Ekonomika

Eko Osta piesaka jaunu stratēģiju investīciju piesaistei

Db.lv, 21.07.2022

Jaunākais izdevums

Vides pārvaldības uzņēmums Eko Osta piesaka jaunu attīstības stratēģiju Ekofit:2030. Tā kā Eiropā energoresursu cena palielinās, uzņēmums saredz izaugsmes un konkurences priekšrocības ogļūdeņražu izejvielu (eļļas, degvielas izejvielas) pārstrādes segmentā.

Jaunā stratēģija paredz divu pakāpju izaugsmi: pirmajā posmā tiks paplašināts darbības mērogs atbilstoši inovāciju tendencēm, savukārt otrajā notiks investoru kapitāla piesaiste, neizslēdzot iespēju nākotnē uzņēmumu kotēt biržā.

Komentējot jauno stratēģiju, SIA Eko Osta valdes priekšsēdētājs Andrejs Laškovs norāda, ka jau pašlaik Eko Osta ir pievilcīgs investīciju mērķis, tāpēc netiek izslēgta investīciju piesaistes iespēja.

"Esam spēcīgs un pievilcīgs uzņēmums savā nozarē, kas nodrošina vides pārvaldības pakalpojumus, kā arī Eiropas "zaļā pārkārtošanās" dod impulsu jaunai izaugsmes stratēģijai. Turklāt zaļo tehnoloģiju investīciju objekti kļūst arvien vilinošāki kā Eiropā, tā arī pasaulē, tomēr pieejamo aktīvu skaits pašlaik ir krietni zemāks par pieprasījumu," komentē A.Laškovs.

Uzņēmuma izpilddirektors Andrejs Jaunkalns norāda, ka Ekofit:2030 paredz vairāk nekā 20 darbības gadu laikā uzkrātās pieredzes un zināšanu pārnesi inovāciju sekmēšanai, kā arī būtiski tiks aktivizēta sadarbība ar akadēmisko vidi un veicināta sabiedrības izpratne par vides saudzēšanu. Pēdējos gados uzņēmums ir veicis apjomīgus (vairāk nekā 3 miljonu eiro ieguldījumus) – tvertņu parka palielināšanai, attīrīšanas iekārtu modernizācijā un loģistikas attīstībā, kā arī tehnoloģiskos risinājumos atsevišķu grupu atkritumu pārstrādei un reģenerācijai energoresursos.

"Mēs varam pamatoti lepoties, ka esam zaļākā valsts pasaulē, un šīs izpratnes areāls ir jāpaplašina dažādās grupās - sadarbībā ar atbildīgajām nozares asociācijām: bērnu un jauniešu vidē, starp uzņēmējiem un likumdevējiem, pašvaldībās un universitāšu auditorijās," saka A.Jaunkalns, piebilstot, ka pēdējos gados rūpes par vidi daudziem ir kļuvušas par pašsaprotamu normu, nevis paģērošu pavēli, kas jāpilda tāpēc, ka to "prasa papīrs".

A.Laškovs ir pārliecināts, ka jaunais uzņēmuma attīstības plāns ļaus aktīvāk apgūt vides inovāciju jomu. Eko Osta pašlaik ir viens no nedaudziem uzņēmumiem Latvijā, kas atdala ogļūdeņražus no piesārņotā ūdens. Šie ogļūdeņraži pēc to pirmapstrādes tiek sūtīti uz Lietuvu un citām valstīm, kur tie tiek pārstrādāti produktos ar augstu pievienoto vērtību.

"Valstiski svarīgi būtu ražot šos produktus Latvijā, rezultātā varētu iegūt energoresursus (frakcijas degvielu un produktu, kas ir bitumena izejviela). Tādējādi Latvijā veidotos darbavietas, gan rastos vairāk ienākumu kā biznesam, tā arī valsts budžetam nodokļu ieņēmumu veidā. Atkritumu pārstrāde ir īpaši svarīga kontekstā ar Eiropas Savienības Zaļā Kursa politiku, un kapacitāte Latvijā ļauj konkurēt šajā ziņā ar mūsu kaimiņiem," uzsver A.Laškovs.

Uzņēmums Eko Osta ir dibināts 1999. gadā, specializējoties uz videi kaitīgo un bīstamo atkritumu savākšanu un pārstrādi, kā arī vides sanācijas darbu veikšanu. Pašlaik uzņēmumā strādā vairāk nekā 60 darbinieki, nodrošinot vides pārvaldības pakalpojumus Rīgas Brīvostas uzņēmumiem, kā arī dažādu nozaru uzņēmumiem un pašvaldībām.

SIA Eko Osta ir viens no nedaudziem uzņēmumiem Latvijā, kas pārstrādā naftu saturošos atkritumus. Tāpat Rīgas Brīvostā uzņēmums nodrošina kuģu radīto atkritumu savākšanu un apsaimniekošanu. Uzņēmumam pieder lielākais šķidro atkritumu savākšanas un pārstrādes rezervuāru parks Baltijā, tā kopapjoms ir vairāk nekā 16 000 m3.

