Jaunākais izdevums

Latvijas Universitātes (LU) Padome pieņēma lēmumu par Banku augstskolas (BA) kā atsevišķas iestādes izveidi LU sastāvā. Īstenojot 2023.gada 23.maijā Ministru kabineta apstiprināto abu augstskolu konsolidācijas plānu, BA oficiāli pievienojās LU saimei, kļūstot par Latvijā lielākās universitātes biznesa skolu.

"Latvijas Universitāte ir Latvijā vadošā universitāte sociālajās zinātnēs, tai skaitā ekonomikā un uzņēmējdarbībā, tāpēc Banku augstskolas iekļaušanās LU ekosistēmā ir likumsakarīga. Vienlaikus tā ir iespēja LU kļūt par Baltijā vadošo spēlētāju biznesa izglītībā un Latvijas ekonomiskās transformācijas virzītājspēku," uzsver LU rektors prof. Gundars Bērziņš.

BA turpmākās attīstības stratēģija paredz attīstīt BA par Baltijas mēroga biznesa skolu, veicinot studiju kvalitātes un jaunu pētniecības virzienu attīstību, kā arī piedāvāt starptautiski akreditētas studiju programmas finanšu tehnoloģiju jeb fintech jomā.

"Banku augstskola ir daļa no finanšu nozares ekosistēmas, mēs sagatavojam pieprasītus un labi atalgotus vadības un finanšu nozares ekspertus. Pievienošanās Latvijas Universitātes saimei ļaus mums spert nākamo soli attīstībā un ar finanšu izglītības programmām konkurēt starptautiski, tam mums ir gan zināšanas, un tagad arī jauda," stāsta BA rektore prof. Līga Peiseniece.

Integrācija LU neietekmēs BA esošās studiju programmas un ar studentiem noslēgtos līgumus. Arī iekļaujoties LU ekosistēmā, BA saglabās konkurētspējīgās studiju programmas un veidos jaunas starpdisciplināras studiju programmas kā platformu digitāliem risinājumiem un starptautiskai attīstībai.

BA pievienošanās LU ir daļa no augstākās izglītības reformas, kuras mērķis ir stiprināt zinātnes kapacitāti un uzlabot izglītības kvalitāti. Apvienojot finanšu izglītības nišas zināšanas ar LU plašo akadēmisko vidi, tiks radīta sinerģija, kas studentiem nodrošinās vēl plašākas izaugsmes iespējas gan Latvijā, gan starptautiski.

2025./2026. akadēmiskajā gadā studentu uzņemšana abās augstskolās vēl noritēs atsevišķi, kā līdz šim, izmantojot vienotās pieteikšanās sistēmu portālā Latvija.lv. BA kā biznesa skola LU ietvaros sāks darbu šī gada 1.septembrī.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

AS "Pasažieru vilciens" (PV) akcionāru sapulcē par uzņēmuma padomes locekļiem no š.g. 25.janvāra uz pieciem gadiem ievēlēti Mikus Ozols, Mārcis Vilcāns un Māris Macijevskis. Atbilstoši Komerclikuma 297.panta pirmajai daļai PV padome no sava vidus ievēlēs padomes priekšsēdētāju.

"Esmu gandarīta, ka ir izdevies nokomplektēt profesionālu komandu ar pieredzi transporta nozarē. Jaunievēlētajai PV padomei nebūs daudz laika iepazīties ar uzņēmumu, jo operatīvi ir jāiesaistās stratēģisku lēmumu virzīšanā, t.sk., PV ir jāizstrādā darbības stratēģija nākamajam periodam, tāpat ir jāvada un jāuzrauga iespējamie riski, kas saistīti ar pasažieru pārvadājumu nepārtrauktības nodrošināšanu", skaidro Inguna Strautmane, Satiksmes ministrijas valsts sekretāra vietniece.

Mika Ozola kompetence PV padomē ietver sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanas jomu, uzņēmumu un komandas vadību un iesaistīto pušu vadību. Ozolam ir ilggadīga pieredze vadošos amatos finanšu jomā, kā arī pieredze transporta nozarē. No 2024.gada viņš ieņem SIA "LDz Cargo" un AS "Pasažieru vilciens" padomes locekļa amatus. Pirms tam, no 2006.gada līdz - 2022.gadam viņš ieņēma izpilddirektora un valdes priekšsēdētāja amats SIA "Telia Latvija". Tāpat Ozolam ir ilggadīga pieredze strādājot Latvijas Informācijas un Komunikācijas Asociācijas, Latvijas Telekomunikāciju Asociācijas un Latvijas Interneta Asociācijas valdēs. Viņam ir MBA Major: Global Finance and Banking" grāds, kas iegūts SBS "Swiss Business School", profesionālā maģistra grāds finansēs, kas iegūts Banku Augstskolā un sociālo zinātņu maģistra grāds ekonomikā.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Biznesa veiksmes atslēga slēpjas vadītāja sinerģijā ar perspektīvu uzņēmējdarbības virzienu - kad šīs lietas satiekas, notiek eksplozija, domā Lauris Kindzulis, finanšu konsultāciju uzņēmuma SIA Fintexo līdzdibinātājs.

