Citas ziņas

ECOFIN sanāksmē apspriedīs ES budžeta jautājumus

,21.11.2006

Jaunākais izdevums

Šodien, 21. novembrī, Briselē (Beļģija) notiek Eiropas Savienības (ES) Ekonomisko un finanšu jautājumu padomes (ECOFIN) kārtējā sanāksme, kurā izskatāmajos jautājumos tiks pausta arī Latvijas pozīcija, kas tika apstiprināta Ministru kabineta sēdē, vakar, 20. novembrī.

Latvijas delegācijas sastāvā sanāksmē piedalās Finanšu ministrijas (FM) valsts sekretāre Irēna Krūmane, FM valsts sekretāres vietniece Inta Vasaraudze, Latvijas pārstāvniecības ES vadītājs Eduards Stiprais, FM Budžeta departamenta Eiropas Savienības budžeta nodaļas vadītāja Kristīne Kļujeva un FM nozares padomniece Latvijas pārstāvniecībā ES Edīte Dzalbe.

ES Ekonomisko un finanšu jautājumu padomes 2006.gada 21. novembra sanāksmes darba kārtībā ir iekļauti šādi jautājumi:

1. Sagatavošanās samierināšanās procedūrai ar Eiropas Parlamentu;

2. Provizoriskā Eiropas Savienības 2006. finanšu gada budžeta grozījumu projekta Nr. 6/2006 izskatīšana (iespējams balsojums);

3. Grozījumu vēstules Nr. 3 provizoriskajam Eiropas Savienības 2007. finanšu gada budžeta projektam izskatīšana (iespējams balsojums);

4. Eiropas Parlamenta grozījumi un ierosinātie labojumi Eiropas Savienības 2007. finanšu gada budžeta projektā (iespējams balsojums);

5. Samierināšanās procedūra ar Eiropas Parlamentu (2007. gada budžets). Samierināšanās procedūra ar Eiropas Parlamentu (Finanšu regula).

Latvijas pozīcija šajos FM kompetencē esošajos jautājumos:

Sagatavošanās samierināšanās procedūrai ar Eiropas Parlamentu

ECOFIN sanāksmē plānota viedokļu apmaiņa starp prezidentūru un dalībvalstīm par iespējamo Padomes pozīciju uz samierināšanās procedūru ar Eiropas Parlamentu par ES 2007. finanšu gada budžeta projektu un Eiropas Komisijas š.g. 6. jūlijā ierosināto Finanšu regulas grozījumu.

Latvijas pozīcija

Latvijai ir elastīga pozīcija attiecībā uz prezidentūras mandātu uz samierināšanās sanāksmi ar Eiropas Parlamentu par Finanšu regulas grozījumu priekšlikumu pie nosacījuma, ka prezidentūra sarunās ar Eiropas Parlamentu pēc iespējas pieturas Padomes kopējai pozīcijai par Finanšu regulas grozījumu priekšlikumu.

Provizoriskā ES 2006. finanšu gada budžeta grozījumu projekta Nr. 6/2006 izskatīšana (iespējams balsojums)

Ministri tiks aicināti paust viedokli un, iespējams, balsot par š.g. 31. oktobrī Eiropas Komisijas ierosināto provizoriskā ES 2006. finanšu gada budžeta grozījumu projektu Nr. 6/2006. Grozījumu projekts paredz pārskatīt ES 2006. finanšu gada budžeta ieņēmumu un izdevumu prognozes. Balstoties uz budžeta ieviešanas rādītājiem, Eiropas Komisija ierosina palielināt ieņēmumu prognozes par 2.470 mljrd. eiro un samazināt plānoto izdevumu apjomu par 3.906 mljrd. eiro. Kopumā grozījumu projekts samazinās Latvijas iemaksu ES budžetā apjomu par 0.315 milj. eiro (0.129 milj. latu).

Latvijas pozīcija

Latvija atbalsta provizorisko ES 2006. finanšu gada budžeta grozījumu projektu.

Grozījumu vēstules Nr. 3 provizoriskajam Eiropas Savienības 2007. finanšu gada budžeta projektam izskatīšana (iespējams balsojums)

Eiropas Komisija ierosina grozījumus ES 2007. finanšu gada budžeta projekta izskatīšanas gaitā, lai precizētu izdevumu kategorijas "Dabas resursu saglabāšana un vadība" izdevumu apjomu. Tie paredz 851.7 milj. eiro samazinājumu lauksaimniecības izdevumu apjomā, salīdzinot ar provizorisko ES 2007. finanšu gada budžeta projektu. Sagaidāms, ka vairums dalībvalstu grozījumu atbalstīs.

Latvijas pozīcija

Latvija atbalsta projektu. Eiropas Komisijas atjaunotais lauksaimniecības izdevumu apjoms ir precīzāks un labāk atbilst pašreizējai situācijai dažādos ES lauksaimniecības produktu tirgos.

