Eksperti

Eiro ieviešanas ietekme uz starptautisko naudas pārvedumu nozari

Daumantas Dvilinskas, starptautisko naudas pārvedumu kompānijas TRANSFERGO vadītājs, 04.02.2014

Jaunākais izdevums

Pagājis jau mēnesis kopš Latvija kļuvusi par 18 eiro zonas dalībvalsti un ieviesusi vienu no nozīmīgākajām valūtām globālajos finanšu tirgos - eiro. Kādi secinājumi?

Kopumā šim notikumam vajadzētu atstāt ilgstošu pozitīvu ietekmi uz valsts ekonomisko stabilitāti un attīstību. Raugoties ilgtermiņā, šis fakts padara Latviju par uzticamāku starptautiskā biznesa partneri gan eiro zonā, gan ārpus tās. Mēs sagaidām, ka tā rezultātā palielināsies Latvijas eksporta apjomi. Jo tādējādi Latvija var paplašināt starptautisko tirdzniecību, kas, savukārt, palielinās pārrobežu naudas plūsmas – it īpaši uzņēmējdarbības segmentā. Tāpēc, manuprāt, šīs ir labas ziņas Latvijas ekonomikai ilgtermiņa perspektīvā.

Arī starptautiskajam maksājumu tirgum tās ir pozitīvas tendences. Palielinoties starptautisko naudas pārskaitījumu plūsmai, paveras jaunas iespējas šajā industrijā. Tiesa, galvenās izmaiņas būs novērojamas jomās, kur tirdzniecībai nepieciešama valūtas maiņa.

The Guardian norāda, ka 2012.gadā vislielākā naudas plūsma no Latvijas virzījās uz Krieviju (76 miljoni eiro), uz Lietuvu (35 miljoni eiro) un Ukrainu (24 miljoni eiro). Tajā pašā gadā, visvairāk naudas uz Latviju tika nosūtīts no Krievijas (188 miljoni eiro), ASV (60 miljoni eiro) un Apvienotās Karalistes (52 miljoni eiro). Kā redzams, visas šīs valstis ir ārpus eirozonas, taču tās ir un, visticamāk, arī turpmāk būs galvenie Latvijas tirdzniecības partneri. Tas nozīmē, ka neskatoties uz Latvijas atrašanos eirozonā, lielākā daļa cilvēku, kuri sūta naudu uz un no Latvijas, tā arī turpmāk būs jākonvertē uz attiecīgām valūtām. Kā rāda Finanšu un kapitāla tirgus komisijas publicētie dati, līdz pērnā gada augustam vien, Latvijā strādājošās bankas no tirdzniecības ar ārvalstu valūtām nopelnījušas 36 milj. latus, savukārt, 2012. gadā – 79 milj. latu.

Eiro ieviešana Latvijā pavērusi arī jaunus horizontus valūtas darījumiem ar dolāriem, jēnām un citām pasaulē dominējošām valūtām. Taču ar eiro vien nepietiks, lai rosinātu šādus darījumus.Tam nepieciešams atbalsts, ko sniedz gan privātā, gan valsts sektora iniciatīvas. Tomēr eiro veido spēcīgāku pamatu ilgtspējīgai globālai valūtas maiņai un nodrošina jaunas naudas plūsmas.

No otras puses eiro - eiro pārvedumi vairs nebūs tik pievilcīgi dažādiem starptautisko maksājumu uzņēmumiem, pateicoties ievērojami zemākām SEPA izmaksām šajos pārskaitījumos. Tomēr ne visas bankas eirozonā piedāvā SEPA maksājumus un ne visām bankām ir vienota zemāku izmaksu struktūra.

Līdz šim visstraujāk augošais starptautisko naudas darījumu kanāls Latvijas emigrantiem un komersantiem ir bijusi Apvienotā Karaliste (AK) un britu mārciņas. Saskaņā ar jaunākajiem datiem, AK dzīvo un strādā gandrīz 100 tūkst. Latvijas iedzīvotāju. Vairums no viņiem sūta naudu uz mājām, lai atbalstītu draugus un ģimeni. Tikai pāris mēnešus pēc mūsu pakalpojuma ieviešanas starp EEZ valstīm un Latviju pagājušā gada nogalē, varējām novērot, ka tūkstošiem cilvēku aktīvi pievienojās un izmantoja TransferGo piedāvāto servisu starptautiskajiem maksājumiem. Tas nozīmē, ka šādi pakalpojumi šobrīd ir ļoti aktuāli. Ja līdz 2014.gadam mēs palīdzējām cilvēkiem ietaupīt naudu, veicot mārciņu un latu konvertāciju, tad tagad mēs šo pašu pakalpojumu sniedzam, veicot maiņu no mārciņām uz eiro.

