Enerģētika

Bulgārija nāk klajā ar alternatīvu South Stream

LETA--AFP, 14.01.2016

Jaunākais izdevums

Tevi varētu interesēt

Dalies ar šo rakstu

Bulgārijas premjerministrs trešdien nāca klajā ar jaunu projektu Krievijas gāzes transportēšanai uz Eiropu, apejot Ukrainu, lai gan iepriekšējais projekts South Stream cieta neveiksmi.

«South Stream ir vēsture. Tagad dienas kārtībā ir gāzes sadales centrs Balkāni,» uzrunājot parlamentu, pavēstīja premjerministrs Boiko Borisovs.

Projekts South Stream" paredzēja pa cauruļvadiem, kas tiktu izbūvēti pa Melnās jūras gultni un caur Balkānu valstīm, Eiropā ik gadu nogādāt 63 miljardus kubikmetru Krievijas gāzes.

Taču 2014.gada decembrī, piekāpjoties Briseles spiedienam, Krievijai nācās no šī projekta atteikties. Eiropas Savienība (ES) atzina, ka tas ir pretrunā ar bloka pretmonopola noteikumiem, jo pa iecerētajiem cauruļvadiem bija paredzēts transportēt vienīgi Krievijas enerģētikas giganta Gazprom piegādāto gāzi.

Kā alternatīva tika piedāvāts cauruļvads caur Turciju, taču no tā arī nācās atteikties pēc tam, kad Turcijas aviācija Sīrijas pierobežā notrieca krievu kara lidmašīnu.

Borisovs norādīja, ka Krievija varētu piekrist izbūvēt vismaz pa jūras gultni ejošo cauruļvadu daļu, kas nodrošinātu 20 miljardu kubikmetru transportēšanu gadā. No Krievijas saņemto gāzi uz citām Eiropas valstīm nogādātu pa citiem cauruļvadiem.

Saskaņā ar sākotnējo ieceri Balkānu sadales centrā nonāktu arī Azerbaidžānas gāze, kas tiktu saņemta par šobrīd būvējamo Transanatolijas gāzesvadu (TANAP), tādējādi apejot ES iebildumus.

Turklāt sadales punktā varētu ienākt arī sašķidrinātā dabasgāze no termināļiem Grieķijā, kā arī no nelielajiem vietējiem ieguves laukiem Bulgārijā un Rumānijā, norādīja Borisovs.

Kā stāsta bulgāru eksperti, sadales punkts, ko paredzēts būvēt netālu no Varnas, varētu sākt darboties 2021.gadā.

Bulgārija šobrīd ir vienīgā ES dalībvalsts, kuras iekšējais enerģijas patēriņš gandrīz pilnībā ir atkarīgs no Krievijas gāzes piegādēm caur Ukrainu.

Sofija plāno apspriest Balkānu sadales centra projektu Bulgārijas un Krievijas ekonomiskās sadarbības komitejas sanāksmē, kas paredzēta 27. un 28.februārī.

Borisovs piebilda, ka Bulgārija centīsies šo projektu padarīt par «Eiropas Komisijas prioritāti» un ka viņš optimistiski raugās uz tā īstenošanu.

Komentāri

Pievienot komentāru
Pasaulē

Greizsirdība vieno Eiropu

Didzis Meļķis, 17.12.2015

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Itālijas iestāšanās pret gāzes cauruļvada projekta otro kārtu Baltijas jūrā maina spēles noteikumus par labu Enerģētikas savienībai

Šodien ES samitā Briselē ir izdevies izvairīties no Itālijas prasības sankciju pret Krieviju pagarinājumu apspriest publiski, atstājot to tehnokrātiskam apstiprinājumam dalībvalstu vēstnieku ES ziņā. Spēkā tomēr paliek Itālijas izteiktā nostāja, saistot šo lēmumu ar Nord Stream cauruļvada otrās kārtas projektu. Itālijas kā vienas no Krievijai draudzīgākajām ES valstīm izteiktais atbalsts Gazprom loloto projektu bloķēt nāk visai negaidīti, un tas ievērojami mazina šā projekta iespējamību. Itāļu lēmums, visdrīzāk, gan nav tik daudz ES vienotās enerģētikas politikas ideālu, cik greizsirdības uz Vāciju motivēts.

Itālijas premjera Mateo Renci valdības izteiktā pievienošanās viedoklī par Nord Stream-2 Austrumeiropai «ir interesanta ar to, ka viņa loģika ir pilnīgi atšķirīga no tās, kas vada Austrumeiropas valstu viedokli,» DB saka Eiroparlamenta deputāts Krišjānis Kariņš (EPP/V), kas atbild par Parlamenta lielākās frakcijas enerģētikas politikas virzību. «Latvija savas intereses ES var vislabāk aizstāvēt, izprotot, kas katrai valstij ir svarīgi, un itāļi ir neviltoti dusmīgi, tai skaitā uz vāciešiem, kas «noraka» South Stream projektu, kas būtu piegādājis Krievijas gāzi Itālijai un tās kompānijai ENI. Renci nostājā ir ļoti liela loģika, sakot – ja jūs South Stream noraidījāt tāpēc, ka tas ir pretrunā ar ES interesēm, tad dariet to pašu arī savā dārziņā.» Itālijas visai ultimatīvā pievienošanās iebildumiem pret

Komentāri

Pievienot komentāru