Eiropas Parlamenta grozījumi un ierosinātie labojumi Eiropas Savienības 2007. finanšu gada budžeta projektā (iespējams balsojums)

Ministri tiks aicināti paust viedokli par Eiropas Parlamenta 1.lasījuma rezultātiem un, iespējams, balsot par ES 2007. finanšu gada budžeta projektu Padomes 2. lasījumā.

Salīdzinot ar Padomes 1.lasījumu, Eiropas Parlaments 1.lasījumā par 1.579 mljrd. eiro palielinājis saistību apropriācijas. Maksājumu apropriācijas Eiropas Parlaments palielināja par 7.403 mljrd. eiro, kas ir pieaugums par 8.9%, salīdzinot ar ES 2006.gada budžeta apjomu. No tām lielākais pieaugums paredzēts izdevumu kategorijā "Ilgtspējīga izaugsme" (5.307 mljrd. eiro), izdevumu kategorijā "Dabas resursu saglabāšana un vadība" (1.259 mljrd. eiro), kā arī izdevumu kategorijā "ES kā globālais partneris" (573 milj. eiro).

Padomes 2.lasījuma projekts paredz saglabāt budžeta apjomu 0.98% no ES nacionālā kopprodukta kā Padomes 1.lasījumā, veicot nelielus samazinājumus. Rezultātā saistību apropriācijas piedāvā 125.588 mljrd. eiro apmērā, bet maksājumu apropriācijas 114.329 mljrd. eiro. Tas ir attiecīgi par 1.747 mljrd. eiro jeb 3.4% un 7.687 mljrd. eiro jeb 2.0% mazāk nekā Eiropas Parlamenta 1.lasījumā.

Latvijas pozīcija

Kopumā Latvija atbalsta Padomes 2.lasījuma projektu, kas atbilst Latvijas interesēm un ir veidots līdzsvaroti. Latvijas pozīcija ir elastīga attiecībā uz kopējo maksājumu apropriāciju apjomu, ievērojot to, ka Eiropas Parlaments 1.lasījumā palielināja 2007.gada budžeta apjomu par 8,6%, salīdzinot ar 2006.gada budžetu.

Kopējās ārējās un drošības politikas izdevumu apjoma risinājums ir principa jautājums - tā apjomu nosaka nupat noslēgtais Iestāžu nolīgums, kurā Eiropas Parlaments, Eiropas Komisija un Padome vienojās piešķirt šai izdevumu pozīcijai vidēji 250 milj. eiro gadā. Un, otrkārt, nav pieļaujams, ka Eiropas Parlaments jau pirmajā finanšu perspektīvas gadā nostāda Padomi lūdzēja lomā.

Attiecībā uz izdevumu kategoriju "Administrācija" Latvijai nozīmīga ir deklarācija par rekrutēšanas procesa saistībā ar ES paplašināšanos 2004.gadā veiksmīgu nodrošināšanu. Ģeogrāfiskās sabalansētības nodrošināšana uz pārejas perioda beigām, t.i. 2008.gadu, (administratoru un nodaļu vadītāju līmenī) Latvijai nav mazsvarīgs jautājums.

Pilns informatīvā ziņojuma teksts ir pieejams FM mājaslapā šeit.

Informācijas sagatavotājs:

Daiga Reihmane

Citas ziņas

ECOFIN sanāksmē Latvijas pozīciju pārstāv finanšu ministrs

,10.07.2007

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Otrdien, 10. jūlijā, Briselē (Beļģija) notiek Eiropas Savienības (ES) Ekonomisko un finanšu jautājumu padomes (ECOFIN) kārtējā sanāksme, kurā Latviju pārstāv mūsu valsts delegācija finanšu ministra Oskara Spurdziņa vadībā. Ministru kabinets Latvijas pozīciju sanāksmē izskatāmajos jautājumos apstiprināja 9. jūlija ārkārtas sēdē.

ES Ekonomisko un finanšu jautājumu padomes 2007.gada 10. jūlija sanāksmes darba kārtībā iekļauti šādi jautājumi:

1. Par Portugāles prezidentūras darba programmu - prezentācija;

2. Par Stabilitātes un izaugsmes pakta ieviešanu;

3. Par Stabilitātes un izaugsmes paktu - Pārmērīga budžeta deficīta procedūra;

4. Par valsts finansēm EMS 2007- viedokļu apmaiņa;

5. Par Starptautiskās Grāmatvedības Standartu padomes (SGSP) pārvaldības struktūru un finansēšanu - Padomes secinājumi;

6. Par Globālās navigācijas pavadoņu sistēmu (GALILEO): finansēšanas aspekti.

Latvijas pozīcija sanāksmē izskatāmajos jautājumos:

Par Portugāles prezidentūras darba programmu - prezentācija

Citas ziņas

FM pārstāvji piedalās neformālajā ECOFIN sanāksmē

,13.09.2007

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Informācija presei

13.09.2007

Eiropas Savienības (ES) prezidējošās valsts Portugāles pilsētā Porto 14.-15.septembrī norisināsies ES Ekonomisko un finanšu jautājumu padomes (ECOFIN) neformālā sanāksme un Eiropas-Vidusjūras valstu (Euro-Med) finanšu ministru sanāksme, kurā Latviju pārstāv mūsu valsts delegācija finanšu ministra Oskara Spurdziņa vadībā.

