Pasaulē

Izmeklējot Īslandes Kaupthing «sabrukumu», arestēti deviņi cilvēki

Lelde Petrāne,09.03.2011

Jaunākais izdevums

Lielbritānijas Smagās krāpniecības apkarošanas birojs (SFO) arestējis deviņus cilvēkus Londonā un Reikjavīkā saistībā ar Īslandes Kaupthing banku grupas «sabrukšanas» izmeklēšanu, vēsta CNBC.

SFO trešdien paziņojis, ka kopā ar Londonas policiju un Eseksas policiju, kā arī ar Īslandes izmeklētāju palīdzību sācis «plašas meklēšanas un apcietināšanas operācijas».

Lielbritānijā pārmeklētas divas uzņēmumu, astoņas dzīvojamās adreses un arestēti septiņi vīrieši, bet Īslandē pārmeklētas divas dzīvesvietas un arestēti divi vīrieši.

SFO nekādu sīkāku informāciju pagaidām nesniedz, taču Financial Times vēsta, ka izmeklēšanas ietvaros arestēti augsta līmeņa Londonas investori, īpašumu attīstītāji Vinsents un Roberts Tčenguizi.

Pasaulē

Īslandes prezidents: mums ir labāk, jo bankas neglābām

Lelde Petrāne,26.11.2010

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Īslandes prezidents Olafurs R. Grimsons (Olafur R. Grimsson) sacījis, ka viņa valsts ir labākā situācijā nekā Īrija, pateicoties valdības lēmumam pirms diviem gadiem ļaut bankām «sabrukt», un tāpēc, ka kronu varēja devalvēt, vēsta Bloomberg.

«Atšķirība ir tā, ka Īslandē mēs ļāvām bankām sabrukt,» Grimsons sacījis intervijā Bloomberg Televīzijai. «Tās bija privātas bankas un mēs nepumpējām naudu tajās, lai paturētu tās virs ūdens; valsts neuzņēmās atbildību par neveiksmi cietušajām privātajām bankām,» viņš turpinājis.

Tā rezultātā «Īslandei klājas daudz labāk nekā bija gaidīts», stāstījis valsts prezidents. «Cik tālu mēs varam prasīt parastajiem cilvēkiem - lauksaimniekiem un zvejniekiem, skolotājiem, ārstiem un medmāsām - uzņemties atbildību par neveiksmi cietušajām privātajām bankām? Šis jautājums, kas ir bijis Icesave problēmjautājuma pamatā, tagad būs aktuāls problēmjautājums daudzām Eiropas valstīm,» sacījis Grimsons.

Bankas

Melngailis: Patlaban nebūtu izdevīgi pārdot banku Citadele

Nozare.lv,20.02.2012

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Eiropā banku situācija ir slikta, un Latvijas valdībai, visticamāk, neizdosies pārdot Citadele banku bez zaudējumiem, ja tā nav ar mieru gaidīt vairākus gadus un uzņemties sev piederošās komercbankas biznesa risku, norāda Nils Melngailis, kurš vadīja bijušās Parex bankas sadalīšanu no 2008.līdz 2010.gadam.

«Patlaban ir grūti bankas pārdot pat par bilances vērtību. Latvijas valdība Parex bankā ielika kapitālu, un tai būs grūti realizēt zaudējumus. No otras puses, jo ātrāk banka nonāk privātās rokās, jo labāk. Tiešām, ir grūti ko pateikt par Citadeli, jo pirms gada nevarēja prognozēt tik sliktu ekonomisko situāciju, kāda tā ir patlaban,» sacīja Melngailis.

Viņš esot bijis apmierināts ar situāciju, aizejot no toreizējās Parex bankas vadītāja amata, to sadalot Citadele bankā un tā sauktajā «sliktajā bankā» ar daļu Parex bankas aktīvu.

«Lielā mērā viss bija izdarīts pareizi, tomēr ir lietas, ko varēja darīt ātrāk. Jautājumu par bankas sadalīšanu ierosinājām divas nedēļas pēc tam, kad stājos amatā, taču pagāja 18 mēneši, iekams to īstenojam. Viss labi beidzās, bet varējām to izdarīt ātrāk. Grūti teikt, ka tas ietekmēja bankas pārdošanas iespējas. Patlaban situācija ir ļoti slikta visā banku tirgū," viņš sacīja.

Makroekonomika

Melngailis: neskatoties uz ilgstošu krīzi Eiropā, Latviju uzņems eirozonā 2014. gadā

Nozare.lv,22.02.2012

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Neskatoties uz ilgstošu krīzi Eiropā, Latviju uzņems eirozonā, kā iecerēts - 2014.gadā, norāda starptautiskās biznesa konsultāciju firmas Alvarez & Marsal banku un finanšu grupas vadītājs Nils Melngailis, skaidrojot, ka Latvijai un citām Baltijas valstīm ir caurskatāmāka un vieglāk saprotama ekonomika nekā dažam labam eirozonas biedram Dienvideiropā.

«Vācija un citi eirozonas dalībnieki labprāt redzētu šādus veselīgākus biedrus savā starpā,» teica Melngailis, kurš jau gadu strādā Alvarez & Marsal Londonas birojā. Melngailis Latvijā pazīstams kā Parex bankas vadītājs laikā, kad notika bankas sanācija un sadalīšana, kā arī kā telekomunikāciju koncerna Lattelecom bijušais valdes priekšsēdētājs.

Tomēr finanšu un uzņēmumu restrukturizācijas eksperts teica, ka, iekams Latvijai paredzēts iestāties eirozonā, kopējās valūtas valstīm jātiek galā ar Grieķijas un, iespējams, citu Dienvideiropas valstu nopietnām parādu krīzēm. Tomēr Melngailis uzskata, ka tas izdosies.

Pasaulē

2008. finanšu krīze beigusies - Islande pieliek punktu kapitāla kontrolei

Lelde Petrāne,13.03.2017

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Islande atceļ visus kapitāla kontroles pasākumus, kas attiecas uz pilsoņiem, uzņēmumiem un pensiju fondiem, ziņo BBC.

Kapitāla kontroles pasākumi, piemēram, tie, kas ierobežo naudas ieplūšanu valstī un izplūšanu no tās, tika ieviesti 2008. gadā pēc valsts lielo banku sabrukuma.

Valdība uzskata, ka ekonomika ir pietiekami atguvusies, lai pieliktu punktu kontroles pasākumiem.

Kontroles pasākumi tika ieviesti pēc valsts trīs lielo banku - Glitnir, Landsbanki un Kaupthing - «aiziešanas pa burbuli». Kapitāla kontroles pasākumi palīdzēja stabilizēt valūtu un ekonomiku finanšu krīzes laikā. To izbeigšana iezīmē Islandes atgriešanās starptautiskajos finanšu tirgos pabeigšanu.