Karjera

Kā uzrakstīt labu CV?

Kristīne Stepiņa, 17.10.2018

Fontes Executive Search Līderības novērtēšanas un attīstības konsultante Anna Litvina

Foto: Edijs Pālens/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Parasti CV diezgan skaidri reprezentē kandidātu; pēc tajā sniegtās informācijas personāla atlases speciālistam ir skaidrs, kāds cilvēks atnāks uz darba interviju

CV (Curriculum vitae, kas latīņu valodā nozīmē dzīves ceļš) ir pirmais dokuments, ko darba devējs pieprasa cilvēkiem, kas piesakās uz konkrētu vakanci. Pēc tā izskatīšanas labākie kandidāti tiek aicināti uz darba interviju. Labi uzrakstīts CV bruģē ceļu uz kāroto amata pozīciju, to gatavojot ir jāizskauž liekvārdība un jāsaliek pareizie akcenti. Kvalitatīva CV saturs ir nemainīgs – tam jāatspoguļo cilvēka zināšanas (visa veida izglītība un apmācības), pieredze (darba un cita veida pieredze) un kompetences (kodolīgs ieskats veiktajos darba pienākumos un prasmes, piemēram, valodas, datorlietošanas prasmes un tamlīdzīgi).

Nereti kandidāti mēģina noslēpt kādu daļu iepriekšējās darba pieredzes vai izlikties zinošāki, tāpēc intervijas laikā dati tiek pārbaudīti, uzdodot situāciju jautājumus un izspēlējot lomu spēles.

Kodolīgi par būtiskāko

Pēdējos gados ikdienas straujajā ritmā un milzīgajā informācijas daudzumā kā ikvienā komunikācijā, tā arī CV tiek novērtēta spēja lakoniski pateikt būtiskāko, izmantojot infografikas elementus un simbolus, padarīt CV viegli pārskatāmu un ātri uztveramu, saka EY Personāla vadītāja Baltijas valstīs Ināra Mukāne. «Spēja kodolīgi pateikt būtiskāko par kompetencēm, pieredzi, prasmēm, sasniegumiem, potenciālu un personību joprojām ir veiksmīga CV pamatā. Apjoms gan ir atkarīgs no amata, taču caurmērā tam būtu jāietilpst divās A4 formāta lapās, jābūt bez drukas un gramatikas kļūdām. Parasti CV diezgan skaidri reprezentē kandidātu, un jau pirms tikšanās ar viņu ir skaidrs, kāda tipa cilvēks atnāks uz interviju,» secina I. Mukāne.

Lai arī CV forma un saturs nav būtiski mainījušies pēdējos gados, nākotnē iezīmējas tendence, ka CV pirmā izskatīšana kļūs automatizēta, tāpēc ir būtiski pievērst uzmanību atslēgvārdiem, pēc kuriem var spriest par piemērotību amatam, iesaka Fontes Executive Search Līderības novērtēšanas un attīstības konsultante Anna Litvina. Viņa norāda, ka LinkedIn profils arī ir sava veida CV, kuru ir vērts uzturēt, meklējot darbu vai uzturot attiecības ar kolēģiem un sadarbības partneriem, taču potenciāliem darba devējiem joprojām ar LinkedIn profilu nepietiek un tiek sagaidīts CV klasiskajā formātā. Rakstot savu CV, ir vērts paturēt prātā, ka tajā ir svarīgi izcelt būtiskāko pieredzi un nepārsātināt to ar maznozīmīgām detaļām, lai nenovērstu saņēmēja uzmanību no svarīgākā. «Lielākā uzmanība jāpievērš būtiskākai pieredzei atbilstoši vakancei, izglītībai, tāpēc šo informāciju ir vērts atspoguļot CV augšējā lapas trešdaļā. Aprakstot darba pieredzi, ieteicams likt uzsvaru uz tiem uzdevumiem un atbildību, kas atbilst konkrētai vakancei. Piemēram, ja kandidāts piesakās uz programmētāja vakanci, nav būtiski detalizēti aprakstīt pieredzi grāmatvedības jomā, pietiks ar uzņēmumu un amata nosaukumu,» iesaka A. Litvina. Labu iespaidu uz CV saņēmēju var atstāt skaitliski izmērāmi sasniegumi, piemēram, cik klientu izdevās piesaistīt, cik cilvēku komanda ir vadīta, par cik cilvēkiem to izdevās palielināt. Valda pretrunīgi viedokļi par fotogrāfijas iekļaušanu CV. A. Litvina iesaka to iekļaut, jo tas palīdz interviju posmā sasaistīt interviju ar CV un labāk palikt intervētāja atmiņā.

Kam jāpievērš uzmanība CV:

- ja CV ir strukturēts, viegli uztverams, kodolīgs, visticamāk, tāda arī ir

kandidāta pieeja darbam. Un otrādi – māksliniecisks haoss CV visdrīzāk

liecina par tādu pašu pieeju ikdienas darbiem;

- ja kandidāta CV ir drukas, pareizrakstības, gramatikas kļūdas,

jārēķinās, ka tās būs arī cilvēka ikdienas darbā;

- ja kandidāts norāda, ka viņam kāda svešvaloda ir sarunvalodas līmenī,

pastāv diezgan liela varbūtība, ka valodas zināšanas ir tuvu nullei.

(Avots: EY)

Visu rakstu Fokuss uz atslēgas vārdiem lasiet 17. oktobra laikrakstā Dienas Bizness. Pērc un lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!