Neformālās ECOFIN sanāksmes darba kārtība:

" Ekonomiskā situācija un finanšu stabilitāte Eiropas Savienībā;

" Diskusijas par Starptautiskā Valūtas fonda balsstiesībām un kvotām;

" Valsts finanšu kvalitāte - valsts administrācijas efektivitāte;

" Pasākumi finanšu stabilitātes nodrošināšanai Eiropas Savienībā;

" Klīrings un vērtspapīru norēķinu darījumi;

Citas ziņas

Kalendārs

,07.09.2007

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

10.09.2007 - 14.09.2007

Pirmdiena, 10.septembris

Fm Sanāksme Par Struktūrfondu Jautājumiem

Finanšu ministrijā notiks Finanšu ministrijas vadības un visu ES fondu vadībā iesaistīto FM struktūrvienību iknedēļas sanāksme, kas koordinē visus ar ES fondu vadības sistēmas izveidi un darbību saistītos jautājumus, piemēram, normatīvo aktu izstrādi u.c.

Otrdiena, 11.septembris

Mk Sēdē Izskatīs Fm Kompetences Jautājumus

Ministru kabineta sēdē paredzēts izskatīt Finanšu ministrijas sagatavotos tiesību aktu projektus:

" grozījumi Ministru kabineta 2002.gada 28.maija noteikumos Nr.219 "Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem un darbinieku darba braucieniem saistītie izdevumi";

" rīkojums "Par Latvijas Republikas delegāciju Starptautiskā Valūtas fonda un Pasaules Bankas pilnvarnieku gada sanāksmē Vašingtonā 2007.gada 20. un 21.oktobrī".

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Eiropas Savienības (ES) Ekonomisko un finanšu jautājumu padome (ECOFIN) pieņēmusi gala lēmums par eiro ieviešanu Latvijā, tādējādi Latvija nākamgad būs 18. eirozonas valsts. Padome arī fiksējusi esošo lata-eiro kursu: 1 eiro = 0,702804 lati.

Citas ziņas

Finanšu ministrijas nākamās nedēļas kalendārs

,03.11.2006

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Informāciju sagatavoja Daiga Reihmane, Finanšu ministrijas Komunikācijas departamenta direktora pienākumu izpildītāja.

Kalendārs

06.11.2006. – 10.11.2006.

Pirmdiena, 6. novembris

Fm Sanāksme Par Struktūrfondu Jautājumiem

Finanšu ministrijā notiks Finanšu ministrijas vadības un visu Eiropas Savienības (ES) fondu vadībā iesaistīto FM struktūrvienību iknedēļas sanāksme, kas koordinē visus ar ES fondu vadības sistēmas izveidi un darbību saistītos jautājumus, normatīvo aktu izstrādi u.c.

Mk Sēdē Izskatīs Fm Kompetences Jautājumus

Ministru kabineta (MK) sēdē izskatīs Finanšu ministrijas sagatavotos dokumentus:

· noteikumu projektu "Grozījumi Ministru kabineta 2005.gada 30.augusta noteikumos Nr.651 "Kārtība, kādā pievienotās vērtības nodoklis piemērojams preču importam, preču piegādēm, preču iegādēm Eiropas Savienības teritorijā un pakalpojumiem, par kuriem samaksāts no ārvalstu finanšu palīdzības līdzekļiem"";

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šodien notiks pirmā Eirogrupas sanāksme, kurā Latvija piedalīsies kā oficiāla dalībniece.

Eirogrupu veido eirozonas valstu finanšu ministri, tajā piedalās arī Eiropas Komisijas viceprezidents ekonomiskajos un monetārajos jautājumos un Eiropas Centrālās bankas prezidents. Eirogrupa vienmēr tiekas pirms Eiropas Savienības finanšu ministru jeb ECOFIN sanāksmes.

Šodien pirmoreiz finanšu ministrs Andris Vilks (V) piedalīsies eirogrupas sanāksmē Briselē kā pilnvērtīgs dalībnieks. Eirogrupas sanāksmē plānots apmainīties ar viedokļiem par eiro ieviešanu Latvijā, kā arī Vācija un Austrija iepazīstinās ministrus ar savas jaunās valdības prioritātēm, aģentūru LETA informēja Finanšu ministrijā.

Savukārt otrdien, 28. janvārī, Briselē notiks ECOFIN sanāksme, kurā piedalīsies finanšu ministrs un Finanšu ministrijas pārstāvji. ECOFIN sanāksmē plānots apspriest Vienotā kredītiestāžu uzraudzības mehānisma ieviešanu, Stabilitātes un izaugsmes pakta ieviešanu, Izaugsmes un nodarbinātības pakta īstenošanu, kā arī Grieķijas prezidentūras darba programmu.

