Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Valkas novada Vijciema pagasta zemnieku saimniecība Piekalnes, kas ir sertificēts kartupeļu sēklas ražotājs un vieni no lielākajiem kartupeļu audzētājiem, investējot 400 000 eiro, uzsākuši jaunas noliktavas būvniecību.

No projekta kopējām izmaksām 274 400 eiro ir bankas Citadele līdzfinansējums. Jaunajās, 1200 kvadrātmetrus lielajās telpās atradīsies laboratorija, saimniecības daļa un plaša noliktava kartupeļu uzglabāšanai.

Šā gada maijā uzsāktos noliktavas būvniecības darbus plānots pilnībā pabeigt līdz gada beigām. Piekalnes kartupeļus audzē sēklai, cietei un čipsiem un ar kartupeļiem nodrošina tādus uzņēmumus kā Aloja Starkelsen un Orkla Latvija (Ādažu čipsi), kā arī piedāvā sertificētus sēklas kartupeļus.

Saimniecība audzē vairāk nekā trīsdesmit kartupeļu šķirnes, no kurām lielākā daļa ir ievestas no Vācijas izmēģinājumam, savukārt līdz desmit – ražošanai.

Saimniecības Piekalnes īpašniece Ināra Pakalna stāsta, ka, jaunās telpas, galvenokārt, kalpos kartupeļu uzglabāšanai, un to apjoms sasniegs aptuveni 1000 tonnas, taču vasaras sezonā telpas izmantos arī kā graudu noliktavu. “Pateicoties daudz plašākām telpām, ievērojami uzlabosim darba apstākļus, jo līdz šim esam strādājuši salīdzinoši mazās telpās. Papildus jaunās ēkas celtniecībai, esam iegādājušies arī jaunas iekārtas kartupeļu šķirošanai, kas paātrinās kartupeļu šķirošanas un tarošanas procesu. Jūtos gandarīta par šī projekta realizāciju, jo tas attīstīs ne tikai mūsu saimniecības darbību, bet arī kopumā šāda jauna objekta izveidošana uzlabo lauku infrastruktūru," piebilst Piekalnes īpašniece.

Mazajiem uzņēmumiem aizdevumos Citadele šogad būs izsniegusi vairāk nekā pērn, liecina bankas izsniegtā finansējuma apjoms mazajiem uzņēmumiem. Mazie uzņēmumi finansējumu piesaista lielākoties tehnikas atjaunošanai, būvniecības projektiem un apgrozāmajiem līdzekļiem, kā arī pandēmijas ietekmē audzis pieprasījums pēc faktoringa ar pircēja riska apdrošināšanu, liecina bankas Citadele informācija par mazajiem uzņēmējiem izsniegto finansējumu. Kreditētākās nozares mazo uzņēmumu segmentā ir lauksaimniecība un mežsaimniecība un tām izsniegti 28 % no kopējā finansējuma mazajiem uzņēmumiem, seko tirdzniecība – 20 % un apstrādes rūpniecība – 15 %. Pandēmijas ietekmē finansēšanas apjoms samazinājies nekustamā īpašuma, tūrisma, viesnīcu un ēdināšanas nozarēs.

“Mums kā vietējai bankai, kurai Latvija ir mājas tirgus, ir svarīgi turpināt atbalstīt vietējo biznesu, lai nodrošinātu, ka ekonomiskā aktivitāte Latvijā neapstājas un jaunas investīcijas turpinās, neskatoties uz sarežģīto situāciju. Redzam, ka mazo uzņēmumu noskaņojumu pandēmija nav būtiski pasliktinājusi, un pēc pavasara mēnešiem tie ir ātri pielāgojušies situācijai. Arī Citadeles līdzfinansētie projekti liecina, ka iecerētie investīciju projektu mazo uzņēmumu segmentā tiek realizēti atbilstoši plānotajām, turklāt visos Latvijas reģionos,” saka Vaidas Žagūnis, Citadeles korporatīvās pārvaldības vadītājs Baltijā, valdes loceklis.

SIA Piekalnes pastāvīgi nodarbina septiņus darbiniekus, taču aktīvajā sezonā piesaista arī sezonas strādniekus.

Saimniecība Piekalnes uzsāka darbību 1996. gadā un nodarbojas galvenokārt ar kartupeļu, taču paralēli arī ar graudaugu, rapšu un pupu audzēšanu. Kopš 2000. gada Piekalnes ir vācu kartupeļu selekcijas un pavairošanas kompānijas NORIKA oficiālais pārstāvis Latvijā, piedāvājot tikai Vācijā veidotās kartupeļu šķirnes.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šogad kartupeļu raža Latvijā ir 1,5-5 reizes mazāka nekā vidēji citus gadus, atzina Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības valdes priekšsēdētāja Aiga Kraukle.

Viņa sacīja, ka ražas samazinājums, salīdzinājumā ar citiem gadiem, šogad ir ļoti atkarīgs no konkrētās vietas meteoroloģiskajiem apstākļiem un stādīšanas laika. "Neviens nevarēja iedomāties, ka vēlāk stādītie lauki būs labāki," norādīja Kraukle.

Skaidrojot laikapstākļu ietekmi uz kartupeļu ražu, savienības priekšsēdētāja minēja, ka šogad karstuma un sausuma ietekmē kartupeļu veģetācija apstājās. Kad augi saņēma mitrumu, veģetācija atsākās vai kartupeļu laksti nokalta. Tāpat zaudējumus radījis arī kartupeļu lapgrauzis jeb kolorado vabole, kas it īpaši skāris bioloģiskās kartupeļu platības - daudzviet no lakstiem pāri palika tikai stublāji un bumbuļu augšana apstājās.

Komentāri

Pievienot komentāru