas punktu tīkls ar atbilstoši kvalificētu personālu visā Latvijas teritorijā, kā arī jānodrošina efektīva paraugu transportēšana uz laboratorijām. Centrālā laboratorija ļoti īsā laikā atvēra ap 40 mobilo analīžu ņemšanas punktu.

Tagad vairs nav nepieciešamības pēc mobilajiem punktiem, taču mēs turpinām paplašināt filiāļu tīklu, lai laboratoriskie izmeklējumi būtu ērti pieejami iedzīvotājiem visā valstī. Pandēmijas laikā arī bija nepieredzēti pārvietošanās ierobežojumi, tika ierobežota un pat liegta darbība vairākās sfērās, diemžēl cieta arī veselības aprūpes pakalpojumu pieejamība iedzīvotājiem, kas savukārt rezultējās ar papildu spiedienu uz šo jomu, jo pieauga cilvēku skaits ar ielaistām slimībām – pandēmijas laikā tās netika pienācīgi ārstētas. To joprojām izjūt visa veselības aprūpes sistēma un arī Centrālā laboratorija. Ar šādu iespējamo notikumu attīstības gaitu Centrālā laboratorija ir rēķinājusies un, izmantojot savu uzkrāto zināšanu un kompetences bāzi, likusi pamatus tam, lai kļūtu par modernāko laboratoriju Baltijas reģionā ar plašāko analīžu pieņemšanas filiāļu tīklu Latvijā.

Pašlaik Centrālā laboratorija ir izveidojusi jau 102 analīžu paraugu pieņemšanas punktus visā Latvijā. Lai arī sākotnēji tik liels analīžu paraugu pieņemšanas vietu skaits var radīt priekšstatu, ka visā Latvijā tās ir pieejamas vienmērīgi, tomēr, palūkojoties uz reģioniem, var atrast pilsētas, kur šādu punktu nav nemaz, līdz ar to arī to iedzīvotājiem tuvumā nav pieejami laboratoriskie izmeklējumi. Piemēram, 2025. gada janvārī Ikšķilē, kas ir nozīmīga apdzīvota vieta, šāda analīžu paraugu pieņemšanas punkta vēl nebija, taču februārī Centrālā laboratorija tādu atvēra.

Pirmā mēneša darba rezultāti liecina, ka lēmums par filiāles atvēršanu ir bijis pamatots, jo pieprasījums pēc pakalpojumiem ir ļoti augsts. Protams, laboratoriskie izmeklējumi ir tikai datu un faktu kopums, kurš palīdz ārstiem saprast pacienta veselības stāvokli un nozīmēt viņam nepieciešamo ārstēšanu. Centrālā laboratorija 2024. gadā īstenoja nozīmīgu projektu medicīnas praktiķu izglītošanā un kvalifikācijā, laboratorijas padomes locekles, RSU asociētās profesores Jeļenas Storoženko redakcijā izdodot grāmatu Laboratoriskie izmeklējumi dažādu slimību diagnostikā. Par šo darbu viņa šogad saņēma arī Latvijas Ārstu biedrības Gada balvas medicīnā 2024 specbalvu. Primārā auditorija šīs grāmatas izmantošanā ir ģimenes ārsti, kuriem ikdienā ir jāspēj interpretēt analīžu rezultāti rūpēs par pacienta veselību.

Laboratoriskie izmeklējumi ir veselības aprūpes sistēmas pamats, jo analīžu rezultāti ir vispieejamākais un galvenais rādītājs diagnozes noteikšanā – medicīnas literatūrā tiek lēsts, ka pat 70% gadījumu klīniskie lēmumi tiek pieņemti, balstoties laboratorisko izmeklējumu rezultātos. Prognozējam, ka, attīstoties arī laboratorisko izmeklējumu spektram, iespējas diagnostikā un ārstēšanā izmantot analīžu rezultātus tikai pieaugs. No tā iegūst visa veselības aprūpe un arī pacients, kuram ir ļoti būtiski, lai maksimāli ātri tiktu noteikta pareizā diagnoze un nekavējoties uzsākta atbilstoša terapija, jo savlaicīgi neārstētu vai ielaistu slimību ārstēšanai ir ne tikai jātērē daudz lielāki resursi, bet arī vajadzīgs ilgāks laiks.

