Centrāltirgū jāizsludina jauns publiskais iepirkums par apsardzes pakalpojumiem 

Situācija AS "Rīgas Centrāltirgus" teritorijā ir dramatiska un ir nekavējoties jārisina, organizējot jaunu apsardzes pakalpojumu publisko iepirkumu, lai šāda publiska vieta, kuru ik dienu apmeklē desmitiem tūkstoši iedzīvotāju, beidzot būtu droša.

Arnis Vērzemnieks - DNKA valdes priekšsēdētājs, 10.1.2020

Publicitātes foto

Drošības nozares kompāniju asociācija (DNKA) jau vairākus gadus iepriekš ir norādījusi, ka Centrāltirgus drošības dienests nespēj pienācīgi veikt savus pienākumus, jo teritorijā bez īpašas piepūles varēja iegādāties nelegālas akcīzes preces. Vislielākais absurds ir tas, ka to zināja visi - sabiedrība, policija, tirgotāji un AS "Rīgas Centrāltirgus" administrācija, tomēr situācija netika risināta. Tikai pateicoties žurnālistu darbam, kad tika iegūti neapgāžami pierādījumi nolaidībai, atbildīgās personas ir sarosījušās.

Publiskais iepirkumus, kas tika veikts decembrī par papildus divu apsargu klātesamību teritorijā, nav nopietni un nevar nodrošināt drošību šajā teritorijā. Pašlaik ir svarīgi saprast, kā iespējami ātrāk šo tirgus teritoriju sakārtot, tāpēc viens no pirmajiem darbiem ir drošības audita veikšana un jauna apsardzes pakalpojumu publiskā iepirkuma izsludināšana. Tas nozīmē, ka AS "Rīgas Centrāltirgus" teritorijā jānosaka iespējamās riska vietas, jāiezīmē drošības resursu izvietojums un apjoms, kā arī objekta specifika, lai šo teritoriju padarītu vieglāk uzraugāmu.

Šādas vietas apdraud sabiedrisko drošību

Pašreizējā situācija Centrāltirgū vairāk raksturo 90. gadus - korupcija, cigarešu mafija, melnais bizness. Nelegālo preču tirgošana nav pienācīgi apkarota gadiem, un tas dod pozitīvu signālu ne tikai jauniem nelegālo cigarešu tirgotājiem, bet arī narkotiku un ieroču tirgoņiem, kas izmanto šādas teritorijas, lai realizētu savu preci. Un tas savukārt piesaista attiecīgos klientus - narkomānus un kriminālos elementus. Šādai nevajadzētu būt vietai, kuru ik dienu apmeklē tūkstošiem cilvēku, to skaitā ģimenes ar bērniem.

Pārsteidzoši ir arī apjomi, kādos darbojās cigarešu mafija. Cigaretes tirgoja ap 10 "točkās", katrai no tām - savs priekšnieks un tirgotāji, kurus tālāk kontrolēja un cigaretes piegādāja vēl augstāk stāvoši darboņi. Kopējais kontrabandas cigarešu tirdzniecības apgrozījums Centrāltirgū varētu būt ap 5,6 miljoniem eiro gadā. Valstij tas nozīmē ap četriem miljoniem neiekasētu nodokļu.

Policijas līdzšinējās pārbaudes un uzliktie sodi uz tirgotājiem iespaidu neatstāja, tāpēc cigarešu tirdzniecība Latvijā būtu jāsoda vēl bargāk un jāparedz kriminālatbildība arī par nelieliem tirgošanās apjomiem, jo, kā norādīja žurnālisti, dažam nelegālo cigarešu tirgotājam bijis pat vairāku simtu tūkstošu liels parāds par administratīvajiem sodiem, kurus viņš nemaksājis un darbojies tālāk.

