Ar soļiem ģenerēt elektroenerģiju 

Ar soļiem ģenerēt elektroenerģiju – to, ka tas ir iespējams un cilvēki to vēlas, pierādījis brits Lorenss Kembels-Kuks (Laurence Kembell-Cook).

Natālija Poriete, 11.6.2019
1/3

Publicitātes foto

2009. gadā viņš realizēja savu ideju par unikālu ietves plāksni, kas ražo un akumulē elektroenerģiju, savukārt 2019. gadā kļuva par tirgus līderi savā jomā, sniedzot nozīmīgu ieguldījumu atjaunojamās enerģijas tehnoloģiju attīstībā.

«Vēlējos radīt produktu, kas mijiedarbotos ar iespējami lielāku cilvēku skaitu,» viņš stāsta. Izrādās, ka ik dienas pār vienu ietves flīzi pāriet līdz pat 50 tūkstošiem soļu, bet kas notiks, ja gājēju plūsmu izmantos elektroenerģijas ražošanai? Enerģiju akumulējošās flīzes Pavegen spēj uzkrāt kinētisko enerģiju no katra soļa, ražojot 2,1 vatu elektroenerģijas stundā. Gājējam uzkāpjot uz flīzes, kas izgatavota no pārstrādātas gumijas, tās centrā iedegas gaismas diode, atgādinot cilvēkam par viņa dalību elektroenerģijas ražošanā un vienlaikus izgaismojot viņam ceļu.

Saražoto elektroenerģiju var uzkrāt litija akumulatorā vai izmantot uzreiz, lai izgaismotu veikalu skatlogus, reklāmas, autobusu pieturas vai citas vietas. Lai izgaismotu autobusa pieturu visu nakti, nepieciešamas tikai piecas Pavegen flīzes. Ūdensizturīgās flīzes iespējams izmantot gan uz ielām, gan telpās, un to ekspluatācijas laiks ir 5 gadi vai 20 miljoni soļu. Ielu pārklājuma apjoms nav ierobežots, tādēļ ar šo flīžu radīto elektroenerģiju iespējams darbināt datorus, automātiskās durvis, gaisa kondicionēšanas sistēmas un daudz ko citu. Atkarībā no lietošanas produkts atmaksājas aptuveni gada laikā, klāsta idejas autors.

Pieļāva visas iespējamās kļūdas

Lorenss Kembels-Kuks izglītību ieguvis Lafboro Universitātē, kur studējis rūpniecisko dizainu un tehnoloģijas. Piecu gadu garumā viņš mājās veica eksperimentus un izveidoja ierīces prototipu, kas soļu enerģiju pārvērš elektroenerģijā.

2009. gadā Lourens uzvarēja Royal Society of Arts International Design Directions konkursā par tehnoloģiskā risinājuma izveidi alternatīviem enerģijas avotiem un saņēma 5000 mārciņas šīs idejas attīstībai. Naudu projektā ieguldīja arī viņa radinieki un draugi, kas ticēja šai idejai. «Es biju traks izgudrotājs ar traku ideju,» viņš atminas. «Kad sāku demonstrēt produktu, vēl studēju. Sākotnēji izgatavoju prototipu no koka un piedāvāju produktu potenciālajiem investoriem, taču neguvu nekādu atsaucību. Tad par to sāku domāt kā par biznesa projektu, izveidoju komandu un visu uzmanību veltīju flīžu Pavegen attīstībai,» viņš stāsta. Viņš netic, ka maģistra grāds vai biznesa apmācības var iemācīt cilvēkam attīstīt uzņēmējdarbību. «Šī ceļojuma sākumā pieļāvu visas iespējamās kļūdas: nolīgu nepareizos cilvēkus, saņēmu atteikumu finansējumam, nevarēju uzrakstīt labu biznesa plānu, izvēlējos nepareizus partnerus. Bija daudz kļūdu, bet no tām es daudz ko iemācījos. Ikvienam pašam jāiziet kļūdu un panākumu ceļš. Galvenais ir ticēt sev,» DB pauž L. Kembels-Kuks.

Visu rakstu lasiet 11. jūnija laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!