Jaunie tarifi liks pārvērtēt savas dabasgāzes pieslēguma jaudas 

No 2019. gada spēkā būs jauni dabasgāzes sadales tarifi, kas šī produkta patērētājiem liks pārvērtēt savas dabasgāzes pieslēguma jaudas, savukārt gāzes apgādes sistēmas operatoram - pārliecību par spēju īstenot uzticētās funkcijas.

Māris Ķirsons, 2018. gada 29. oktobris plkst. 6:41

Foto: LETA

To intervijā Dienas Biznesam stāsta AS Gaso valdes priekšsēdētāja Ilze Pētersone-Godmane. Viņa atzīst, ka spēkā esošais tarifs, kas apstiprināts pirms 10 gadiem, ir balstīts tikai uz patērētās gāzes apjomu, ņemot vērā citu gāzes patēriņa līmeni. Līdz ar to Gaso ar sadales pakalpojumu sniegšanu saistītās izmaksas pilnībā netiek segtas.

Fragments no intervijas

Kāpēc bija nepieciešams pārskatīt dabasgāzes sadales tarifus?

Divi iemesli. Iepriekšējie tarifi tika noteikti pirms 10 gadiem, turklāt šajā laikā ir notikušas dažādas izmaiņas. Proti, savulaik bija viens uzņēmums AS Latvijas Gāze, pašlaik tā vietā ir trīs. Bez tam vienotā uzņēmumā bija iespējas īstenot šķērssubsīdijas vienas vai otras patērētāju grupas atbalstam bez tarifu pārskatīšanas. Šobrīd gāzes sadales sistēmas operators ir Gaso, kuram ir savs peļņas zaudējumu aprēķins un kuram nav nekādu šķērssubsīdiju iespēju.
Jāņem vērā, ka kopš 2008.gada, kad apstiprināti vecie sadales sistēmas tarifi, tie bija atkarīgi no dabasgāzes patēriņa apjoma, kurš šo gadu laikā ir samazinājies par gandrīz 30%. Taču sadales sistēmā vairāk nekā 90% izmaksu ir fiksētas un nav atkarīgas no patēriņa. Gaso ir jānodrošina tīkla uzturēšana, atjaunošana un jāveic nepieciešamie drošības pasākumi, bet izmaksu un ieņēmumu disbalanss rada nopietnus riskus kvalitatīvai, stabilai un drošai tīkla uzturēšanai. Tāpat esošie tarifi rada nevienlīdzīgu situāciju dabasgāzes lietotāju vidū, jo vairāk nekā 20 500 klientu ar nulles vai ar ļoti zemu patēriņu par infrastruktūras uzturēšanu un atjaunošanu nemaksā ne centa un viņu vietā par šo pieslēgumu maksā citi patērētāji. Jaunais tarifu projekts risina šīs problēmas un novērš draudošos riskus. Jauni sadales tarifi nepieciešami, lai pielāgotos esošajai situācijai dabasgāzes tirgū un sadales operators varētu izpildīt valsts doto uzdevumu - nodrošināt lietotājiem drošu un nepārtrauktu dabasgāzes padevi neatkarīgi no lietotāja patēriņa profila un lietošanas paradumiem.
Bez tam arī likumdošana paredzēja, ka jauno tarifu projekts jāiesniedz Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā līdz 2018. gada 15. februārim, līdz ar to darbs pie jauniem sadales tarifiem nebija nekāds pārsteigums.

Ar ko atšķiras jaunais no esošā tarifa?

Līdz šim nozīme bija tikai dabasgāzes patēriņam, savukārt turpmāk svarīga būs arī pieslēguma jauda un tās izmantošanas efektivitāte. AS Gaso ar 1. janvāri ieviesīs divpakāpju tarifu dabasgāzes sadales pakalpojumiem, kas ietver fiksēto komponentu atbilstoši pieslēguma atļautajai slodzei neatkarīgi no dabasgāzes patēriņa un mainīgo komponentu atbilstoši piegādātās dabasgāzes apjomam.
Klientiem, kuri dabasgāzi izmanto ar atļauto slodzi virs 65 m3/h, maksa par dabasgāzes sadali jeb tarifa mainīgā daļa būs atkarīga no patērētā dabasgāzes apjoma un patēriņa grupas, bet fiksētā daļa – no atļautās slodzes, kas tiks noteikta individuāli katram lietotājam, piemērojot vienotu likmi par katru atļautās slodzes (m3/h) vienību grupu ietvaros. Mainīgās daļas tarifs būs atkarīgs no tā, kurā grupā konkrētais klients būs iekļauts. Līdz ar to svarīgs faktors šajā aprēķina sistēmā būs atļautā slodze. Esam konstatējuši, ka ir virkne uzņēmumu, kuriem vēsturiski ir saglabājušās lielās jaudas, taču patiesībā reālais dabasgāzes patēriņš ir daudzkārt mazāks. Līdz ar to mēs paredzam, ka šādi klienti pārskatīs savas pieslēguma jaudas un samazinās tās – šāda tendence jau šobrīd ir vērojama.
Kopumā jauno tarifu pamatprincips ir tāds, ka lietotāji, kas pieslēguma jaudu izmanto efektīvi, maksās mazāk. Būtībā ar šo mēs rosinām klientus iesaistīties pašiem, ja vēlamies runāt par efektīvu sistēmas izmantošanu no mūsu puses un klienta vēlmi maksāt pēc iespējas mazāk, vienlaikus apzinoties, ka arī Gaso ir noteiktas izmaksas par drošu sistēmas uzturēšanu.

