ECB: ABLV Bank nespēja noteiktajā laikā uzrādīt prasīto vienu miljardu eiro 

#Tas, ka bankai nepietiek līdzekļu Latvijas Bankas kontos, nozīmē, ka tai nav uzreiz pieejamu skaidras naudas rezervju.

Dienas Bizness, 24.02.2018

Foto: LETA

ABLV Bank nespēja tai noteiktajā termiņā uzrādīt Latvijas Bankas kontos prasīto vienu miljardu eiro, - to LNT Ziņām sešos rakstiskā atbildē, skaidrojot savu paziņojumu, ka banka nav spējusi izpildīt tai izvirzītās prasības, precizēja Eiropas Centrālā banka (ECB).

ECB bija noteikusi termiņu, kura laikā ABLV Bank bija jāpierāda, ka tai ir viens miljards eiro skaidrā naudā Latvijas Bankā. Šis ir standarta lūgums grūtībās nonākušām bankām. "Tas, ka bankai nepietiek līdzekļu Latvijas Bankas kontos, nozīmē, ka tai nav uzreiz pieejamu skaidras naudas rezervju. Līdzīgi kā cilvēkiem ir atvērti konti komercbankās, tāpat komercbankām ir konti valstu centrālajās bankās. Tādēļ mēs komercbankām lūdzam skaidru naudu turēt centrālajā bankā, taču ABLV Bank spēja uzrādīt krietni mazāk līdzekļu par prasītajiem,” raidījumam raksta ECB preses sekretārs Viljams Lelivelds.

Kā ziņots, pati "ABLV Bank" notiekošo pagaidām komentējusi vien paziņojumā presei, atzīstot, ka notiekošais pēc būtības nozīmē, ka tuvākajā laikā var tikt sākts bankas likvidācijas process. Banka arī uzskata, ka šādi lēmumi pieņemti politisku apsvērumu dēļ. "ABLV Bank uzskata, ka tā izpildīja visas regulatora prasības, lai atjaunotu darbību. Četru darba dienu laikā banka likviditātes stiprināšanai akumulēja vairāk nekā 1,36 miljardus eiro, nodrošinot 86% no visiem pieprasījuma depozītiem. Tas bija pilnīgi pietiekami, lai banka atsāktu maksājumu veikšanu un izpildītu klientu pieprasījumus, taču politisku apsvērumu dēļ bankai netika dota tāda iespēja."

Jau ziņots, ka ECB nolēmusi neatjaunot ABLV Bank normālas norēķinu iespējas un izplatītajā paziņojumā norāda, ka ABLV Bank tiks likvidēta atbilstoši Latvijas likumiem. Šī iemesla dēļ Latvijas banku tirgus uzraugs - Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) - aizvadītajā naktī ir pieņēmis lēmumu par noguldījumu nepieejamību. Tas nozīmē, ka bankas klientiem tiks nodrošināta likumā garantēto atlīdzību – līdz 100 000 eiro katram klientam - izmaksa par noguldījumiem. Tam kopumā varētu būt nepieciešami 470 miljoni eiro. Tiek solīts, ka to nodrošinās no bankas līdzekļiem, tātad Noguldījumu garantiju fonda nauda vai valsts budžeta līdzekļi tam nebūs nepieciešami.

Jaunākais izdevums