Vai pandēmija mainījusi nozari, cilvēku uzvedību, rīcību?

Pandēmijas laikā izmaiņas un pielāgošanās bija nepieciešama pilnīgi visās nozarēs bez izņēmuma. Attiecībā uz laboratoriskajiem izmeklējumiem – darbs noritēja 24/7 režīmā, tika mobilizēti visi iekšējie resursi, piesaistīti ārējie, jo labi apzinājāmies, ka no Centrālās laboratorijas spējas nodrošināt savlaicīgu pakalpojumu būs atkarīgs tas, vai cilvēki varēs doties uz darbu, skolu vai lidot. Tie bija valdības lēmumi slimības izplatības kontrolei un ierobežošanai, bet laboratorijas šajā periodā, izpildot un ievērojot valdības lēmumus, paveica teju neiespējamo, nodrošinot iespēju funkcionēt daudzām citām nozarēm. Pandēmijas laikā būtiski paplašinājām testēšanas kapacitāti, ātri adaptējot modernas molekulārbioloģijas tehnoloģijas, lai nodrošinātu plašu un precīzu testēšanu ar PĶR (polimerāzes ķēdes reakcijas), antigēnu un antivielu testiem. Centrālā laboratorija sadarbojās ar veselības aprūpes un valsts iestādēm, organizējot paraugu pieņemšanu filiālēs un mobilajos paraugu ņemšanas punktos visā valstī, kas ļāva savlaicīgi identificēt inficētos. Šie pasākumi nodrošināja epidemioloģiskos datus, kas valsts institūcijām ļāva pieņemt mērķtiecīgus lēmumus pandēmijas ierobežošanai. Pandēmijas pieredze vēlreiz apliecina laboratorijas neaizstājamo lomu un nozīmīgo ieguldījumu sabiedrības veselības aizsardzībā.

Visu interviju lasiet 6.maija žurnālā Dienas Bizness!

Abonēt ir ērtāk: e-kiosks.lv.

Citas ziņas

Atzīmējot Pasaules aknu dienu, Centrālā laboratorija rīko aknu veselībai veltītu konferenci

Db.lv,28.03.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Baltijā modernākā klīniskā laboratorija SIA "Centrālā laboratorija" šī gada 11. aprīlī ATTA CENTRE Rīgā, Krasta ielā 60, rīko konferenci ārstiem un veselības aprūpes speciālistiem "Aknas – enerģijas laboratorija".

Konferences mērķis ir iepazīstināt medicīnas profesionāļus ar jaunākajām tendencēm aknu slimību diagnostikā un ārstēšanā, skaidrojot arī to ietekmi uz kopējo veselību.

"Aknas ir organisma centrālā ķīmiskā laboratorija – tās ir iesaistītas vairāk nekā 500 dažādos procesos. Taču mūsu lielākais iekšējais orgāns cieš klusējot, tādēļ aknu bojājumi bieži paliek nepamanīti. Rūpēs par Latvijas iedzīvotāju veselību un atbalstot medicīnas profesionāļu tālākizglītību, mēs vēlamies pievērst īpašu uzmanību mūsdienīgai un multidisciplinārai pieejai aknu diagnostikā un ārstēšanā," norāda Zane Kaktiņa, SIA "Centrālā laboratorija" valdes priekšsēdētāja, atgādinot, ka ik gadu 19. aprīlī tiek atzīmēta Pasaules aknu diena, kurā ikviens tiek aicināts atcerēties par profilaktisko pārbaužu nozīmi veselībai un dzīves kvalitātei.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

SIA “Centrālā laboratorija” ir noslēgusi vienu no vērienīgākajiem uzņēmuma investīciju projektiem, izveidojot Baltijā modernāko automatizēto laboratoriju.