Citas ziņas

ECOFIN sanāksmē izskatīs provizorisko ES nākamā gada budžeta projektu

,12.07.2007

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Piektdien, 13. jūlijā, Briselē (Beļģija) notiks Eiropas Savienības (ES) Ekonomisko un finanšu jautājumu padomes (ECOFIN) sanāksme par ES budžeta jautājumiem. Tajā pirmajā lasījumā izskatīs ES 2008. gada budžeta projektu. Latvijas pozīciju sanāksmei Ministru kabinets apstiprināja 10.jūlija sēdē.

ECOFIN sanāksmē Latvijas delegāciju vadīs Finanšu ministrijas (FM) valsts sekretāre Irēna Krūmane, delegācijas sastāvā būs arī FM specializētais atašejs ES budžeta jautājumos LR pārstāvniecībā ES Edīte Dzalbe, FM Budžeta departamenta direktores vietniece un ES budžeta nodaļas vadītāja Kristīne Kļujeva un Budžeta departamenta ES budžeta nodaļas vecākā referente Elīna Brangule.

Sanāksmē valstu pārstāvji tiks aicināti paust viedokli par ES prezidentūras ierosinājumu, kas paredz noteikt mazāku budžeta apjomu, nekā sākotnēji bija piedāvājusi Eiropas Komisija (EK). Prezidentūras ierosinājumā paredzēts 128 401,21 milj. eiro budžeta apjoms saistību apropriācijās un 119 410,25 milj. eiro - maksājumu apropriācijās. Tas ir attiecīgi par 716,986 milj. eiro un par 2 122,81 milj. eiro mazāks apjoms kā EK piedāvājumā.

Ekonomika

No 2028.gada Latvija plāno īstenot uz rezultātu vērstu vadības budžeta pieeju

LETA,14.05.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

No 2028.gada Latvija plāno īstenot uz rezultātu vērstu vadības budžeta pieeju, kas saskaņota ar attīstības plānošanu un vidēja termiņa plānošanas fiskālajiem noteikumiem, teikts Finanšu ministrijas sagatavotajā un Ministru kabinetā iesniegtajā informatīvajā ziņojumā.

FM ziņojumā norāda, ka Latvijā budžets, tā struktūra, programmas savu veidolu lielā mērā nemainīgu ir saglabājušas vairāk nekā 20 gadus, bet pa šo laiku ir notikušas būtiskas izmaiņas - ieviesti budžeta elastības instrumenti, ieviesta vidēja termiņa budžeta plānošana. Programmu budžets tika ieviests 1997.gadā, kopš tā laika atsevišķām ministrijām budžeta struktūra pēc būtības nav mainījusies, kā arī dažādiem budžeta resoriem ir dažāda budžeta detalizācija programmās un apakšprogrammās.

Tajā pašā laikā Latvijā un pasaulē notiek mērķtiecīga virzība uz rezultātu vērtēšanas pieeju, un esošais budžeta veidošanas ietvars tam esot administratīvi smagnējs un ierobežojošs.

Citas ziņas

Repše: Latvijai pēc iespējas ātrāk jāievieš eiro

,03.04.2009

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Einārs Repše ECOFIN padomē apspriež jaunākās tendences ekonomikas attīstībā un finanšu tirgos.

Latvijas finanšu ministrs Einārs Repše devies uz Eiropas Savienības Ekonomisko un finanšu jautājumu padomes (ECOFIN) neformālo sanāksmi Prāgā, kur diskutēs par ES Stabilitātes un izaugsmes pakta lomu sarežģītajos ekonomiskajos apstākļos.

«Pašreizējos ekonomiskajos apstākļos, kurus joprojām raksturo neskaidrība un globālie izaicinājumi, ir jāņem vērā atšķirīgās situācijas ES un eiro zonas dalībvalstīs, krīzes dziļums un to fiskālās iespējas. Latvijas stabilizācijas programmas virsmērķis ir eiro ieviešana, tādēļ esam apņēmušies veikt visus nepieciešamos soļus, lai nodrošinātu šī mērķa sasniegšanu iespējami ātrāk,» sanāksmē norādīja finanšu ministrs E. Repše.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

No 4. līdz 5. decembrim Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola un citi ministrijas pārstāvji piedalīsies Eirogrupas un neformālajā Eiropas Savienības (ES) Ekonomisko un finanšu jautājumu padomes (ECOFIN) sanāksmē, kas notiks Briselē, Beļģijā, informē Finanšu ministrija.

Eirogrupas laikā plānots pārrunāt aktuālākos ekonomikas un finanšu jautājumus, tostarp Grieķijas esošo situāciju, Kipras un Spānijas pēc-programmas uzraudzību, tematiski diskutējot par nodarbinātību un izaugsmi un vērtējot paveikto nodokļu plaisas mazināšanas kontekstā. Turpinājumā plānots apspriest Eirozonas Budžeta plānu projektu un budžeta situācijas un tālākās perspektīvas vērtējumu, apstiprināt Eirogrupas darba programmas projektu 2018.gada pirmajam pusgadam.

