Darba ņēmēju iespēju gads 

Šogad uzņēmumi ir ieplānojuši vairāk līdzekļu darbinieku noturēšanai; labākajiem, kas izteiks vēlmi mainīt darbu, varētu tikt piedāvāts būtisks atalgojuma pieaugums

Kristīne Stepiņa, 2019. gada 23. janvāris plkst. 7:45

Foto: AFP/SCANPIX/LETA

Šis gads darba devējiem būs izaicinājumiem bagāts, jo darba tirgus tendences saglabāsies līdzīgas kā pērn. Bezdarbs turpinās mēreni samazināties, pieaugot pieprasījumam pēc darbaspēka, kas uzņēmējiem palielinās konkurenci par kandidātiem un padarīs personāla piesaistes procesu aizvien sarežģītāku un laikietilpīgāku, teic CV-Online Latvia vadītājs Aivis Brodiņš. 70% darba devēju atzīst aizvien pieaugošās darbaspēka pieejamības problēmas, bet gandrīz puse no aptaujātajiem uzņēmumiem šogad ieplānojuši pieņemt darbā jaunus cilvēkus, liecina CV-Online pagājušā gada nogalē veiktā darba devēju aptauja.

Darba devējs kļūst arvien vairāk lūdzošs un darba ņēmējs – vairāk pieprasošs

«Tāpat kā pagājušais, arī 2019. gads Latvijā turpinās būt darba ņēmēju gads. Labu speciālistu trūkums būs vērojams visās amatu grupās. Tāpēc augsta līmeņa profesionāļiem un vadītājiem ir iespējas izvēlēties, kuram darba devējam pievienoties. Vairāku uzņēmumu vadītāji un īpašnieki domā par speciālistu aicināšanu arī no citām valstīm,» saka uzņēmuma Pedersen & Partners partnere Evita Lune.

«Darba tirgū šobrīd vienaldzīgo nav. Darba devējs kļūst arvien vairāk lūdzošs un darba ņēmējs – vairāk pieprasošs. Darba devēji arvien domā, kā piesaistīt, iesaistīt un noturēt darbiniekus, savukārt darba ņēmēji sajūt pieprasījumu un ir gatavi izskatīt jaunas darba iespējas. Globāli atalgojuma pieaugums šogad tiek plānots 2–4% robežās, Latvijā tas varētu būt 3%,» domā SIA Eiro Personāls vadītāja Evita Mackeviča. Būtisku artavu darba algu pieaugumā devušas plašās publikācijas medijos par vidējiem atalgojuma līmeņiem Latvijā, kā arī darbaspēka trūkums. «Tas veicinājis to, ka arvien vairāk darba devēju aizdomājas vai ir sākuši risināt jautājumu par viesstrādnieku ievešanu Latvijā. Darba tirgus situācija liek arī darba devējiem atgriezties pie darba efektivitātes jautājuma, proti, kā izdarīt efektīvāk ar mazāku cilvēkresursu iesaisti, kā arī pārskatīt savas iespējas noturēt atalgojuma lielumu mediānas līmenī,» viņa raksturo. Atalgojuma lielākais pieaugums, pēc E. Mackevičas teiktā, turpināsies jomās, kurās jau ilgāku laiku ir sīva konkurence, proti, informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) un inženierzinātnēs. «Šajā gadā vairākas kompānijas mērķtiecīgi budžetā ir ieplānojušas finanses darbinieku noturēšanai, proti, situācijā, kad vērtīgs darbinieks dara zināmu lēmumu par došanos prom, uzņēmums izsaka savu piedāvājumu. Vērtīgu darbinieku kategorijā atalgojuma pieaugums būs 30–50%,» lēš E. Mackeviča. 83% kandidātu atzīst, ka būtiska loma darba vietas izvēlē ir darba devēja tēlam, līdz ar to – šis būtu viens no galvenajiem 2019. gada uzdevumiem darba devējiem.

Arī CVO Recruitment Latvia vadošā konsultante Jūlija Lobanovska iesaka darba devējiem vairāk uzmanības pievērst savam publiskajam tēlam. «Ir jāsaprot, ka personāla piesaistē būtiska loma ir tam, kā uzņēmums izskatās uz citu nozares kompāniju fona, ar kurām tas dala potenciālo darba ņēmēju tirgu,» viņa skaidro. Kandidāti ir daudz izvēlīgāki un apdomīgāki, pieņemot lēmumu mainīt darbu, viņiem ir būtisks ne tikai atalgojuma līmenis, bet arī citi faktori, piemēram, uzņēmuma reputācija, ilgtermiņa mērķi un izaugsmes iespējas, piebilst arī E. Lune.


Visu rakstu Iespēju gads vērtīgajiem lasiet 23. janvāra laikrakstā Dienas Bizness. Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

Šodien Ventspilī tika prezentēta jaunā koncertzāle «Latvija»....

Biznesa portāls Db.lv bija liecinieks situācijai, kad kāda sieviete SIA «Ilgezeem» tirdzniecības...

Jaunlaicenē ražotās cementēto koka ēveļskaidu plātnes tiek realizētas ne tikai Eiropā, bet...

Asociācija LANĪDA turpina publicēt ikmēneša nekustamā īpašuma tirgus cenu indikatoru....

Jau 22.sezonu Saulkrastos strādā Velosipēdu muzejs, kas ļauj ielūkoties Latvijas velosipēdu ražošanas...

No šīs sadaļas
2019. gada 22. janvāris plkst. 7:17

Lietuviešu dizainere, Viļņas Mākslas akadēmijas studente Karolīna Petraitīte izgudrojusi saistošu...

2019. gada 15. janvāris plkst. 9:37

Vidējais reģistrētā bezdarba līmenis 2019. gadā varētu būt 5,9% apmērā, liecina Labklājības...

2019. gada 15. janvāris plkst. 8:45

Šajā gadā darba devējiem nāksies cīnīties par darbiniekiem, un cīņa visdrīzāk pastiprināsies,...

2019. gada 11. janvāris plkst. 12:00

Karjeras izglītības programma Ēnu diena šogad norisināsies 13.februārī. Darba devēji – uzņēmumi,...

2019. gada 11. janvāris plkst. 10:44

Tehnoloģijas daudzējādā ziņā mūsdienās atvieglo animācijas filmu tapšanu, tomēr katrs zīmējums...

2019. gada 11. janvāris plkst. 8:23

Problēma ir nevis stress, bet gan tas, ka nav starpbrīža starp diviem...

2018. gada 19. decembris plkst. 7:30

Laura Supjeva kā Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta stratēģijas eksperte strādā ar...

2018. gada 17. decembris plkst. 17:18

Automobiļu tirgotāja SIA «Domenikss» valdes locekļa amatu atstājusi Ilze Zoltnere; atbilstošas...

2018. gada 17. decembris plkst. 14:53

Dizaineri Čārlzs Bušmanis un Elīna Bušmane sadarbībā ar dizaina domāšanas eksperti Signi Adamoviču...

2018. gada 05. decembris plkst. 9:40

Igaunijas uzņēmēji izveidojuši filantropijas fondu, kura mērķis ir nodrošināt sākuma kapitālu...