Latvijā joprojām vecākas paaudzes darbiniekus amatā pieņem nelabprāt 

Zinot uzņēmuma kolektīva vidējo vecumu un ņemot vērā paaudžu atšķirības, iespējams veiksmīgāk iekļauties jaunā darbavietā
.

Žanete Hāka, 19.9.2013

Foto: SXC

Jaunāks kolektīvs nereti būs straujāks un dinamiskāks, savukārt, ieejot vecākas paaudzes kolektīvā, jārēķinās, ka jaunais darbinieks tiks apčubināts un pamācīts, novērojuši personāla atlases eksperti. «Vērtības, kādas vieno viena uzņēmuma komandu, atkarīgas no uzņēmuma vai nodaļas vadītāja un no tā, pie kādas paaudzes viņš pieder,» norāda CVO Recruitment & Simplika uzņēmumu grupas vadītāja Latvijā Jūlija Lobanovska. Viņa gan piebilst, ka šajā kontekstā var runāt tikai par tām vērtībām, kuras vadītājs pauž ar saviem vārdiem un darbiem, jo diemžēl ne vienmēr īstenās vērtības saskan ar tām, kuras uzrakstītas birojā uz sienas.

«Komandā, kur strādā jauni cilvēki, jārēķinās, ka viņu darba dzīve bieži saplūst ar personisko, viņi arī biežāk izvēlas profesijas, kas nes ne tikai ienākumus, bet ir arī saistītas ar personiskajām interesēm,» stāsta Talentor Latvia vadošā partnere Katrīna Ošleja. Viņi vēloties saņemt atgriezenisko saiti par to, kā atbilst organizācijas uzstādījumiem, savukārt vecākā paaudze drīzāk izvairoties no atgriezeniskās saites un ir apmierināta dzīvojot tikai nojautās par to.

Jaunā paaudze ir mazāk lojāla uzņēmumam nekā vecākā. To var labi novērot darba dzīves aprakstā – jaunie maina darbu pēc īsākiem periodiem. Tiklīdz šīs paaudzes darbiniekiem kaut kas nepatīk, viņi raugās pēc jaunām iespējām. Tajā pašā laikā viņi daudz izteiktāk tiecas pēc izaicinājumiem, attīstības, vēlas darbā daudz ceļot un izmantot vairākas svešvalodas. Jaunajiem ir svarīga elastīga darba vide gan darba stundu, gan darba vietas ziņā, tāpat viņi ir radoši un atjautīgi tehnoloģiju jomā. Vadītājiem jārēķinās, ka jaunās paaudzes speciālisti vadītājā drīzāk vēlas saskatīt draugu nevis autoritāti.

Arī interneta personāla atlases uzņēmuma CV-Online Latvia biznesa attīstības vadītājs Aivis Brodiņš uzsver, ka kolektīvā, kurā strādā pārsvarā gados jaunāki cilvēki, darba vide būs aktīvāka un dinamiskāka, vairāk orientējoties uz inovācijām un jaunām metodēm rezultātu sasniegšanā. Jaunākiem darbiniekiem ir lielāka vēlme riskēt un izmēģināt savus spēkus uzdevumos un lietās, ko līdz šim nav veikuši. Tiesa gan, nereti gados jaunākajiem darbiniekiem pietrūkst ne tikai profesionālās pieredzes, bet arī prasmes organizēt darba vidi, laiku, plānot darbu, kā arī disciplīnas, tāpat no jaunajiem darbiniekiem vairāk tiek sagaidīta prasme precīzi veikt uzdoto darba uzdevumu, ievērot tempu.

Jauniešu kolektīvā iekļaušanās var būt ātrāka un vienkāršāka, toties var nākties saņemt arī tiešāku kritiku vai nepieņemšanas signālus nekā gados vecāku cilvēku kolektīvā, stāsta WorkingDay Latvia mārketinga direktors Māris Silinieks.

Visu rakstu lasiet laikrakstā Dienas bizness.

Laikraksta abonentiem elektroniskā versija DB arhīvā.