Jāveicina teritorijas īpašnieku atbildība

Ja mēs skatāmies uz līdzīgām publiskām vietām kā lielveikali, kur ik dienu apgrozās tūkstošiem cilvēku, tur nav šādu sūdzību par līdzīgiem incidentiem, jo attiecīgie komersanti rūpējas par savu publisko tēlu un drošību, kuru palīdz uzturēt kvalificēti apsardzes firmu darbinieki. Šie uzņēmumi apzinās - ja tiks pieļauti tādi gadījumi kā Rīgas centrāltirgū, apmeklētāju skaits mazināsies un būs attiecīgi zaudējumi. Taču Rīgas centrāltirgus, kas ir viena no lielākajām mazumtirdzniecības vietām Rīgā, ilgus gadus ir bijusi nelegālā alkohola un cigarešu paradīze.

AS "Rīgas Centrāltirgus" vadības rīcība neiztur nekādu kritiku, ņemot vērā, ka līgums ar konkrētās teritorijas nomnieku, kas iniciē kontrabandas preces, ir spēkā vismaz 20 gadus. Būtu jāsoda ne tikai tirgotāji, bet būtu jāliek viņus uzmanīt arī teritorijas īpašniekam. Iznomātājam būtu jābūt atbildīgam, ja viņa teritorijā notiek noziedzīgas darbības.

Tirgus vadībai tagad ir uzdots pārtraukt līgumsaistības ar teritorijas nomnieku. Tas nozīmē, ka 14. janvārī teritorija būs atbrīvota. Taču atbildīgo personu vienaldzība var novest pie atkārtota scenārija, jo mainīsies līgums jeb forma, bet ne saturs. Paliks tie paši apsargi un cigarešu tirgošanas punkti. Loģiskākais risinājums šādos objektos - veidot iepirkumu apsardzes pakalpojumiem, lai teritorija nebūtu autonoma, no ārpasaules nošķirta vieta, kur vairoties noziedzībai.

Tevi varētu interesēt

Ministru kabinets otrdien, 17. decembrī atbalstīja likumprojektu "Grozījumi Apsardzes darbības likumā",...

Drošības nozare, kurā darbojas apsardzes uzņēmumi, ir vairāku izaicinājumu priekšā, un galvenie...

Nomaksāto nodokļu apjoms pēdējā pusotra gada laikā apsardzes nozarē ir pieaudzis, tai...

Nepalaid garām

Tiesvedību un to radīto sarežģījumu dēļ Lielupes apkaimē slēgtais restorāns "36.līnija" atsācis...

Ir būtiski runāt par privātās dzīves, interešu un plānu saskaņošanu ar darbu, nevis...

Tiesa noraidījusi nogalinātā maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus brāļa prasību pret...

Pasaules parādi turpina augt, un vairāki finanšu procesu pētnieki brīdina, ka tam...

Skotijai ir viskijs, Somijai ir Nokia, Itālijai ir makaroni,Meksikai ir tekila, Karību...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

No šīs sadaļas

Eksports 2019. gada novembrī gada griezumā samazinājās par 6,9%. Vēl lielāks kritums (-8,9%)...

Rīga un tās sakārtošana laiku pa laikam rada karstas diskusijas publiskajā telpā,...

Pašlaik Eiropas Savienībā (ES) notiek darbs pie galīgās Pievienotās vērtības nodokļa (PVN)...

Aizejošais gads Latvijas banku nozares vēsturē paliks ar izteikto piesardzību, kas sekoja...

Pazīstamais ASV sociologs, notikumu vērotājs un komentētājs Neits Silvers savā grāmatā "Signāls...

Nokrauti galdi ar biznesa dāvanu kastēm, uz kurām ir uzņēmuma logo, -...

Palielinoties konkurencei mazumtirdzniecības sektorā un tirgū ienākot jauniem dalībniekiem ar jauniem...

Šobrīd notiek darbs pie Nacionālās attīstības plāna 2021.-2027. gadam (NAP2027), kurā paredzēta...

Kā liecina Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) statistika, Latvijas darba tirgū 40% no kopējā...

Inflācija Latvijā turpina mazināties un šā gada novembrī patēriņa cenas Latvijā salīdzinājumā...