Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ilgtermiņā piektās paaudzes mobilo sakaru tīkls jeb 5G palīdzēs radīt jauna veida pakalpojumus un produktus, kas iepriekš neeksistēja

Tā biznesa portālam db.lv saka inkubatora un akseleratora "Founders Space" vadītājs Stīvs Hofmans (Steve Hoffman). Paredzams, ka 5G nesīs daudz pārmaiņu un tās būs visaptverošas, tomēr viņu bažīgu dara šīs tehnoloģijas izmaksas, kas varētu bremzēt tās izplatību.

Jūsu prezentācija "5G Techritory" konferencē bija "5G – pārspīlēta sajūsma vai cerība globālai digitālai nākotnei" (5G – hype or hope for global digital future). Kā jums šķiet – 5G tiek uzņemts ar pārspīlētu sajūsmu vai tomēr tā sniegtās cerības ir lielākas?

Vienmēr, kad ir kāda jauna tehnoloģija, piemēram, mākslīgais intelekts, blokķēde vai virtuālā realitāte, ir liela ažiotāža. Runājot par 5G patieso potenciālu, man ir lielas cerības, jo no tā tiešām būs taustāmi rezultāti. Tāpēc es teiktu, ka ir daudz cerību, ne tikai ažiotāža.

Gandrīz visas pēdējo 20 gadu izaugsmes centrā ir bijis internets.

Gandrīz jebkurā industrijā un zinātnē visā pasaulē lielākā vai mazākā mērogā tas ir radījis izmaiņas. Ja skatāmies uz 5G, tas būtībā ir mobilais internets un tā uzlabošana, padarot to ātrāku, elastīgāku, ar mazāku aizturi un drošāku. Tas ir nozīmīgi. Cilvēki vēlas zināt, ko 5G viens pats var izdarīt un kādas izmaiņas tas radīs. Tas ir nepareizs jautājums, jo 5G viens pats visu padara labāku, taču ir tikai daži gadījumi, kur to var tieši redzēt uzreiz, piemēram, attālināti kontrolējot autonomo transportlīdzekli vai lidaparātu, kur 5G ir absolūti nepieciešams. Tomēr daudzos gadījumos to pašu var izdarīt ar eksistējošām tehnoloģijām.

Tā laikam zināmā mērā ir problēma, jo bieži vien, runājot par 5G, tiek minēts, ka daudz ko no tā, ko tas palīdzēs izdarīt, var jau ar 4G.

Tieši tā – es jau tagad varu skatīties video telefonā un nav tik lielas nozīmes, vai tas ir 4K vai 8K kvalitātē, jo telefona ekrāns ir mazs.

Jāsaprot, ka 5G ir centrā ekosistēma un 5G padara visu labāku – mākslīgo intelektu, blokķēdi, jaunus sensoru veidus lietu internetam, robotiku. Tie visi ir 5G akumulētie labumi.

Kas ir jūsu lielākās cerības saistībā ar šo tehnoloģiju?

5G spēja visu mainīt. Mana lielākā cerība ir tā, ka 5G visās jomās dos iespēju inovācijām. Piemēram, mākslīgais intelekts viens pats nav pārāk spēcīgs, jo mākslīgais intelekts un algoritmi starp mums ir jau 50 gadus. Taču atsevišķi tas ir viens mozaīkas gabaliņš, jo, ja nav datu, ar mākslīgo intelektu vien neko daudz nevar neizdarīt. Tāpat ar 5G – viens pats tas nav tik vērtīgs.

5G būs gan īstermiņa, gan ilgtermiņa labumi. Tūlītēji labumu redzēsim jebkurā pielietojumā, kur vērojama aizture. Piemēram, autonomo transportlīdzekļu gadījumā pat ļoti maza aizture var izraisīt negadījumu. Savukārt ilgtermiņā 5G palīdzēs radīt jauna veida pakalpojumus un produktus, kas iepriekš neeksistēja.

Kas tie varētu būt?

Ja vēlamies, lai mūsu sarunai tagad kāds pievienojas, varam piezvanīt videozvanā. Nākotnē mēs varēsim savās brillēs redzēt viņu digitālo reprezentāciju pilnā augumā tepat blakus, kas izskatīsies ļoti ticami. Līdz šim papildinātās realitātes kvalitāte nav bijusi īpaši laba un virtuālās realitātes brilles ir pārāk smagnējas. Taču tehnoloģijas attīstās, brilles kļūst ērtākas un varbūt pēc kāda laika būs kontaktlēcas, kurās varēsim iegūt digitālu papildinājumu reālajai pasaulei. Kad tas tiešām strādās, tas būs fenomenāli – varēsim ne tikai redzēt sev blakus parādāmies cilvēkus, bet arī sarunāties ar viņiem otrā pasaules malā bez aiztures. Tāpat varēs mainīti vidi.

Domāju, ka vienīgais, kas nākotnē aizkavēs 5G, ir tas, ka par to būs jāmaksā vairāk.

