Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Kibernoziegumos apsūdzēto Latvijas iedzīvotāju Denisu Čalovski likumsargi aizturējuši jau pirmdien, bet patlaban viņš, iespējams, ir ceļā uz ASV.

Valsts policijas preses pārstāvis Toms Sadovskis aģentūrai LETA gan nekomentēja, vai Čalovskis jau ir ceļā uz ASV. Vakar viņš apliecināja, ka ir sākts Čalovska nodošanas process ASV likumsargiem.

Čalovska advokāte Ilona Bulgakova aģentūrai LETA pastāstīja, ka viņas klientu policija aizturēja 9.februārī. Advokāte domā, ka viņš jau ir ceļā uz ASV.

Bulgakova vakar par Čalovska aizturēšanu iesniegusi sūdzību Ģenerālprokuratūrai, jo uzskata, ka notikušajā saskatāma likumsargu patvaļa. «Policija ieradās mājās. Īstenībā apmānīja viņu, jo sākumā bija dotas garantijas, ka viņš pats varētu ierasties. Policija acīmredzot gribēja nodrošināties un ar garantiju. Juridiski vērtējot, aizturēšanas maksimālais termiņš ir līdz 72 stundām. Ja skatās iepriekš, tad viņš 2012.gada decembrī bija aizturēts uz 51 stundu un tagad bija paturēts apcietinājumā vairāk nekā 60 stundas. Kopā sanāk 102 stundas, un tas ir tiešs likuma pārkāpums,» norādīja advokāte.

ASV acīmredzot pagaidām Čalovskim būs jāatrodas apcietinājumā - vismaz līdz brīdim, kad viņš šajā valstī tiks nogādāts. Aizstāvībai gan ir iespējas panākt ar apcietinājumu nesaistītu drošības līdzekļa piemērošanu, skaidroja Bulgakova.

Bulgakova palikšot Latvijā, taču iepriekš veiktas pārrunas ar iespējamiem ASV juristiem, lai nodrošinātu Čalovska aizstāvību, taču līdz šim konkrēta vienošanās nav panākta. Viņa atgādināja, ka ASV aizstāvība maksā ļoti dārgi.

«Es no savas puses sazināšos ar Latvijas vēstniecību ASV. Ikvienam valsts pilsonim ir tiesības uz aizstāvību, un konsulārajam dienestam būtu jāpārliecinās, ka viņam ir nodrošināta aizstāvība,» piebilda Bulgakova.

Kā ceturtdien Latvijas Radio raidījumā Krustpunktā pastāstīja iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (V) Čalovska nodošanas procedūra sākta jau pagājušā gada beigās, taču viņa rīcībā nav informācijas par policijas pielietoto taktiku un detaļas par nodošanas procesu.

Ja prokuratūrā vai policijā tiks saņemtas sūdzības, tās tiks izvērtētas. Ja konstatēs prettiesisku rīcību, būs atbilstoša reakcija, solīja Kozlovskis.

Kā ziņots, ASV federālie prokurori Čalovskim kopā ar diviem citiem iespējamiem Austrumeiropas kibernoziedzniekiem - Krievijas pilsoni Ņikitu Kuzminu un Rumānijas iedzīvotāju Mihaju Paunesku - izvirzījuši apsūdzības par datorvīrusa Gozi Virus radīšanu un uzturēšanu. Ar šo vīrusu tika inficēts vairāk nekā miljons datoru visā pasaulē, tostarp aptuveni 40 000 datoru ASV. Vīruss nonācis pat ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa pārvaldes (NASA) datoros. Pamatojoties uz minēto apsūdzību, ASV lūdza Latvijai izdot Čalovski.

Latvijas valdība pērn 30.septembrī nolēma nepārsūdzēt Eiropas Cilvēktiesību Tiesas (ECT) lēmumu, kas paredz, ka Čalovski var izdot ASV. Iepriekš ECT palāta, tāpat kā Latvijas Augstākā tiesa, bija atzinusi par pieļaujamu Čalovska izdošanu ASV un vairumu pieteicēja sūdzībā norādīto punktu noraidījusi kā nepamatotus.

Vēlāk Čalovskis nolēma labprātīgi doties uz Ameriku un stāties tiesas priekšā. Čalovska advokāte Ilona Bulgakova aģentūrai LETA šā gada janvāra beigās atzina, ka izskanējusī informācija par Čalovska lēmumu labprātīgi doties uz Ameriku ir patiesa, bet plašākus komentārus atteicās sniegt.

Latvijas Valsts policija iepriekš atturējās prognozēt termiņu, kad Čalovskis tiks izdots ASV.

Komentāri

Pievienot komentāru