Darba ņēmēju iespēju gads 

Šogad uzņēmumi ir ieplānojuši vairāk līdzekļu darbinieku noturēšanai; labākajiem, kas izteiks vēlmi mainīt darbu, varētu tikt piedāvāts būtisks atalgojuma pieaugums

Kristīne Stepiņa, 23.1.2019

Foto: AFP/SCANPIX/LETA

Šis gads darba devējiem būs izaicinājumiem bagāts, jo darba tirgus tendences saglabāsies līdzīgas kā pērn. Bezdarbs turpinās mēreni samazināties, pieaugot pieprasījumam pēc darbaspēka, kas uzņēmējiem palielinās konkurenci par kandidātiem un padarīs personāla piesaistes procesu aizvien sarežģītāku un laikietilpīgāku, teic CV-Online Latvia vadītājs Aivis Brodiņš. 70% darba devēju atzīst aizvien pieaugošās darbaspēka pieejamības problēmas, bet gandrīz puse no aptaujātajiem uzņēmumiem šogad ieplānojuši pieņemt darbā jaunus cilvēkus, liecina CV-Online pagājušā gada nogalē veiktā darba devēju aptauja.

Darba devējs kļūst arvien vairāk lūdzošs un darba ņēmējs – vairāk pieprasošs

«Tāpat kā pagājušais, arī 2019. gads Latvijā turpinās būt darba ņēmēju gads. Labu speciālistu trūkums būs vērojams visās amatu grupās. Tāpēc augsta līmeņa profesionāļiem un vadītājiem ir iespējas izvēlēties, kuram darba devējam pievienoties. Vairāku uzņēmumu vadītāji un īpašnieki domā par speciālistu aicināšanu arī no citām valstīm,» saka uzņēmuma Pedersen & Partners partnere Evita Lune.

«Darba tirgū šobrīd vienaldzīgo nav. Darba devējs kļūst arvien vairāk lūdzošs un darba ņēmējs – vairāk pieprasošs. Darba devēji arvien domā, kā piesaistīt, iesaistīt un noturēt darbiniekus, savukārt darba ņēmēji sajūt pieprasījumu un ir gatavi izskatīt jaunas darba iespējas. Globāli atalgojuma pieaugums šogad tiek plānots 2–4% robežās, Latvijā tas varētu būt 3%,» domā SIA Eiro Personāls vadītāja Evita Mackeviča. Būtisku artavu darba algu pieaugumā devušas plašās publikācijas medijos par vidējiem atalgojuma līmeņiem Latvijā, kā arī darbaspēka trūkums. «Tas veicinājis to, ka arvien vairāk darba devēju aizdomājas vai ir sākuši risināt jautājumu par viesstrādnieku ievešanu Latvijā. Darba tirgus situācija liek arī darba devējiem atgriezties pie darba efektivitātes jautājuma, proti, kā izdarīt efektīvāk ar mazāku cilvēkresursu iesaisti, kā arī pārskatīt savas iespējas noturēt atalgojuma lielumu mediānas līmenī,» viņa raksturo. Atalgojuma lielākais pieaugums, pēc E. Mackevičas teiktā, turpināsies jomās, kurās jau ilgāku laiku ir sīva konkurence, proti, informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) un inženierzinātnēs. «Šajā gadā vairākas kompānijas mērķtiecīgi budžetā ir ieplānojušas finanses darbinieku noturēšanai, proti, situācijā, kad vērtīgs darbinieks dara zināmu lēmumu par došanos prom, uzņēmums izsaka savu piedāvājumu. Vērtīgu darbinieku kategorijā atalgojuma pieaugums būs 30–50%,» lēš E. Mackeviča. 83% kandidātu atzīst, ka būtiska loma darba vietas izvēlē ir darba devēja tēlam, līdz ar to – šis būtu viens no galvenajiem 2019. gada uzdevumiem darba devējiem.

Arī CVO Recruitment Latvia vadošā konsultante Jūlija Lobanovska iesaka darba devējiem vairāk uzmanības pievērst savam publiskajam tēlam. «Ir jāsaprot, ka personāla piesaistē būtiska loma ir tam, kā uzņēmums izskatās uz citu nozares kompāniju fona, ar kurām tas dala potenciālo darba ņēmēju tirgu,» viņa skaidro. Kandidāti ir daudz izvēlīgāki un apdomīgāki, pieņemot lēmumu mainīt darbu, viņiem ir būtisks ne tikai atalgojuma līmenis, bet arī citi faktori, piemēram, uzņēmuma reputācija, ilgtermiņa mērķi un izaugsmes iespējas, piebilst arī E. Lune.

Visu rakstu Iespēju gads vērtīgajiem lasiet 23. janvāra laikrakstā Dienas Bizness. Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Tevi varētu interesēt

Biznesa portāls Db.lv piedāvā piektdienas mini interviju sēriju. Katru nedēļu kāds no...

Katra SIA CVO Recruitment Latvia un SIA Simplika jaunā biroja pārrunu telpa...

Latvijas darba tirgus pēdējos gados ir piedzīvojis lielas pārmaiņas, kuru rezultātā ir...

Nepalaid garām

Tiesa noraidījusi nogalinātā maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus brāļa prasību pret...

Pasaules parādi turpina augt, un vairāki finanšu procesu pētnieki brīdina, ka tam...

8.janvārī "Dienas Bizness" rīkoja kārtējo Donoru dienu Andrejostā....

Skotijai ir viskijs, Somijai ir Nokia, Itālijai ir makaroni,Meksikai ir tekila, Karību...

Latvijas Paralimpiskās komitejas rīkotajā Latvijas Paralimpiskā sporta centra arhitektoniskās...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

No šīs sadaļas

Lietuviešu dizainere, Viļņas Mākslas akadēmijas studente Karolīna Petraitīte izgudrojusi saistošu...

Vidējais reģistrētā bezdarba līmenis 2019. gadā varētu būt 5,9% apmērā, liecina Labklājības...

Šajā gadā darba devējiem nāksies cīnīties par darbiniekiem, un cīņa visdrīzāk pastiprināsies,...

Karjeras izglītības programma Ēnu diena šogad norisināsies 13.februārī. Darba devēji – uzņēmumi,...

Tehnoloģijas daudzējādā ziņā mūsdienās atvieglo animācijas filmu tapšanu, tomēr katrs zīmējums...

Problēma ir nevis stress, bet gan tas, ka nav starpbrīža starp diviem...

Laura Supjeva kā Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta stratēģijas eksperte strādā ar...

Automobiļu tirgotāja SIA «Domenikss» valdes locekļa amatu atstājusi Ilze Zoltnere; atbilstošas...

Dizaineri Čārlzs Bušmanis un Elīna Bušmane sadarbībā ar dizaina domāšanas eksperti Signi Adamoviču...

Igaunijas uzņēmēji izveidojuši filantropijas fondu, kura mērķis ir nodrošināt sākuma kapitālu...