Tā kā esošā Eirogrupas prezidenta Jerūna Deiselblūma (Jeroen Dijsselbloem) pilnvaru termiņš ir beidzies, plānots, ka sanāksmes laikā notiks jaunā Eirogrupas prezidenta vēlēšanas. Jaunais prezidents tiks ievēlēts ar Eirozonas ministru vienkāršo balstu vairākumu uz nākamo 2,5 gadu termiņu. Starp 4 amata pretendentiem ir arī Latvijas finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola. Pārējie pretendenti ir Pjērs Gramenja no Luksemburgas, Peters Kažimīrs no Slovākijas un Mario Senteno no Portugāles.

Finanses

Plāno panākt vienošanos par obligāto automātisko informācijas apmaiņu nodokļu jomā

Žanete Hāka,05.10.2015

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

No 5. līdz 6. oktobrim Finanšu ministrijas parlamentārais sekretārs Arvils Ašeradens un ministrijas pārstāvji piedalās Eirogrupas un Ekonomisko un finanšu jautājumu (ECOFIN) padomes sanāksmē Luksemburgā, informē FM.

Eirogrupas laikā paredzēts pārrunāt aktuālo situāciju Grieķijā un Saprašanās memoranda attiecīgo nosacījumu izpildi. Grieķijas gadījumā ir plānots, ka maksājumi valstij tiks sadalīti daļās, kas tiks izmaksātas tikai tad, kad būs sekmīgi ieviesti iepriekšējā mēnesī plānotie uzdevumi.

Tāpat Eirogrupā plānota diskusija par Eiropas Komisijas (EK) izstrādāto pakalpojumu nozares vienoto pamatprincipu kopumu. To paredzēts izveidot, lai samazinātu atlikušos šķēršļus pakalpojumu tirdzniecībā, novērstu birokrātiju un būtiski atvieglotu pakalpojumu sniedzēja izveidi. Tāpat tam arī būtu būtiski jāatvieglo pārrobežu pakalpojumu sniegšanu citās Eiropas Savienības (ES) valstīs, jānostiprina pakalpojumu saņēmēju, jo īpaši patērētāju tiesības, kā arī jānodrošina vieglāku piekļuvi plašākam pakalpojumu klāstam.

Citas ziņas

Latvija neatbalsta projektu par automobiļu nodokļiem

,07.05.2007

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

kuriem apliek vieglos automobiļus, jo direktīvas projektā paredzētie ES vienotie noteikumi transportlīdzekļu reģistrācijai un ikgadējo nodokļu aprēķinam ir nepamatoti sarežģīti un sadārdzinātu administrēšanu, informē Latvijas Republikas Finanšu Ministrija Komunikācijas departaments.

Šādu Latvijas viedokli otrdien, 8.maijā Briselē notiekošajā Eiropas Savienības Ekonomisko un finanšu jautājumu padomes (ECOFIN) sanāksmē paudīs Latvijas finanšu ministrs Oskars Spurdziņš. Latvijas pozīcija visos padomes darba kārtības jautājumos tika apstiprināta Ministru kabineta ārkārtas sēdē pirmdien, 7.maijā.

Paredzēts, ka ECOFIN sanāksmes laikā pēc Vācijas prezidentūras ierosinājuma finanšu ministri apspriedīs Padomes direktīvas projektu par nodokļiem, ar kuriem apliek vieglos automobiļus. Tas ticis izstrādāts, lai uzlabotu iekšējā tirgus funkcionēšanu, kā arī īstenotu Kopienas stratēģiju samazināt CO2 emisiju no vieglajiem automobiļiem. Būtiskākie Vācijas prezidentūras identificētie jautājumi šim brīdim ir:

Makroekonomika

Eiropas Savienības finanšu ministru sanāksmē Latvija saņem aplausus

Gunta Kursiša,21.06.2013

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Eiropas Savienības (ES) Ekonomisko un finanšu jautājumu padomes (ECOFIN) sanāksmē Latvija saņēmusi aplausus, un pret Latvijas iestāšanos eirozonā nav izskanējuši iebildumi, mikroblogošanas vietnē Twitter raksta Andris Vilks.

ECOFIN sanāksmē tika skatīta eirozonas dalībvalstu rekomendācija par eiro ieviešanu Latvijā un ES Padomes rekomendācijas dalībvalstīm, tai skaitā Latvijai, un tajā piedalījās Latvijas Finanšu ministrijas pārstāvji, tostarp ministrs Andris Vilks un Finanšu ministrijas valsts sekretāre Sanita Bajāre.

Db.lv jau rakstīja, ka ceturtdien eirozonas finanšu ministri devuši zaļo gaismu eiro ieviešanai Latvijā, savukārt ES monetāro lietu komisārs Olli Rēns pauda, ka Latvijas pieredze liecina, ka valsts var veiksmīgi pārvarēt krīzi, lai cik smaga tā būtu, un no krīzes var iziet vēl spēcīgāka.

Finanses

ECOFIN apspriedīs jaunus priekšlikumus izvairīšanās no nodokļu samaksas novēršanai

Dienas Bizness,11.02.2016

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

No 11. līdz 12. februārim Finanšu ministrijas (FM) valsts sekretāre Baiba Bāne un valsts sekretāres vietniece fiskālās politikas jautājumos Līga Kļaviņa piedalīsies Eirogrupas un Eiropas Savienības (ES) Ekonomisko un finanšu jautājumu (ECOFIN) padomes sanāksmē Briselē, kuras laikā EK klātesošos iepazīstinās ar izvairīšanās no nodokļu nomaksas pakotnē piedāvātajiem jaunajiem priekšlikumiem, informē FM.