Mūsu vērtība ir degoši cilvēki, kuri grib augt un attīstīties - tādi, kuri redz glāzi pa pusei pilnu nevis pa pusei tukšu. Cilvēki ar gaišu prātu un pārcilvēciskām darba spējām, ticību mērķiem un piepūli par 110%, atzīmē L.Kindzulis. Nākošais faktors ir konkurence un savstarpēja sāncensība, kas, manuprāt, veicina progresu un attīstību. Arī mēs jūtam konkurentus un tas mūs motivē strādāt vēl jaudīgāk un vairāk, atzīst Fintexo līdzdibinātājs, uzsverot, ka liela loma biznesa veiksmes stāstā mūsdienās ir arī prasmē izmantot jaunākās tehnoloģijas un mākslīgo intelektu.

Vilina finanses

Mana apzinātā bērnība aizritēja deviņdesmito gadu sākumā, atminas L.Kindzulis. “Tolaik, Latvijas brīvvalsts atjaunošanas laikā, aktīvi sekoju basketbolam otrpus Atlantijas okeānam un tā laika spīdekļiem - Chicago Bulls komandai, kas bija slavas zenītā ar leģendāro Maiklu Džordanu priekšplānā. Nav brīnums, ka arī mans sapnis bija kļūt par NBA spēlētāju un līdzināties Džordanam. Viņa personību un līdera dotības apbrīnoju vēl šodien un sevī saskatu pāris līdzīgas rakstura iezīmes, kas dzīves laikā palīdzējušas nepadoties un virzīties pretī augstākajiem mērķiem. Otrs etalons kopš bērnības man ir bijis mans tētis, kurš tuvplānā parādīja biznesa veiksmes un neveiksmes, kā arī enerģijas un atbildības līmeni, ko tas viss prasa. Mana pirmā darbavieta bija tēta degvielas uzpildes stacija Bērzpilī, kurā pildīju pārdevēja un degvielas operatora amata pienākumus. Lai arī tur nostrādāju tikai vienu mēnesi, kas bija augstskolas vasaras brīvlaiks, guvu labu pieredzi komunikācijā ar klientiem un darbā ar naudu. Tajā pašā laikā vienlaikus meklēju arī vakances Rīgas bankās, jo kaut kas maģisks mani vilka uz šo industriju,” stāsta L.Kindzulis, kurš finanšu sektorā nonāca 2005. gadā - laikā, kad studēja Banku augstskolā.

Ekonomika

Kā steidzami risināt darbaspēka trūkumu specifiskās nozarēs?

Db.lv,10.03.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijā jau tagad trūkst un pārskatāmā nākotnē vēl vairāk trūks speciālistu specifiskās profesijās - īstermiņā šo var risināt, ātrāk sakārtojot profesiju standartu aprakstus, veicinot speciālistu trenēšanu uzņēmumos un efektīvāk piesaistot ārvalstu profesionāļus, bet ilgtermiņā potenciāli jāmaina valsts pasūtījums augstākajai izglītībai un jāvienkāršo augstskolu programmu akreditācija, secina Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) organizētās sadarbnīcas "Zaļā un digitālā pāreja: no izaicinājumiem līdz rīcībai" eksperti.

Kvalificēta darbaspēka pieejamība ir viens no šķēršļiem uzņēmējdarbības attīstībai Latvijā. Ja saglabāsies esošās augstākās izglītības struktūra, lielākais darbaspēka trūkums būs sagaidāms speciālistu vidū ar izglītību inženierzinātnēs, dabaszinātnēs un IKT (STEM) jomās, liecina Ekonomikas ministrijas ziņojums.

Latvijā jau tagad trūkst speciālistu jaunu tehnoloģiju ieviešanā un apguvē enerģētikas nozarē. Piemēram, speciālisti ir nepieciešami visos vēja parku īstenošanas posmos, tai skaitā to ekspluatācijā. Attīstītāji bieži saskaras ar vides ekspertu - ornitologu, zoologu un biotopu pētnieku - trūkumu. Tāpat trūkst ilgtspējas speciālistu, pēc kuriem pieprasījums palielinājies līdz ar nefinanšu ziņošanas prasību iestāšanos.