Jaunākais izdevums

Ēdināšanas uzņēmums Baltic Restaurants Latvia (BRL) ir vērsies Ekonomikas ministrijā, aicinot pārskatīt valsts atbalsta mehānismus Covid-19.

Uzņēmums norāda, ka ja atbalsta noteikumi paliks nemainīgi, tuvāko dienu laikā 250 uzņēmuma darbiniekiem būs jāsaņem ziņa, ka tiem nav iespējams nodrošināt nedz darbu, nedz dīkstāves pabalstu.

BRL norāda, ka atzinīgi novērtē Latvijas valdības centienus krīzes situācijā atbalstīt uzņēmumus un iedzīvotājus, taču atkārtoti vērš uzmanību uz nepieciešamajām izmaiņām Ministru Kabineta (MK) noteikumos par atbalsta sniegšanu, lai iecerētais atbalsts sasniegtu izvirzītos mērķus. Lai izpildītu nosacījumu par 20% vai vēl jo vairāk 50% apgrozījuma samazinājumu novembrī vai decembrī, salīdzinājumā ar šī gada augustu-septembri, uzņēmuma apgrozījuma samazinājumam, salīdzinot ar "normālo" pirmskrīzes līmeni, būtu jābūt 50% vai pat tuvu 80%, jo augustā-septembrī apgrozījums vēl bija ļoti tālu no 2019.gada līmeņa.

"Patlaban atbalsta mehānismos tiek ignorēts tas, ka dažādos ēdināšanas nozares segmentos būtisku lomu spēlē sezonalitāte: izglītības iestādes bija slēgtas augustā, oktobrī bija brīvdienas un jau pakāpeniska pāreja uz attālinātajām mācībām, uzņēmumu un iestāžu darbinieku ēdināšana augustā arī vēl nebija atjaunojusies, jo vasaras periodā daudzi vēl izmantoja iespēju strādāt attālināti. Līdz ar to augusta-oktobra vidējais apgrozījuma līmenis tiek mākslīgi samazināts, kā rezultātā daļa ēdinātāju nespēs kvalificēties atbalsta kritērijiem, lai arī objektīvi piedzīvo kritumu, un bez šī atbalsta būs spiesti atlaist darbiniekus un izbeigt uzņēmumu darbību," norāda uzņēmumā.

Ēdinātāji aicina valdību mainīt atbalsta kvalifikācijas kritērijus un konkrētā atbalsta mēneša apgrozījumu salīdzināt vai nu ar jebkura viena mēneša apgrozījumu no periodā augusta līdz oktobrim līdzīgi kā tas ir MK noteikumos Nr. 455 "Covid-19 skarto tūrisma nozares saimnieciskās darbības veicēju atbalsta piešķiršanas kārtība", kas ļautu ņemt vērā dažādu nozaru iespējamo specifiku un sezonalitāti, vai arī salīdzināt ar 2019.gada vidējo mēneša apgrozījumu kā tas ir MK noteikumos Nr.453 "Noteikumi par publiskas personas un publiskas personas kontrolētas kapitālsabiedrības mantas nomas maksas atbrīvojuma vai samazinājuma piemērošanu sakarā ar Covid-19 izplatību", jo salīdzinājums ar pirmskrīzes periodu ir objektīvāks.

Tiem ēdinātājiem, kas vasarā bija atjaunojuši savu darbību pilnībā, piemēram, Latvijas reģionos, kur bija liela vietējo un Baltijas tūristu plūsma, būs iespēja kvalificēties atbalstam arī ar esošajiem kritērijiem, taču tiem ēdinātājiem, kas nodrošina pakalpojumus skolās, vai sociāļās aprūpes iestādes, kur epidemioloģiskās drošības pasākumu dēļ bija nepieciešami arī papildu izdevumi, vai augstskolās un skolās, kuras nedarbojās vasarā, kvalifikācija ir praktiski neiespējama.

"Līdz ar jaunām prasībām un ierobežojumiem skolās jau 25.novembrī esam saņēmuši ziņas no vairāk kā 10 skolām (kopumā ēdinām 47 skolās Latvijā) par daļēju pāreju uz attālināto apmācību arī 1. - 4.klašu grupās, un domājams tāda pati situācija būs arī pārējās skolās, arī augstskolas šogad vairs neatsāks darbu klātienē," norāda BRL valdes locekle Anita Gleizde.

" Mēs katru dienu saņemam arī arvien satrauktākus jautājumus no mūsu darbiniekiem: vai būs darbs rītdien, vai būs darbs nākošajā mēnesī, vai būs pabalsti? Tie ir mūsu darbinieki, kurus ar dīkstāves pabalstu palīdzību izdevās neatlaist pavasarī, bet, ņemot vērā pašreizējās situācijas attīstību, daudziem no viņiem mēs vairs nevaram solīt darbu tuvāko divu vai pat četru mēnešu laikā. Un, nekvalificējoties atbalstam, nevarēsim nodrošināt arī dīkstāves pabalstus," viņa uzsver. Vienlaikus ir jāsaprot, ka vietās, kur nepieciešams nodrošināt nepārtrauktu pakalpojumu, piemēram, sociālās aprūpes centros, mums ir jātur diezgan būtisks skaits darbinieku rezervē, lai sliktākajā gadījumā varētu aizvietot uz laiku saslimušos darbiniekus. Saskaņā ar dīkstāves noteikumiem pavasarī, varējām to diezgan veiksmīgi realizēt, taču tagad tas nebūs iespējams," saka BRL vadītāja.

