Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lietuvas dokumentu elektroniskās parakstīšanās rīks "Dokobit" sāk darbu Latvijā.

Risinājuma mērķis ir vienkāršot uzņēmējiem dokumentu parakstīšanu, piemēram, darba līgumu vai līgumu ar biznesa partneri, stāsta "Dokobit" līdzdibinātājs Gints Balčūns (Gintas Balčiūnas).

Jau iepriekš "Dokobit" risinājumam bija lietotāji Latvijā, taču tie pārsvarā bija lieli uzņēmumi, kas darbojas visā Baltijā. "Iepriekš vienīgais e-parakstīšanās risinājums Latvijā bija "eParaksts", kas nav īpaši populārs. Viss mainījās līdz ar "Smart-ID" ienākšanu tirgū. Tagad daudzas kompānijas to izmanto un veido jaunus digitālos pakalpojumus. "Smart ID" Latvijā ir izdarījis ļoti labu darbu. Tas ir ļoti populārs un ir vienīgais tik plaši izmantotais e-identitātes rīks," apgalvo G. Balčūns. Līdz ar to aug uzņēmuma klientu un lietotāju skaits, turklāt tie parakstās arī starpvalstu līmenī. Tāpēc uzņēmums nolēma izveidot atsevišķu biroju Latvijā. "Dokobit" ir lokalizējis visu risinājuma saturu un atradis pārstāvniecības vadītāju. "Tagad esam visā Baltijā," tā G. Balčūns.

G. Balčūns uzskata, ka viens no elektronisku dokumentu parakstīšanas lielākajiem plusiem ir laika ietaupījums. "Vairs nav "jāķēpājas" ar dokumentu drukāšanu pirms parakstīšanas, tos nevajag sūtīt pa pastu vai mēģināt noķert priekšnieku, lai viņš tos parakstītu. Sistēmā redz, kurš ir atvēris dokumentu un kad parakstījis," viņš skaidro. Tomēr uzņēmējs novērojis, ka pagaidām elektronisko parakstīšanos izmanto maz kompāniju. Dažās valstīs situācija esot labāka, bet, piemēram, Vācijā neesot izplatīta šāda prakse. "Viņi joprojām izmanto faksa aparātus!" piebilst G. Balčūns.

Uzņēmums savos pirmsākumos nodarbojās ar programmatūras izstrādi, tā klienti pārsvarā bija no Ziemeļeiropas. "Vēlējāmies izstrādāt savu produktu, izmēģinājām dažādas idejas. 2011. gadā pamanījām, ka ir tāda lieta kā elektroniskā parakstīšanās un mūsdienās nav jēgas izmantot papīros balstītus procesus. Tāpēc izstrādājām elektroniskās parakstīšanās rīku, kas ir lietotājam draudzīgs veids, lai juridiski pareizi parakstītu elektroniskus dokumentus," saka G. Balčūns. 2013. gada vasarā tika pieņemta Eiropas Parlamenta un Padomes regula par elektronisko identifikāciju un uzticamības pakalpojumiem "eIDAS" un 2014. gadā "Dokobit" sāka darbību saskaņā ar to. "Bija tirgus interese un izlēmām atdalīt mūsu programmatūras izstrādes kompāniju un pārsvarā strādāt ar šo virzienu," saka G. Balčūns.

Uzņēmums auga un 2015. gadā nopirka lielāko dokumentu parakstīšanas risinājumu Lietuvā Eparasas.lt. Tādējādi uzņēmums ieguva lietotāju bāzi un pārvērta to maksājošos lietotājos. "Sākām augt, mums bija pirmie lielie klienti, no kuriem daudz mācījāmies un pielāgojām produktu. Tad mums radās iespēja nopirkt dokumentu parakstīšanas risinājumu DigiDoc.ee no Igaunijas "SK ID Solutions", kas ir "Smart-ID" izstrādātājs. Mēs no viņiem nopirkām tikai dokumentu parakstīšanās portālu, " skaidro G. Balčūns. Līdzīgi kā Lietuvā, šis darījums ļāva iegūt klientu bāzi.

2016. gadā "Dokobit" atvēra biroju Islandē. "Tas ir mazs tirgus, bet visiem ir mobilā identitāte, visi var izmantot elektronisko identitāti, lai parakstītu dokumentus. Tirgus ir mazs, bet tajā bija viegli ieiet," norāda G. Balčūns.

Uzņēmumam ir divi biznesa virzieni. Viens ir dokumentu parakstīšanas portāls, kam var piekļūt jebkurš lietotājs ar savu "Smart-ID". Otrs ir atvērtais lietojumprogrammas risinājums (API), kas domāts uzņēmumiem un organizācijām, kas vēlas savā informācijas sistēmā vai pašapkalpošanās portālā ieviest e-parakstīšanās funkcionalitāti.

Jau no pirmsākumiem uzņēmumam ir bijis plāns veidot starptautisku kompāniju. Pēc nostiprināšanās Latvijā "Dokobit" plāno attīstīties Ziemeļvalstīs. Tāpat G. Balčūnam ir plāns izmēģināt spēkus arī Vācijā, kur dažos reģionos ir esot labāks tehnoloģiskais briedums, nekā pārējā valstī.

Attīstībā uzņēmums iegulda privātos līdzekļus un līdz šim kopējais investīciju apjoms sasniedz 1,5 miljonus eiro. "Augam dabiski, esam pelnoši," saka G. Balčūns. Šogad uzņēmums plāno 1,5 miljonu eiro apgrozījumu.

G. Balčūns paredz, ka elektroniskās parakstīšanās izmantošana pieņemsies spēkā, kas savukārt radīs vilkmi arī citās nozarēs un radīsies jauni pakalpojumi. "Daudzi uzņēmumi sāk skatīties uz veidu, kā piedāvāt elektroniski jaunus pakalpojumus. Elektroniskā parakstīšanās attīsta jaunus biznesus," viņš teic.

Db.lv jau rakstīja, ka IT kompānija "Digital Mind" izstrādājusi risinājumu "SigningServices", lai plašākam uzņēmumu pulkam padarītu e-parakstīšanu pieejamāku. G. Balčūns teic, ka uzņēmumus varētu saukt par konkurentiem atvērtā lietojumprogrammas risinājuma biznesa virzienā.

Saistībā ar elektronisko parakstīšanos tiek izmantoti dažādi termini, kas rada apjumu. G. Balčūns iesaka pieturēties pie apzīmējumiem elektroniskā identitāte, elektroniskais paraksts un elektroniskā parakstīšanās.

Baltijā un Islandē "Dokobit" portālam ir vairāk nekā 200 tūkstoši lietotāju. Vairāk nekā 200 digitālo pakalpojumu nodrošinātāji izmanto uzņēmuma risinājumus savos pakalpojumos. Mēneša laikā "Dokobit" tiek veikts vairāk nekā miljons transakciju.

Komentāri

Pievienot komentāru