Tehnoloģijas

Irbenes radioteleskops RT-16 iegūst jaunu antenu

Dienas Bizness, 23.07.2015

Publicitātes foto

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Šonedēļ Irbenes radioteleskopu kompleksā norisinās kompleksa mazākā teleskopa RT-16 jaunās antenas montāžas darbi, lai iespējams 28.jūlijā to uzceltu balsta tornī, informē Ventspils Augstskolā.

2014.gada jūlijā iepirkuma rezultātā tika noslēgts līgums ar MT Mechatronics GmbH (Vācija) par jaunas antenas piegādi RT-16 un abu radioteleskopu vadības un piedziņas sistēmu modernizāciju.

2014.gada ietvaros tika veikta RT-16 jaunās antenas projektēšana, ko MT Mechatronics vadībā veica apakšuzņēmēji 54th Research Institute of China Electronics Technology Group Corporation (CETC54) (Ķīna) un Instituto Geográfico Nacional (IGN) (Spānija).

Antenas kopējais svars ir ap 16 t, primārā spoguļa diametrs ir 16 metri, sekundārā spoguļa diametrs 1.6 metri, atstarojošo virsmu veido 80 paneļi, darba frekvences no 1.4 līdz 12 GHz. Antenas izgatavošanas pamata materiāls ir oglekļa šķiedras polimērmateriāls, no kā izgatavotas gan balsta struktūru veidojošās caurules, gan sekundārais spogulis un primārā spoguļa atstarojošie paneļi.

2015.gadā tika īstenota iekārtu ražošana, no.13.-21.jūlijam veikta antenas sastāvdaļu piegāde radioteleskopu kompleksā un 17.jūlijā CETC54 inženieri uzsāka antenas montāžas darbus. Darbu uzraudzību veic MT Mechatronics. Ventspils Augstskolas VSRC inženieri veic uztverošo iekārtu montāžu jaunās antenas uztvērēju sistēmu korpusos sadarbībā ar MT Mechatronics un CETC54. Plānots, ka darbi, kas nepieciešami, lai antenu uzceltu balsta tornī, varētu tikt pabeigti šīs nedēļas nogalē.

RT-16 antenas uzcelšanu balsta tornī paredzēts veikt ar SIA Arsava 350 t celtspējas celtni. Atkarībā no laika apstākļiem, kas patlaban ir ļoti mainīgi un apgrūtina darbu plānošanu, antenas uzcelšana tiek plānota 27.jūlija pēcpusdienā vai 28.jūlija rīta pusē.