Taču patērētāji nevēlas maksāt vairāk. Mums šķiet, ka mēs jau maksājam gana daudz. Ja īstermiņā par to būs jāmaksā daudz vairāk, daudzi cilvēki to neizmantos. To sāks lietot uzņēmumi un profesionāļi, kuru darba vietas par to būs samaksājušas un viņus kā privātpersonas tas tik ļoti neuztrauks. Taču, lai nonāktu masu tirgū, cena 5G aizturēs vairāk nekā jebkas cits. Galu galā tās samazināsies, līdzīgi kā bija ar 4G. Taču pat tagad mans optiskā interneta piegādātājs dažreiz uzliek limitus un saka, ka es tos pārkāpju, lai gan man ir bezlimita pieslēgums.

Jūs esat arī eņģeļinvestors. Vai jums ir pieredze investējot ar 5G saistītos jaunuzņēmumos?

Liela daļa ar 5G saistītu kompāniju testē ierīces, tīklu utt. Tas man personīgi interesē mazāk. Mans fokuss vairāk ir uz aplikācijām un programmatūru. Ierīces ir grūts bizness, tāpēc es kā investors skatos uz programmatūras uzņēmumiem. Es neesmu daudz investējis specifiski ar 5G saistītos uzņēmumos, taču esmu ieguldījis kompānijās, kas izmantos savā biznesā 5G. Piemēram, esmu strādājis ar vienu no virtuālās realitātes spēļu izstrādes līderiem ASV. Papildinātās un virtuālās realitātes kompānijas gūs reālu labumu no 5G tīkla, tāpat arī daudzas citas kompānijas, piemēram, e-komercijā un citās jomās.

Piemēram, mēs aizvien iepērkamies internetā visai primitīvā veidā un preces aplūkojam divdimensionāli. 5G ļaus preces aplūkot 3D, tās varbūt pat "izlēks" no mūsu telefoniem. Jau tagad ir hologrāfiskie spoguļi, kur var redzēt, kā produkts izskatītos cilvēkam mugurā. Varbūt tā ietekmē mainīsies mazumtirdzniecība – iespējams, veikalā vairs nebūs daudz preču, bet būs tehnoloģijas, kas pārģērbšanās kabīnē ļaus digitāli uzmērīt 20 dažādas apģērbu kombinācijas, nopirkt to, kas patīk vislabāk un tas sagaidīs mājas uz sliekšņa, kad atgriezīsies no veikala.

Jūs vadāt "Founders Space", kas strādā kā inkubators un akselerators. Vai redzat savās programmās lielāku aktivitāti no jaunuzņēmumiem, kas kādā veidā ir saistīti ar 5G?

Kāds no tiem risina fundamentālas 5G problēmas, bet lielākā daļa no tiem vienkārši gaida 5G un vēlas izmantot tā priekšrocības savā biznesā. Domāju, ka 5G būs jūtams visās nozarēs un tas ietekmēs gan loģistikas, gan e-komercijas, gan medicīnas jaunuzņēmumus.

Ja vēlamies skatīties uz vēsturiskām paralēlēm, varam par piemēru ņemt pāreju no 3G uz 4G. Iepriekš cilvēki tik daudz nedalījās ar video tiešsaistē, tas bija graudains, tas bija dārgi un lejuplādēšana prasīja daudz laika. Tāpēc sociālie tīkli vairāk orientējās uz tekstu un bildēm. Tiklīdz ienāca 4G, video pārraide mobilajos telefonos teju vai "uzšāvās" gaisā. Arvien ir ierobežojumi, piemēram, "Instagram" un "TikTok" tā ir viena minūte, bet, tikko kā būs 5G, tie varētu izzust.

Iespējams, ierobežojumi saglabāsies labākas lietotāju pieredzes dēļ, bet dažādos veidos aplikācijas kļūs bagātīgākas. Viena no 5G priekšrocībām ir plašākas iespējas "mākoņos". Tagad mūsu telefonos ir lejupielādētas mobilās lietotnes, bet 5G neprasa, lai datu apstrāde būtu lokāla. Es vairs nekad negribu lejupielādēt vai instalēt aplikāciju, uztraukties par tās atjaunošanu utt. Es vēlos aplikācijas un pakalpojumus pēc pieprasījuma. Tāpēc es ceru sagaidīt plašāku dažādu pakalpojumu un aplikāciju sajaukšanos. Domāju, ka tehnoloģiju attīstība būs ļoti interesanta.

Kā ar nākamās paaudzes internetu? Ko sagaidāt no 6G?

Domāju, ka būs vēl mazāka aizture, vēl lielāka elastība iespējās. Nākotni ar 6G vēl grūti iedomāties, bet tā varētu būt tāda, kā to iedomājas Īlans Masks un Džefs Bezos, un dodas kosmosā. Piemēram, es varu piezvanīt kādam jebkur citu pasaulē un varbūt būs neliela aizture sarunājoties, bet ne daudz un joprojām ir iespējama normāla komunikācija. Taču kosmosā aizture ir ļoti liela un tur tās samazināšana ir ļoti svarīga.

Būtu jauki komunicēt ar cilvēkiem uz Marsa reāllaikā, jo, ja jāgaida desmit minūtes, lai izdzirdētu atbildi, nevar notikt normāla saruna.

Domājot par vēl tālāku nākotni un tālākām interneta paaudzēm, teiksim 20G, varbūt mēs attīstīsim jauna veida fiziku, kas var samazināt vai pilnībā izvairīties no aiztures ekstrēmi lielos attālumos. Pie tā jau strādā. Jā, tā ir zinātniskā fantastika, bet tā ir arī zinātne.

Komentāri

Pievienot komentāru