Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Stiprinot atbalstu atvērtai un godīgai depozīta sistēmai iedzīvotāju interesēs, būvmateriālu un mājas labiekārtošanas preču tirgotājs «K Senukai» pievienojies Latvijas tirdzniecības nozares izveidotajiem 9 principiem, ko tirgotāji izstrādājuši iekļaušanai likumdošanā.

Līdz ar «K Senukai» pievienošanos atbalstu tirgotāju izstrādātajam modelim izteikuši vairāk nekā 10 vadošie nozares dalībnieki, norādot, ka pašlaik valstī virzītais depozīta sistēmas modelis nav pietiekami plašs, nepilnīgi ņem vērā sabiedrības un pircēju intereses un nenodrošina pietiekamu darbības caurskatāmību.

«Depozīta sistēmas ieviešanā Latvijai ir nevis nekritiski jāpārņem citu valstu īstenotais iepakojuma aprites modelis, bet jāuzlabo depozīta sistēma tieši Latvijas iedzīvotāju interesēs un viņu šodien aktuālajām vajadzībām. Izvērtējot pašlaik virzīto depozīta modeli, ir redzami ne tikai ieguvumi, bet arī daudzas nepilnības, ko mēs šobrīd varam un ko vajag mainīt. Zinot, ka «K Senukai» veikalus ik dienu apmeklē tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju un ikviens no viņiem būs depozīta sistēmas dalībnieks, mēs iestājamies par tādu depozīta sistēmu, kas pārstāv viņu intereses, ir ekonomiski izdevīgāka un lietošanā ērtāka,» saka AS «Kesko Senukai Latvia» ģenerāldirektora vietnieks Marius Šukauskas.

«Visa nozare kopā mēs redzam nepieciešamību veikt būtiskus uzlabojumus plānotajā regulējumā, lai galvenais ieguvējs no depozīta sistēmas būtu tieši pircējs,» norāda «Maxima Latvija» valdes loceklis Jānis Vanags.

Galvenie principi, kas tirgotāju ieskatā ir jāpilnveido un jāiestrādā depozīta iniciatīvā, lai tā būtu godīga, atvērta un sabiedrībai saprotama, ir sistēmas plaša pieejamība, caurskatāmas un SPRK apstiprinātas izmaksas, ražotāju un tirgotāju pārstāvības līdzsvars (paritāte), daudzveidīgs iepakojumu savākšanas modelis un princips, ka maksā piesārņotājs, nevis iedzīvotāji ar tirgotāju starpniecību.

Atvērtas un godīgas iepakojumu depozīta sistēmas 9 principos tirgotāji iekļāvuši:

1. Piesārņotājs maksā.

2. Depozīta sistēma, kas ir pieejama visiem Latvijas iedzīvotājiem.

3. Caurskatāmas izmaksas un pārstāvības līdzsvars.

4. Tirgotājiem – 50% balsstiesības, lai samazinātu izmaksas.

5. Izmaksas apstiprina regulators.

6. Vienas pieturas punkts.

7. Brīvais tirgus un godīga konkurence.

8. Nododamo iepakojumu daudzveidība.

9. Sabiedrība izglītošana un dialogs.

Atbalstot depozīta sistēmas ieviešanu atbilstoši izstrādātajiem 9 principiem, «K Senukai» ir pievienojies citiem mazumtirdzniecības tirgus dalībniekiem, kas jau pauduši tiem atbalstu. To skaitā ir «Maxima Latvija», «IKEA», «Tirdzniecības nams «Kurši»», «Depo», kā arī, pēc Latvijas Tirgotāju asociācijas sniegtās informācijas, «Mego» un citi.

Ar izstrādātajiem pamatprincipiem Latvijas tirdzniecības nozare jau ir iepazīstinājusi sistēmas ieviešanā iesaistītās puses – dzērienu ražotāju pārstāvjus, atkritumu apsaimniekotājus, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, kā arī informējuši Saeimas komisiju.

Komentāri

Pievienot komentāru