Eirogrupas laikā plānots pārrunāt aktuālākos ekonomikas un finanšu jautājumus, tajā skaitā uzklausīt Eiropas Komisijas (EK) sagatavoto informāciju par ziemas ekonomiskajām prognozēm. ES ekonomikas izaugsme 2016. gadam tiek plānota 1,9% apmērā un 2017. gadam – 2,0% apmērā. Savukārt eirozonas ekonomikas izaugsme gan 2016., gan 2017. gadam ir samazināta par 0,1 procentpunktu – attiecīgi līdz 1,7% un 1,9%. Latvijas ekonomikai EK 2016. gadam prognozē 3,1% un 2017. gadam – 3,2% procentu izaugsmi.

Tāpat sanāksmes tematiskajā diskusijā par izaugsmi un nodarbinātību paredzēts pārrunāt publisko finanšu kvalitāti, kā arī apspriest EK izpētes rezultātus par eiro kā valūtas starptautisko nozīmi, kā arī Grieķijas un Portugāles aktuālo finanšu situāciju.

Finanses

ECOFIN pārrunās Banku savienības elementu ieviešanu ES dalībvalstīs

Žanete Hāka,09.11.2015

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

No 9. līdz 10. novembrim Finanšu ministrijas parlamentārais sekretārs Arvils Ašeradens un ministrijas pārstāvji piedalīsies Eirogrupas un Ekonomisko un finanšu jautājumu (ECOFIN) padomes sanāksmē Briselē, informē FM.

Eirogrupas laikā paredzēts pārrunāt esošo situāciju Grieķijā un panākto progresu attiecībā uz Saprašanās memorandā noteiktajiem politikas pasākumiem. Sanāksmes dalībniekus paredzēts informēt arī par Spānijas pēcprogrammas uzraudzības misijas rezultātiem.

Tāpat Eirogrupā tiks uzklausīts Eiropas Komisijas (EK) ziņojums par 2015. gada rudens prognozēm, īpašu uzmanību pievēršot fiskālajai situācijai un tieši budžeta plānu projektiem. Prognozes liecina, ka attīstības ziņā 2015. gads tiek gaidīts līdzīgs 2014. gadam.

Savukārt ECOFIN padomes sanāksmē plānots apstiprināt Padomes secinājumus par EK Rīcības plānu Kapitāla tirgu savienības izveidei. Tāpat paredzēts informēt par esošo situāciju un progresu Banku savienības elementu ieviešanā Eiropas Savienības dalībvalstīs.

Finanses

ECOFIN pārrunās priekšlikumus UIN sistēmas reformai

Žanete Hāka,07.11.2016

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pirmdien, 7. novembrī, finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola piedalās Eirogrupas sanāksmē, savukārt otrdien, 8. novembrī, Finanšu ministrijas valsts sekretāres vietniece finanšu politikas jautājumos Līga Kļaviņa piedalīsies Eiropas Savienības (ES) Ekonomisko un finanšu jautājumu padomes (ECOFIN) sanāksmē Briselē, informē Finanšu ministrija.

Eirogrupas laikā plānots pārrunāt Banku savienības eirozonas aktualitātes, kā arī diskutēt par izaugsmes un nodarbinātības aspektiem, vērtējot nacionālos maksātnespējas ietvarus. Tāpat plānots iepazīties ar aktuālo progresu Grieķijas finansiālās palīdzības programmā un rezultātiem Grieķijas valsts pārvaldes modernizēšanas, ilgtspējīgas valsts finanšu pilnveidošanas un konkurētspējas un izaugsmes uzlabošanas jomās.

Eirogrupā paredzēts pārrunāt arī aktualitātes saistībā ar Kipras un Spānijas finansiālās palīdzības pēc-programmas uzraudzību, sanāksmes noslēgumā diskusijas tiks veltītas inflācijas attīstības jautājumiem eirozonā.

Makroekonomika

Latvijai «de iure» eirozonai vajadzētu pievienoties nākamā gada vasarā

Nozare.lv,08.05.2012

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijai «de iure» eirozonai vajadzētu pievienoties nākamā gada vasarā, sacīja Latvijas eiro projekta vadītāja Dace Kalsone, norādot, ka nākamā gada aprīlī tiks izvērtēts, kā Latvijai veicies ar Māstrihtas kritēriju izpildi.

Pēc viņas sacītā, katram kritērijam ir atbilstoša metodika - inflācija tiks mērīta no šā gada aprīļa līdz nākamā gada martam, tāpat tiks vērtēta gada vidējā procentu likme. Savukārt budžeta deficītu un valdības parādu vērtēs pēc faktiskajiem 2012.gada rādītājiem un vidēja termiņa prognozēm.