Lai arī esmu pārliecināts, ka eiro ieviešana pavērs plašākas iespējas starptautisko maksājumu nozarē, jācer, ka šī pozitīvā ietekme būs ilgtermiņa.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lietuviešu starptautisko naudas pārskaitījumu kompānijas TransferGo klientu skaits pārsniedzis pirmo miljonu

Nesen TransferGo noslēdza B līmeņa investīciju raundu, un līdz šim kopumā kompānija piesaistījusi aptuveni 44,4 milj. dolāru investīcijas no Revo Capital, Seventure Partners, Vostok Emerging Finance, Practica Capital, Hard Yaka, U-Start u.c., liecina TechCrunch apkopotā informācija. «Uzņēmumā ir ienākuši vērienīgi investīciju fondi, par ko esam priecīgi,» saka Daumants Dvilinsks (Daumantas Dvilinskas), TransferGo (UAB GoSystems) līdzdibinātājs. Šā gada beigās vai nākamā gada sākumā varētu sekot nākamais finanšu piesaistīšanas raunds. Pirms dažiem mēnešiem uzņēmums sasniedza miljons klientu robežu, turklāt izaugsme no pusmiljona līdz miljonam notikusi ļoti strauji – dažos mēnešos. D. Dvilinsks spriež, ka izdosies vēlreiz dubultot klientu skaitu mazāk nekā gada laikā. Dienā klientu skaits aug par aptuveni 3000, un kompānija apstrādā 2,5 miljonus transakciju gadā. Vidējā summa, ko cilvēki pārsūta, izmantojot TransferGo, ir 350 britu mārciņas.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ekonomika

Norisināsies otrais Baltic Financial & Regulatory Summit – FinReg 2018

Monta Glumane, 29.03.2018

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

2018. gada 12. aprīlī Viļņā, viesnīcā «Radisson Blu Hotel Lietuva» norisināsies otrais «Baltic Financial & Regulatory Summit – FinReg 2018».

«FinReg» ir tikšanās un zināšanu apmaiņas platforma finanšu nozares profesionāļiem, ko jau otro gadu sadarbībā ar Latvijas Komercbanku asociāciju, Lietuvas Banku asociāciju, Igaunijas Banku asociāciju, vadošajiem Baltijas biznesa medijiem «Dienas Bizness» un «Verslo žinios», «Microsoft» un «Thomson Reuters» organizē zvērinātu advokātu birojs «COBALT».

Pērn aizvadītā konference Rīgā pulcēja vairāk nekā 150 vadošos nozares ekspertus no Latvijas, Lietuvas, un Igaunijas. «FinReg» turpinās Baltijas mēroga diskusijas par aktuālākajiem jautājumiem un izaicinājumiem Eiropas finanšu nozares tiesiskajā regulējumā un praksē.

«Finanšu pasaule patlaban piedzīvo būtiskas pārmaiņas – konceptuāli jaunas finanšu pakalpojumu paaudzes formēšanos, kas kritiski pārskata iepriekš pieņemtos un visiem labi saprotamos standartus. Arī Baltijas finanšu un kapitāla tirgus dalībnieki nevar palikt vērotāju pozīcijās. Mums aktīvi jāpiedalās jauno standartu izstrādāšanā, globālajā diskusijā un regulējuma noformēšanā. Tāpēc esam gandarīti jau otro gadu piedalīties šīs Baltijā nozīmīgākās fintech regulējuma diskusijas organizēšanā,» Lauris Liepa, zvērinātu advokātu biroja «COBALT» vadošais partneris.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Ārvalstīs dzīvojošajiem piedāvā alternatīvu pārskaitījuma veidu

Žanete Hāka, 26.09.2013

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Kompānija TransferGo sākusi sniegt starptautiskos naudas pārvedumu pakalpojumus no Lielbritānijas uz Latviju, informē uzņēmuma pārstāvji.

Lietuviešu gada sākumā uzsāktā biznesa pakalpojumus šā gada deviņu mēnešu laikā izmantojuši vairāk nekā 8 tūkstoši klientu, veicot pārskaitījumus vairāk nekā trīs miljonu eiro apmērā, gūstot 15% no Lietuvas tirgus.

Ņemot vērā Lietuvas un Latvijas tirgus līdzību, uzņēmums plāno līdzīgu popularitāti gūt arī ārvalstīs dzīvojošo Latvijas iedzīvotāju vidū.

Statistika rāda, ka 15% klientu naudu pārskaita vismaz vienu reizi mēnesī, vidējā darījuma summa veido 285 britu mārciņas.

