Kad centrālā banka ir kompāniju īpašniece 

Vecā kontinenta ekonomikai uzspiežot pa bremzēm, jau drīz medicīnisko palīdzību tai atkal mēģinās sniegt Eiropas Centrālā banka (ECB). Iestāde nupat devusi mājienus, ka, visticamāk, septembrī gatavojas jaunai tautsaimniecības stimulu izziņošanai.

Jānis Šķupelis, 2019. gada 31. jūlijs plkst. 6:23

Foto: no DB arhīva

Vēl tikai pagājušogad ECB izbeidza aktīvu uzpirkšanu jeb kvantitatīvo mīkstināšanu (vai arī – naudas drukāšanu), kas pamatā ietvēra valstu parādu un mazākā mērā arī kompāniju parādu iegādi. Daudzi jautājumi saistīti ar to, kā vēl vispār ECB var daudzmaz efektīvi palīdzēt ekonomikai, jo, ja tā turpina uzpirkt valstu parādus, tad nepieciešamajā apmērā to var sākt trūkt. Ir grūti iedomāties, kā eiro likmes var novest vēl zemāk – eiro refinansēšanas likme atrodas pie nulles, bet depozītu likme bankām ir negatīva – pie -0,4%. Centrālā banka gan nedrīkst teikt, ka tā vairs neko lietas labā darīt nevar un tās instrumentu klāsts ir izsmelts, jo tad gan visi, šķiet, kristu panikā.

Šobrīd tādējādi vērojamas spekulācijas, ka ECB var sākt uzpirkt kompāniju akcijas. Šāda centrālās bankas vērtspapīru uzpirkšanas programma var palielināt akciju novērtējumus, kas citos laikos būtu zemāki. Provocējot var mēģināt teikt – kādā brīdī centrālo banku īpašumā būs viss – ar parādu uzpirkšanu tās finansē aktuālās valdības; tāpat ECB var kļūt par lielāko akcionāru gandrīz visos biržas uzņēmumos. Būtībā tas tuvinātos Japānas eksperimentam, kur Centrālā banka jau kādu laiku uzpērk uzņēmumu akcijas, un turklāt tā to darījusi tik sparīgi, ka iekļuvusi lielāko akcionāru vidū lielākajai daļai no šīs valsts Nikkei 225 akciju indeksa aprēķinā iekļautajām kompānijām.

Katrā ziņā centrālās bankas par visu varu cenšas nosargāt labvēlīgus apstākļus cenu pieaugumam finanšu tirgū. Var spekulēt, ka tā ir bīstama spēle, jo nodrošina labu fonu kādam lielākam aktīvu cenu burbulim, kura plīšana bez periodiskas gaisa nolaišanas savukārt var būt ļoti sāpīga. Pēdējo desmitu gadu vēsture liecina, ka kādas plašākas un sāpīgas krīzes notiek līdz ar pamatīgāku aktīvu cenu sabrukumu. Turklāt pēdējā laikā cena kopsolī kāpj gandrīz visam – gan dažādām obligācijām, gan akcijām (cerības, ka daudz ko iegādāsies tās pašas CB). Proti, ja ir pārliecība, ka centrālās bankas vienmēr aizsargās pret zaudējumiem, aug cenu burbuļa risks. Bet, ja aktīvu cenu sabrukums un recesija tomēr atnāk, tad tas var būt brīdī, kad centrālās bankas visu savu munīciju jau ir izšāvušas. Nav izslēgts, ka pašreizējā rosīšanās audzē burbuli un padziļina nākamo recesiju. Varbūt vēl nākamais solis varētu būt, ka ECB sāk pirkt arī, piemēram, reālas preces, piemēram, auto detaļas vai sīpolu kalnus, puķes utt.

Protams, grūti visu vērtēt viennozīmīgi. Ir faktiski neiespējami izmērīt vēl papildu monetāro stimulu efektu. Daudzi gudrie saka – ja vispār netiktu kaut kas darīts, būtu daudz, daudz sliktāk. Arī šobrīd pārsvarā tiek izcelts lielāks labums no īstermiņa ekonomikas bremzēšanās apkarošanas, ja salīdzina ar ilgtermiņa riskiem no vēl pamatīgākās monetārās eksperimentēšanas.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2019. gada 22. jūlijs plkst. 7:46

Ļoti nesmuki un prestižu graujoši. Piedodiet, bet tik banāli jāteic par notiekošo...

2019. gada 19. jūlijs plkst. 6:26

Tieši šāds secinājums radās pēc Tieslietu ministrijas rīkotās diskusijas sadarbībā ar Rīgas...

2019. gada 17. jūlijs plkst. 6:16

Šodien, atšķirībā no komentāra tapšanas brīža, jau ir zināms, vai Vācijas aizsardzības...

2019. gada 15. jūlijs plkst. 5:57

Arī Eiropas bagātākās valstis sāk pārskatīt savus izdevumus veselības aprūpē, domājot par...

2019. gada 12. jūlijs plkst. 6:08

Katrs pats savas laimes kalējs; mūsu dzīvi veido mūsu izvēles; katrs pats...

Nepalaid garām

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

SIA Marine Digital System mērķis ir automatizēt procesus ostās, jūrniecības pakalpojumos...

Darbu sākusi latviešu uzņēmēju dibināta nekustamo īpašumu aģentu platforma «Big Bang Realty»,...

Kompāniju pārņemšanas un apvienošanās (M&A) darījumu jomā lielu aktivitāti tuvākajā laikā...

Lūšu dravā viesos aicina tos, kuri vēlas ko vairāk uzzināt par bišu...

Par spīti lietotāju skaita sarukumam, sociālais tīkls draugiem.lv vēl joprojām ir pelņu...