Uzņēmums aicina valdību uzklausīt nozares pārstāvjus un veikt korekcijas atbalsta pasākumu nosacījumos, lai saglabātu darba vietas un iespēju uzņēmumiem atsākt darbu, kad ierobežojumi mazināsies.

Baltic Restaurants konsolidētais apgrozījums 2019.gadā bija 38,5 miljoni eiro, nodokļos tas samaksāja 9,9 miljonus eiro, savukārt jaunu iekārtu iegādē un telpu labiekārtošanā ieguldīja 1,3 miljonus eiro. 2019.gadā uzņēmums nodrošināja stabilu darbu gandrīz 1 400 cilvēkiem Latvijā un Igaunijā.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas viesmīlības nozare pēdējo divu gadu laikā ir zaudējusi trešo daļu darbinieku un pašlaik piedzīvo akūtu darbaroku trūkumu, liecina Latvijas Restorānu biedrības (LRB) un Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) apkopotā oficiālā statistika.

“Neparedzamie nozares darbības noteikumi un haotiskie ierobežojumi pandēmijas laikā likuši daudziem uzņēmumiem izbeigt savu darbību. Savukārt darbinieki ir pārkvalificējušies vai devušies peļņā uz ārzemēm. Šobrīd nozarē katastrofāli trūkst darbinieku un, sezonai sākoties, uzņēmēji ir izmisumā, jo nevar realizēt visu plānoto un pieņemt visus pasūtījumus. Tāpēc viesmīlības nozare sagaida, ka vēlēšanu gadā politiķu uzlabos dialogu ar uzņēmējiem, iedziļināšanos nozares specifikā un pandēmijas vai ģeopolitisko izaicinājumu ietekmē uz nozari. Tas ir svarīgi īpaši šobrīd, kad visu resursu cenas ir dramatiski pieaugušas, bet daudziem iestājies atlikto nodokļu nomaksas termiņš, tāpēc ļoti daudzi uzņēmēji izvērtē vai vispār turpināt darbu. Ja netiks pieņemti drosmīgi lēmumi, mēs turpināsim zaudēt konkurētspējā Baltijas kaimiņiem un atpalikt savā attīstībā,” vērtē LRB prezidents Jānis Jenzis.

Komentāri

Pievienot komentāru
Pakalpojumi

Darba laika pagarināšana atsevišķiem ēdinātājiem bija izdzīvošanas jautājums

LETA, 08.12.2021

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Valdības pieņemtais lēmums, kas sabiedriskās ēdināšanas nozares uzņēmumiem ļaus strādāt ilgāk, ir vērtējams atzinīgi un dažiem ēdinātājiem tas bija izdzīvošanas jautājums, pauda restorānu "Vairāk saules" līdzīpašnieks Endijs Bērziņš.

Viņš atzina, ka patlaban valdība nozarei vairāk nāk pretim nekā tas bija pavasarī, un arī otrdienas lēmumi, kas skar ēdinātājus, vērtējami atzinīgi. "Mēs kā nozare bijām izpildījuši mājasdarbu - ievērojām visas prasības un nosacījumus. Arī vakcinācijas aptvere nozarē ir sasniegta vairāk nekā 95%. Tagad solis tika sperts no valdības," sacīja Bērziņš un piebilda, ka arī no "Vairāk saules" teju 300 darbiniekiem bez sertifikāta ir tikai viens.

Pēc viņa teiktā, daudziem ēdināšanas nozarē strādājošajiem restorāniem šis divu stundu darba laika pagarinājums - no līdzšinējiem plkst.21 līdz plkst.23 - esot bijis "izdzīvošanas jautājums".

Tāpat Bērziņš pauda atzinību lēmumam palielināt atļauto apmeklētāju skaitu pie viena galdiņa līdz desmit, uzsverot, ka restorānu apmeklējums nav tikai jautājums par paēšanu, bet arī socializēšanos.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Zemgales rajona tiesa pasludinājusi augļu un dārzeņu tirdzniecības kompāniju SIA "Jelgavas augļi" par maksātnespējīgu, liecina Maksātnespējas reģistra informācija.

Par kompānijas maksātnespējas procesa administratoru iecelts Kalvis Vanags.

Kreditoru prasījumi pret parādnieku iesniedzami administratoram līdz 2021.gada 16.martam.

Maksātnespējas process "Jelgavas augļi" pasludināts pirmdien, 15.februārī.

LETA jau ziņoja, ka pērn Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) nopietnu higiēnas prasību pārkāpumu dēļ septembra vidū apturēja "Jelgavas augļu" dārzeņu apstrādes ceha darbību. Uzņēmums piegādāja produktus arī SIA "Baltic Restaurants Latvia", kas ir ēdinātājās vairākās izglītības iestādēs, tostarp Siguldā, kuras apkaimē dažādas zarnu infekcijas slimības septembrī konstatētas 46 iedzīvotājiem, tostarp 39 bērniem.

Komentāri

Pievienot komentāru