Kā jaunie tarifi ietekmēs rūpnieciskos dabasgāzes patērētājus?

Viens no mūsu mērķiem, ko plānojam sasniegt ar jaunā tarifu projekta palīdzību, ir tīkla sakārtošana un tā efektivitātes izmantošanas celšana. Kā jau minēju, jauno tarifu pamatprincips ir tāds, ka lietotāji, kas pieslēguma jaudu izmanto efektīvi, maksās mazāk. Ar šo principu mēs rosinām arī biznesa klientus iesaistīties, noskaidrot, cik lielu jaudu esat pieteikuši, vai tā tiešām jums ir vajadzīga un vai efektīvi to izmantojat. Jauno tarifu struktūra ir veidota tā, lai izmaiņu ietekme būtu iespējami mazāka. Piemēram, jaunās tarifu struktūras izstrādes gaitā īpašu uzmanību pievērsām arī tā sauktajiem sezonālajiem patērētājiem, kas dabasgāzi izmanto salīdzinoši īsu periodu gada laikā. Tāpēc izstrādājām arī speciālu sezonālo tarifu lauksaimniekiem, kam dabasgāzes resurss nepieciešams vien dažus mēnešus gadā. Proti, ja klients periodā no maija līdz novembrim izlieto 85% no gada apjoma, bet atlikušajos mēnešos nepārsniedz šos 15%, tad tiek maksāta nevis fiksētā maksa, bet dārgāks tarifs par piegādāto dabasgāzi. Pēc mūsu informācijas, daļa klientu plāno izvēlēties šo risinājumu, bet citi paliks pie tarifa fiksētās un mainīgās daļas.

Visu rakstu Dabasgāzes sadales tarifi mainīs dzīvi lasiet pirmdienas, 29.oktobra laikrakstā Dienas Bizness! Pērc un lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2018. gada 14. marts plkst. 13:27

Šodien Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) rīkotajā uzklausīšanas sanāksmē...

2018. gada 13. marts plkst. 8:04

Iespējams, kļūda bija Arvila Ašeradena palikšana Ekonomikas ministra amatā. Neizskatās, ka viņam...

2018. gada 23. februāris plkst. 8:12

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā (SPRK) iesniegts AS Latvijas gāze meitasuzņēmuma...

2018. gada 22. februāris plkst. 8:10

AS «Gaso» vērsies SPRK, iesniedzot jaunu dabasgāzes sadales sistēmas pakalpojuma tarifa projektu.

2016. gada 06. jūnijs plkst. 14:54

Jūnijā rūpnieciskajiem patērētājiem tarifi samazinājās par 2,6%-3,5% atkarībā no patēriņa...

Nepalaid garām

Alus pasaule ir daudz plašāka, nekā varētu iedomāties, stāsta šī dzēriena someljē...

SIA Rešetilovs aizvirzās no krīzes, ko uzņēmums savā 28 gadu pastāvēšanas laikā...

Nepilniem 40 000 mikrouzņēmuma nodokļa maksātājiem var nākties domāt par savu nākotni,...

Šefpavārs Maksims Cekots, atverot restorānu Max Cekot Kitchen Rīgā, Torņkalnā, kurā piedāvā...

Lai gan konkurence elektronikas mūzikas instrumentu ražošanas segmentā ik gadu saasinās, SIA...

No šīs sadaļas
2018. gada 24. oktobris plkst. 6:15

Nākamā gada laikā Eesti Energia iecerējusi slēgt vecākos Narvas spēkstacijas energoblokus ar...

2018. gada 23. oktobris plkst. 6:46

Lai samazinātu obligātā iepirkuma komponentes (OIK) slogu, plānots grozīt Elektroenerģijas tirgus...

2018. gada 22. oktobris plkst. 18:36

AS «Conexus Baltic Grid» 22.oktobrī Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai (Regulators)...

2018. gada 22. oktobris plkst. 14:18

Ventspils novada alus darītava «Užavas alus» (iepriekš «Zaksi») plāno ieguldīt apmēram miljonu...

2018. gada 22. oktobris plkst. 9:54

Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta atbalstītā ilgtspējīgās enerģijas fonda InnoEnergy...

2018. gada 19. oktobris plkst. 17:59

Gāzes kompānijas AS «Latvijas Gāze» padomē 18.oktobrī reģistrētas izmaiņas - iecelts jauns...

2018. gada 18. oktobris plkst. 6:10

Akciju sabiedrība Rīgas Gāze uzsākusi sarunas ar Krievijas kompāniju Gazprom. Uzņēmuma pārstāvji...

2018. gada 17. oktobris plkst. 16:16

Lai uzņēmumi nākotnē spētu sasniegt visus noteiktos enerģētikas sektora mērķus, nepieciešama...

2018. gada 17. oktobris plkst. 6:05

Šogad elektroenerģijas cena Latvijas Nord Pool Spot tirdzniecības apgabalā sasniegusi 48,30 eiro/MWh,...

2018. gada 15. oktobris plkst. 17:14

Aizvadītajā nedēļā Nord Pool sistēmas vidējā cena samazinājās par 15 % līdz...