Projektā veiktās investīcijas ir starp lielākajiem privātā sektora ieguldījumiem veselības aprūpē Latvijā pēdējo gadu laikā. Jaunā laboratorija iezīmē arī būtisku soli laboratorisko pakalpojumu attīstībā un pieejamībā gan nacionālā, gan arī Baltijas mērogā.

Jaunās laboratorijas atklāšana notiks 7.maijā Rīgā, Grēdu ielā 4A. Laboratorijas atklāšanas pasākumā piedalīsies Ministru prezidente Evika Siliņa, ekonomikas ministrs Viktors Valainis, Nacionālā veselības dienesta direktors Āris Kasparāns, SIA “Centrālā laboratorija” valdes priekšsēdētāja Zane Kaktiņa u.c.

Pasākumā viesi tiks iepazīstināti ar jaunajā laboratorijā veiktajām investīcijām, tās darbību un uzlabojumiem laboratorisko izmeklējumu jomā un jaunajiem analīžu veidiem, kas turpmāk būs pieejami ārstiem un pacientiem.

Dzīvesstils

Dabaszinību jauno skolotāju stipendiju Starp mums ir ķīmija! fonds sasniedzis jau 180 000 eiro

Db.lv,31.03.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas zāļu ražotāja “Olpha” izveidotā Latvijā lielākā privātā stipendiju programma jaunajiem dabaszinību skolotājiem “Starp mums ir ķīmija!” turpina augt – kopējais stipendiju fonds 2025.gadā sasniedzis jau 180 000 eiro.

No 31.marta līdz 22.aprīlim norosināsies pavasara pieteikšanās kārta, kurā 3000 eiro stipendijas saņems deviņi topošie vai jaunie ķīmijas, bioloģijas un matemātikas skolotāji.

Iniciatīvu 2023. gadā ar stipendijām ķīmijas skolotājiem sāka “Olpha”, 2024.gadā programmai ar bioloģijas skolotāju stipendijām pievienojās “Centrālā laboratorija”, bet šogad kā partneris programmā iesaistījusies arī “Veselības centru apvienība” (VCA), pasniedzot stipendijas matemātikas skolotājiem. Pateicoties sadarbībai, turpmāk ik gadu jaunajiem skolotājiem tiks piešķirtas 15 stipendijas, palīdzot viņiem turpināt pedagoģijas studijas vai sākt jaunā skolotāja karjeru, tādējādi veicinot dabaszinātņu izglītības attīstību Latvijā. Pavasara pieteikšanās kopskaitā deviņām stipendijām notiks no 31. marta līdz 22. aprīlim, aizpildot pieteikuma anketu starpmumsirkimija.lv.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Baltijā modernākās klīniskās laboratorijas SIA “Centrālā laboratorija” valdes loceklis Edvīns Kazušs ir saņēmis Veselības ministrijas augstāko apbalvojumu – Atzinības rakstu – par nozīmīgu ieguldījumu veselības nozares attīstībā un sabiedrības veselības veicināšanā.

"Šis apbalvojums man ir ne tikai personīgs pagodinājums, bet arī atzinība visai mūsu komandai, kas ikdienā strādā, lai nodrošinātu augstākās kvalitātes laboratoriskos izmeklējumus ikvienam Latvijas iedzīvotājam," uzsver Edvīns Kazušs.

"Laboratorisko pakalpojumu nozarē tehnoloģijas un zinātne attīstās nepārtraukti, tāpēc mūsu pienākums ir ne tikai sekot līdzi šīm tendencēm, bet arī būt soli priekšā – tā ir mana profesionālā misija un atbildība pret Latvijas pacientiem un mediķiem.""Edvīna Kazuša profesionālā darbība izceļas ar ilgtspējīgu skatījumu uz veselības aprūpes nozares attīstību, kā arī ar spēju pielāgoties mūsdienu izaicinājumiem un tehnoloģiju sasniegumiem.

Citas ziņas

Centrālās laboratorijas valdes priekšsēdētāja kļūst par VADDA valdes locekli

Db.lv,12.03.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

SIA "Centrālā laboratorija" valdes priekšsēdētāja Zane Kaktiņa šonedēļ Veselības aprūpes darba devēju asociācijas pilnsapulcē tika ievēlēta asociācijas valdē.