2013.gada aprīlī Eiropas Komisija (EK) un Eiropas Centrālā banka (ECB) izvērtēs Latvijas tautsaimniecības konverģenci. Līdz maijam konverģences ziņojums tiks analizēts, bet jūnijā pozitīva novērtējuma gadījumā Eiropas Savienības Ekonomisko un finanšu jautājumu padome (ECOFIN) aicinās Latviju pievienoties eirozonai. Pēc ECOFIN aicinājuma Eiropas Padome (EP) jūnijā pieņems politisku lēmumu aicināt Latviju pievienoties vienotai valūtai. Savukārt jūlijā ECOFIN pieņems gala lēmumu par Latvijas uzaicinājumu pievienoties eirozonai un noteiks arī valūtas kursu - lata pret eiro. Pēc EP jūnija lēmuma tiks atjaunota regula, kurā tiks fiksēts valūtas kurss, kas nozīmēs, ka Latvijai «de iure» ir ļauts pievienoties eirozonai.

Finanses

Twitter atklājas latviešu lepnums, izbrīns un sašutums par Latvijas pievienošanos eirozonai

Gunta Kursiša,10.07.2013

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas sabiedrības aptaujas liecina, ka liela daļa iedzīvotāju par jaunās valūtas ieviešanu nepriecājas, un pēc Ekonomisko un finanšu jautājumu padomes (ECOFIN) otrdien paziņotā lēmumu par Latvijas pievienošanu eirozonai dažādi viedokļi pausti arī mikroblogošanas vietnē Twitter. Db.lv sniedz ieskatu pašmāju un ārvalstu Twitter lietotāju viedokļos saistībā ar eiro ieviešanu Latvijā.

«Īsti nesapratu, kāpēc tik lielas diskusijas par eiro ieviešanu sākas tad, kad viss jau ir izlemts,» pauž jurists Edgars Turlajs.

Eiro ieguvumus un zaudējumu varēs novērtēt pat ne tikai nākamgad, bet vēl daudz tālākā nākotnē, ir pārliecināts DNB ekonomists Pēteris Strautiņš.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma 2024.gada valsts budžetu, kurā konsolidētā budžeta ieņēmumi plānoti nepilni 14,5 miljardi eiro, izdevumi - nedaudz virs 16,2 miljardi eiro, bet vispārējās valdības budžeta deficīts plānots 2,8% no iekšzemes kopprodukta (IKP).

Par budžetu nobalsoja 52 deputāti, pret bija 27.

Saeima budžeta projektu un 19 to pavadošos likumus skatīja nepilnas trīs dienas, debatēm ar pārtraukumiem kopumā veltot aptuveni 27 stundas. Budžeta izskatīšana ieilga, jo politiķi bija apņēmušies to neskatīt pa naktīm. Salīdzinoši 2023.gada budžets tika pieņemts martā pēc aptuveni diennakti ilgas nepārtrauktas sēdes, par to saņemot kritiku par neauglīgu darbu.

Savukārt, piemēram, 2022.gada budžeta pieņemšana, kas 2021.gadā Covid-19 pandēmijas laikā notika e-Saeimas platformā, kopā ar pārtraukumiem, bet nerēķinot brīvdienas, prasīja 51 stundu. Ieskaitot brīvdienas, darbs pie budžeta tolaik ritēja no 15.novembra līdz 23.novembrim.

Finanses

ECOFIN pārrunās krāpniecības PVN jomā mazināšanas jautājumus

Žanete Hāka,20.03.2017

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

No 20. līdz 21. martam Finanšu ministrijas vadība piedalīsies Eirogrupas un Eiropas Savienības (ES) Ekonomisko un finanšu jautājumu padomes (ECOFIN) sanāksmē, kas notiks Briselē, Beļģijā.

Eirogrupas laikā plānots pārrunāt aktuālākos ekonomikas un finanšu jautājumus, tostarp ikgadējo ex-ante ziņošanu par emisiju plāniem un Stabilitātes un izaugsmes pakta ieviešanu Eirozonas dalībvalstīs, vērtējot budžeta plāna projektu rezultātus. Latvija tiek vērtēta kā kopumā atbilstoša Stabilitātes uz izaugsmes pakta nosacījumiem, bet vēl ir jāveic visi nepieciešamie pasākumi, lai nodrošinātu pilnīgu atbilstību.

Eirogrupā paredzēta arī tematiskā diskusija par pensijām un to kritēriju salīdzināšanas aspektiem. 2016.gada jūnija Eirogrupas sanāksmē tika apstiprināti kopīgie principi pensiju sistēmas ilgtspējas stiprināšanai, lai nodrošinātu adekvātus ienākumus pensionāriem, līdz ar to nosakot šo par svarīgu prioritāti dalībvalstīm, ieviešot attiecīgas reformas. Līdzšinējais progress pensiju ilgtspējas uzlabošanā tiek vērtēts kā samērā pozitīvs. Eirogrupas noslēgumā plānots vērtēt arī Grieķijas esošo situāciju.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Saeima šodien galīgajā lasījumā sāks skatīt 2024.gada valsts budžeta projektu un to pavadošos likumus.