Uzņēmums veiksmīgi darbojies pie Inčukalna gudrona dīķu attīrīšanas, pašlaik veic piesārņotās grunts un gruntsūdens sanācijas darbus objektā "Bataljons" (Stopiņu novadā), kā arī sniedz vides pakalpojumus farmācijas, mežrūpniecības, enerģētikas, degvielas tirdzniecības un vairumtirdzniecības uzņēmumiem.

Drīzumā uzņēmums plāno atklāt jaunas automatizētās bioloģiskās attīrīšanas iekārtas savā ražošanas teritorijā Rīgas brīvostā, kas ļaus būtiski uzlabot pārstrādes procesus.

Pērn un iepriekšējos gados SIA Eko Osta strādāja ar vairāk nekā 5 miljonu eiro apgrozījumu gadā, ko, pamatojoties uz jauno stratēģiju, plānots pakāpeniski palielināt.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Radušies sarežģījumi ar vairākus miljonus vērto Skanstes revitalizācijas projektu, aģentūra LETA uzzināja Rīgas domē.

Kā informēja opozīcijā esošās "Gods kalpot Rīgai" deputāts Juris Radzevičs, 13.maijā būvinspektors apturējis Skanstes revitalizācijas projekta pirmo kārtu. Apturēšanas iemesls esot jaunizbūvēto ceļu kvalitāte. Ceļi grimstot un jau pašlaik esot nosēdušies.

Rīgas domē skaidro, ka pašvaldības līgums ar Centrālo finanšu līgumu aģentūru (CFLA) par Skanstes revitalizācijas pirmo kārtu tika noslēgts 2020.gada 16.janvārī. Savukārt 2020.gada 18.martā tika noslēgts līgums par projekta būvdarbu izpildi starp Pilsētas attīstības departamentu un personu apvienību "RR-Eko", kurā ietilpst SIA "Riga rent", SIA "Eko osta" un SIA "Baltijas būve".

17 miljonus eiro vērtās revitalizācijas ietvaros Skanstes apkaimē sākta koku stādīšana 

Topošā parka teritorijā Skanstes apkaimē sākta koku stādīšana, informē Rīgas domē....

Problēmas, kas radušās projekta īstenošanas gaitā ar neatbilstošu grunti, neesot jaunums pašvaldībai. Situāciju pašvaldībā risinot no pagājušā gada otrās puses. Projekta autoram ticis uzdots novērst nepilnības, kas pakāpeniski tiek darīts. Par esošo situāciju esot informēta arī CFLA.

Pašvaldības vadības vērtējumā, šī esot vēl viena no problēmām, ko pašreizējais domes sasaukums saņēmis "mantojumā" no iepriekšējās varas, jo būvdarbi minētajā vietā sākās vēl pirms šis domes sasaukuma sanākšanas.

Saistībā ar šī projekta apturēšanu esot izraisījušās nesaskaņas Rīgas domes Pilsētas attīstības departamentā. Pēc Radzeviča paustā, departamenta direktora vietnieks Jānis Belkovskis aizstāvējis amatpersonas, kas apturēja projektu un tādēļ esot spiests aiziet no amata.

Saistībā ar šo situāciju departamenta darbinieki nosūtījuši vēstuli Rīgas domes vadībai, aizstāvot Belkovski. Rīgas domē apgalvoja, ka Belkovska aiziešana notiekot pēc paša darbinieka vēlēšanās.

Minētā projekta mērķis esot nodrošināt iepriekš degradētas teritorijas revitalizāciju un izveidot plaši pieejamu un daudzfunkcionālu publisko ārtelpu, kurā tiek integrēta Skanstes apkaimei un Rīgai vitāli svarīgā lietus ūdens savākšanas sistēma dīķu un kanālu veidā. Ap to tiek veidota mūsdienīga sabiedrībai brīvi pieejama daudzfunkcionālā zaļā zona, kas ikdienā Rīgas iedzīvotājiem un tās viesiem dos iespēju pasīvai un aktīvai atpūtai.

Plānota arī vērienīga inženierkomunikāciju izbūve, lai ierīkotu ūdensvadu, sadzīves kanalizāciju, lietusūdens kanalizāciju un ielu apgaismojumu, kā arī ielu lietusūdens uzkrāšanas un novadīšanas sistēmu.

Teritorijas labiekārtojuma un apstādījumu koncepcija ir balstīta uz Skanstes lokālplānojumā izstrādātiem atklātās virsūdeņu novadīšanas sistēmas un vienotas publiskās ārtelpas labiekārtojuma principiāliem risinājumiem.

Skanstes revitalizācijas projekta 1. kārtas darbus plānots pabeigt līdz 2022.gada beigām.

Sākotnēji tika lēsts, ka projekta kopējās izmaksas varētu sasniegt 19,9 miljonus eiro, piesaistot ERAF finansējumu. Kā liecina Rīgas domes pilsētas attīstības departamenta vienošanās ar "RR-Eko", kas tika noslēgta 2020.gada decembrī, līguma kopējā summa ir 15 261 388 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa.

Savukārt līguma summa par papildus darbiem teritorijas piesārņotās grunts sanācijas darbu veikšanai ir 1 464 268 eiro.

Komentāri

Pievienot komentāru