"Esmu pagodināta par man uzticēto atbildību un gatava sniegt ieguldījumu Veselības aprūpes darba devēju asociācijas turpmākajā darbā un attīstībā," uzsver Zane Kaktiņa.

"Viens no maniem prioritārajiem uzdevumiem būs veicināt sadarbību starp laboratorijas nozari un citiem veselības aprūpes sektoriem, kā arī sekmēt laboratoriskās diagnostikas pakalpojumu pieejamību un kvalitāti visā Latvijā. Kopā mēs varam izveidot ilgtspējīgāku un modernāku veselības aprūpes sistēmu, kas būs ieguvums gan pacientiem, gan nozarē strādājošajiem."

Zanes Kaktiņas ievēlēšana VADDA valdē iezīmē nozīmīgu soli SIA "Centrālā laboratorija" stratēģiskajā virzībā, stiprinot laboratorijas nozares pārstāvniecību veselības aprūpes politikas veidošanā valstiskā līmenī.

Citas ziņas

Uzņēmēju žurnāla Dienas Bizness izdevums #18

DB,06.05.2025

Dalies ar šo rakstu

Investējot 4,2 miljonus eiro jaunā laboratorijā, SIA Centrālā laboratorija ievērojami – par 25% – palielinājusi rezultātu sagatavošanas ātrumu, pieaugusī testēšanas kapacitāte ļauj stundā veikt līdz pat 5000 testu.

To intervijā Dienas Biznesam stāsta laboratorisko izmeklējumu pakalpojumu sniegšanas SIA Centrālā laboratorija valdes priekšsēdētāja Zane Kaktiņa.

Vēl uzņēmēju žurnāla Dienas Bizness 6.maija numurā lasi:

Statistika

Eiropas preces spītē tarifu paziņojumiem

Tēma

Latvijā slepkavību līmenis – stabili augsts

Finanses

Latvija — dārgākā Baltijā

Tirdzniecība

Kurši dibinās akciju sabiedrību

Birokrātijas mazināšana

Birokrātijas mazināšanai 360 grādu skatījums

Ilgtspēja

Jāveicina ēku ilgmūžība un energoefektivitāte

Tehnoloģijas

Mērķē kļūt par vadošo viesabonēšanas eSIM pārdevēju Ziemeļeiropā

Portrets

Jevgenija Kiseļova, Colliers Baltics partnere

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šodien darbu ir sākusi SIA “Centrālā laboratorija” 102. filiāle Latvijā, kas atrodas Rīgā, Grēdu ielā 4A, informē uzņēmums.

Tās atvēršana ir vēl viens solis, pildot “Centrālās laboratorijas” apņemšanos nodrošināt kvalitatīvu un operatīvu laboratorisko izmeklējumu pieejamību visā valstī.

Jaunajā filiālē tiek nodrošināts pilna spektra laboratorisko izmeklējumu klāsts, tostarp asins, urīna, mikrobioloģiskos un imūnhematoloģijas testi. Pacientiem ir pieejami gan valsts apmaksāti, gan maksas pakalpojumi, tādējādi veicinot veselības aprūpes pieejamību plašam iedzīvotāju lokam.

"Atverot 102. filiāli, mēs turpinām rūpēties par laboratorisko pakalpojumu pieejamību Latvijā, lai ikvienam iedzīvotājam būtu iespēja saņemt augstvērtīgu un uzticamu testēšanu," norāda “Centrālās laboratorijas” valdes priekšsēdētāja Zane Kaktiņa. "Mūsu mērķis ir nodrošināt, lai kvalitatīvi laboratoriskie pakalpojumi būtu ērti sasniedzami neatkarīgi no pacienta dzīvesvietas. Jaunajai filiālei Grēdu ielā 4A ir viegli piekļūt ar automašīnu, un tā uzlabo pakalpojumu pieejamību gan Rīgas iedzīvotājiem, gan galvaspilsētas viesiem."