Kompānijas pakalpojumus lielākoties izmanto ārvalstīs dzīvojošie studenti, strādājošie, kā arī uzņēmumi. Naudas pārvedumu operācijas tiek veiktas no Lielbritānijas uz Latviju, Lietuvu, Poliju, Austriju, Īriju, Beļģiju, Itāliju, Grieķiju, Spāniju, Franciju. Līdz šā gada beigām, uzņēmums plāno saņemt licenci, kas ļautu pārskaitīt naudu starp visām Eiropas valstīm (ES) abos veidos.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Rīgā radīto lokalizācijas procesu automatizācijas un tulkošanas vadības risinājumu "Lokalise" izmanto "Revolut", "Yelp", "Tesco", "Delivery Hero", "Daimler", “TransferGo" un citi.

"Pirmos trīs gadus veiksmīgi attīstījāmies, nepiesaistot ārējās investīcijas. Ar laiku pie mums sāka vērsties pasaules mērogā lieli klienti, kuri pieprasa cita veida funkcionalitāti un līmeni. Sapratām, ka ar ārējo finansējumu, ko varētu ieguldīt jaunu cilvēku pieņemšanā darbā un produkta attīstīšanā, mēs varētu izdarīt ko lielāku nekā līdz šim," saka Niks Ustinovs, "Lokalise" līdzdibinātājs.

Nesen "Lokalise" piesaistīja 5,1 miljona eiro (sešus miljonus ASV dolāru) investīcijas. Šī investīciju raunda divi galvenie investori ir Austrijas riska kapitāla fonds "capital300" un Maiks Šalfens (Mike Chalfen), kurš ir viens no Eiropas aktīvākajiem solo investoriem un iepriekš ir bijis riska kapitāla fonda "Mosaic Ventures" līdzdibinātājs. Tāpat investoru vidū ir 12 biznesa eņģeļi, kam ir pieredze līdzīgu kompāniju dibināšanā. N. Ustinovs uzsver, ka visi uzņēmumi, ko šie cilvēki ir dibinājuši, jau ir t.s. vienradži jeb to novērtējums investīciju piesaistes rezultātā ir pārsniedzis miljardu dolāru. Privāto investoru vidū ir "Miro", "Algolia", "Intercom", "GoCardless" un citu tehnoloģiju kompāniju dibinātāji. "Galvenā doma ir izmantot viņu zināšanas, pieredzi, kontaktu tīklu. Jā, mēs saņēmām finansējumu, bet tikpat svarīgas ir iespējas, ko šādu investoru līdzdalība var palīdzēt sasniegt," teic N. Ustinovs.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Iespējkapitāla investīciju uzņēmums "Practica Capital" ir sekmīgi pabeidzis finansējuma piesaisti savam trešajam un līdz šim lielākajam fondam "Practica Venture Capital III". Tas nodrošinās finansējumu sēklas stadijas jaunuzņēmumiem Baltijas valstīs.

“Practica Venture Capital III” ir trīs reizes lielāks kā iepriekšējais fonds, tāpēc reģionam šis ir ļoti būtisks ieguvums finansējuma pieejamības ziņā.

"Lielākā daļa finansējuma, kas tiek investēti agrīnas stadijas jaunuzņēmumos Eiropā, ir no konkrētajā valstī vai reģionā strādājošiem iespējkapitāla fondiem. Mēs šādā kontekstā saskatījām iespēju Baltijas reģionā, kur acīmredzami pietrūkst finansējuma tieši šajā uzņēmumu attīstības posmā," saka Arvidas Blože (Arvydas Bložė), "Practica Capital" partneris. "Mēs priecājamies par Baltijas valstu pensiju fondu pārvaldnieku interesi attiecībā uz šādām investīcijām. "Practica Capital" ir arī atbalsts no Eiropas Investīciju fonda (EIF), Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankas (ERAB), Lietuvas finanšu institūcijas (INVEGA), kā arī SEB un "Swedbank" Investīciju vadības uzņēmumiem. Beidzot iespējkapitāls arī Baltijas valstīs palēnām kļūst par aktīvu klasi, un tas mainīs investīciju spēles noteikumus kopumā."

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lietuvas transakciju uzņēmums TransferGo nākotnē attīstībai vēlētos piesaistīt 15-20 miljonus eiro, taču tas atkarīgs no nosacījumiem, Dienas Biznesa rīkotajā Baltijas M&A un privātā kapitāla forumā sacīja TrasferGo līdzdibinātājs Daumants Dvilinskas.

Uzņēmuma klientu skaits un ienākumu apmērs pēdējā gada laikā audzis par 200%. Kopējais uzņēmuma klientu skaits sasniedzis 200 tūkstošus, bet darījumu apmērs – 500 tūkstošus.

Nākotnē uzņēmums vēlas audzēt peļņu un plānos ietilpst jaunu finanšu pakalpojumu ieviešana, piemēram, vietējie pārskaitījumi. Pašreiz kompānija savus pakalpojumus piedāvā 44 pasaules valstīs.

Komentāri

Pievienot komentāru