Ar budžetu saistītajā likumu izmaiņu paketē ir vairāki tādi, kas izraisījuši plašas debates, piemēram, grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā, kur lielākie strīdi ir par PVN lauksaimniecības produktiem. Deputāti visvairāk priekšlikumu ir iesnieguši tieši ar nodokļiem saistītajiem likumiem - par iedzīvotāju ienākuma nodokli, par akcīzes nodoklim par uzņēmumu ienākuma nodokli un PVN likumā.

No šo likumprojektu pieņemšanas gaitas būs atkarīgs, vai šodien izdosies sākt skatīt likumprojektu "Par valsts budžetu 2024.gadam un budžeta ietvaru 2024., 2025. un 2026.gadam" un tam iesniegtos priekšlikumus.

Tieši budžeta projektam deputāti ir iesnieguši ap 350 priekšlikumus. Deputātu budžeta ieceru summas sasniedz ap 5 miljardus eiro, taču valdība ir atbalstījusi tikai Saeimas priekšsēdētājas Daigas Mieriņas (ZZS) priekšlikumu par 150 000 eiro samazināt Saeimas izdevumus 2024.gadā. Valdošās koalīcijas politiķi ir solījuši, ka "deputātu kvotu", proti, salīdzinoši nelielu summu piešķiršanas pamatā valdošās koalīcijas deputātu atbalstītiem projektiem, šogad nebūšot.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

«Latvija atbalsta operatīvi tapušo ES rīcības plānu ekonomikas stabilizēšanai,» uzsver finanšu ministrs Atis Slakteris, kas šodien piedalījies Eiropas Savienības Ekonomisko un finanšu jautājumu padomes (ECOFIN) sanāksmē Briselē.

Sanāksmē galvenā uzmanība pievērsta rīcības plānam ekonomiskās situācijas stabilizēšanai Eiropas Savienībā (ES) un ekonomiskas lejupslīdes novēršanai. Pirms dažām dienām publicētais ziņojums paredz īstermiņa pasākumus impulsa sniegšanai ekonomikai 200 miljardu eiro apmērā.

«Pašreizējā situācijā dot impulsu 1.2% apmērā no IKP ir sarežģīti. Veids, kā ES jaunās dalībvalstis, tostarp Latvija, var sniegt nozīmīgu devumu tautsaimniecībai, ir sekmīgi izmantot piešķirto ES fondu finansējumu un nodrošināt tiem nacionālo līdzfinansējumu. Tāpēc ir nepieciešams rast individuālu pieeju katrai dalībvalstij,» skaidro A. Slakteris.

Citas ziņas

ES ministri vērtēs Latvijas budžeta deficītu

Madara Fridrihsone, Db,03.07.2009

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

7. jūlija ES dalībvalstu Ekonomikas un finanšu ministru ikmēneša sanāksmē ECOFIN tiks vērtēta sešu ES dalībvalstu, tajā skaitā Latvijas pārmērīga budžeta deficīta procedūras, informē Saeimas Preses dienests.

Jau vēstīts, ka šī gada februārī Eiropas Komisija paziņoja, ka Māstrihtas kritērijos noteikto pieļaujamo budžeta deficīta līmeni – 3 % no iekšzemes kopprodukta (IKP) pērn pārsniegušas sešas valstis – Īrija, Grieķija, Spānija, Francija, Latvija un Malta.

Latvijas budžeta deficīts pērn sasniedza aptuveni 4 % no IKP.

Latviju ECOFIN sanāksmē pārstāvēs finanšu ministrs Einars Repše.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Valstība pirmdien atbalstīja Finanšu ministrijas (FM) sagatavoto likumprojektu par valsts budžetu 2025.gadam un budžeta ietvaru 2025., 2026. un 2027.gadam, kurā valsts konsolidētā budžeta ieņēmumi nākamajā gadā plānoti 15,081 miljarda eiro apmērā, savukārt izdevumi - 17,093 miljardu eiro apmērā.

Salīdzinot ar 2024.gada budžetu, 2025.gadā plānotie valsts budžeta ieņēmumi paredzēti par 583,2 miljoniem eiro lielāki. Savukārt valsts budžeta izdevumi 2025.gadā paredzēti par 876,5 miljoniem eiro lielāki nekā 2024.gada valsts budžeta likumā. Pamatbudžetā plānotie ieņēmumi veido 10,2 miljardus, bet izdevumi 12,7 miljardus eiro. Savukārt speciālajā budžetā ieņēmumi plānoti 5,2 miljardu eiro, bet izdevumi 4,7 miljardu eiro apmērā.

Par galveno valsts prioritāti noteikta valsts iekšējā un ārējā drošība.

Nākamā gada vispārējās valdības budžeta deficīts plānots 1,3 miljardu eiro jeb 2,9% apmērā no iekšzemes kopprodukta (IKP).

Budžetā plānots noteikt maksimālos valsts parāda griestus 2025.gada beigās 21 miljarda eiro apmērā jeb 47,3% no IKP. Savukārt IKP nākamgad plānots 44,379 miljardu eiro apmērā.