Ekonomika

Latvija par 373 miljoniem eiro iegādāsies 42 kājnieku kaujas mašīnas ASCOD

Db.lv,30.01.2025

Jaunākais izdevums

Latvija ar Spānijas uzņēmuma "GDELS-Santa Bárbara Sistemas" parakstījusi līgumu par 42 kājnieku kaujas mašīnu "ASCOD" piegādi Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem (NBS), kas izmaksās 373 miljonus eiro, informēja Aizsardzības ministrija (AM).

Līgumu parakstījis AM valsts sekretāra vietnieks nodrošinājuma jautājumos ģenerālmajors Andis Dilāns un Spānijas uzņēmuma "GDELS-Santa Bárbara Sistemas" viceprezidents Alehandro Peidžs Ernandess, klātesot aizsardzības ministram Andrim Sprūdam (P).

Kājnieku kaujas mašīnu komplektācijā ietilpst NATO standartu ceturtā līmeņa bruņas, automātiskais lielgabals, prettanku ieroči, ložmetējs un citas modernas tehnoloģijas, kas ļaus karavīriem pārredzēt kaujas lauku. Kaujas mašīnas apkalpē ir trīs karavīri, un tā spēj nodrošināt sešu karavīru pārvietošanu un desantēšanos pilnā kaujas ekipējumā.

Kājnieku kaujas mašīnu iegādes procedūra tika sākta 2023.gada sākumā, rūpīgas priekšizpētes ietvaros izvēloties vairākus potenciālos piegādātājus. 2023.gada rudenī tika veikti piegādātāju kājnieku kaujas mašīnu platformu funkcionālie testi, lai iegūtu datus par platformu operacionālajām spējām.

Pēc funkcionālajiem testiem NBS veica iegūto rezultātu padziļinātu izvērtējumu atbilstoši bruņoto spēku operacionālajām vajadzībām. Tāpat tika vērtētas platformu izmaksas, pieejamais ekipējums, vietējās industrijas iesaistes prasību izpilde, piegāžu termiņi un citi aspekti.

Saskaņā ar valsts aizsardzības koncepciju bruņotajiem spēkiem jāattīsta spējas, palielinot uguns jaudu un distances, kas pretiniekam liedz brīvi darboties gaisā, jūrā un uz zemes. Vienlaikus jāturpina attīstīt pretgaisa aizsardzības, krasta aizsardzības un tālās darbības raķešu artilērijas un bezpilota lidaparātu spējas, kā arī jāievieš bruņojumā kājnieku kaujas platformas.

Arī NATO spēju attīstības mērķu ietvaros kājnieku kaujas mašīnu spēja tiek izvirzīta kā viena no prioritātēm, un to ieviešana Latvijā atbalstīs NATO spēju mērķu izpildi.

Sprūds ir pārliecināts, ka līgums par jaunu un modernu kājnieku kaujas mašīnu iegādi iezīmē jaunu posmu Latvijas armijas Sauszemes spēku mehanizācijā. Vienlaikus šis lielisks notikums Latvijas militārajai industrijai, kas līdzdarbosies jauno kaujas mašīnu nodrošināšanā.

"Esam pateicīgi, ka Latvijas NBS par starptautiska konkursa uzvarētāju ir atzinuši mūsu kājnieku kaujas mašīnu "ASCOD". Ar nepacietību gaidām sadarbību ar Latvijas aizsardzības nozari, lai kopīgi stiprinātu Latvijas militārās spējas un piegādātu jaunos spēkratus saviem klientiem," norāda Ernandess.

"ASCOD" bāzes modeļa kājnieku kaujas mašīnas jau izmanto Spānijas, Austrijas, Lielbritānijas, ASV un Filipīnu bruņotie spēki.

Jau ziņots, ka kājnieku kaujas mašīnu iegādes procedūra tika sākta 2023.gada sākumā, izvēloties vairākus potenciālos piegādātājus.

Kājnieku kaujas mašīnas nepieciešamas, lai pārapbruņotu Mehanizēto kājnieku brigādi un nākotnē nomainītu kaujas izlūkošanas kāpurķēžu bruņumašīnas "CVR(T)", ko NBS savulaik iegādājušies no Lielbritānijas. Pirmās lietotās mašīnas tika piegādātas 2015.gada rudenī.

Ekonomika

Latvijas armijas iepirkumos līdz 2036.gadam vietējās industrijas dalību plāno palielināt līdz 30%

LETA,10.03.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas armijas iepirkumos līdz 2036.gadam vietējās industrijas dalību plāno palielināt līdz 30%, tiekoties ar Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federācijas (LDAIF) biedriem, norādījis aizsardzības ministrs Andris Sprūds (P).

Saskaņā ar ministra teikto, Aizsardzības ministrija plāno palielināt vietējās industrijas iesaisti Nacionālo bruņoto spēku (NBS) iepirkumos - līdz 2028.gadam tā tiks dubultota, sasniedzot 20% no iegāžu apjomam, bet līdz 2036.gadam - trīskāršota, sasniedzot 30%.

Līdz 2028.gadam plānots kāpināt arī aizsardzības nozares inovāciju attīstībai paredzēto finansējumu, sasniedzot 1,5% no aizsardzības budžeta, bet 2036.gadā tas sasniegs jau 3% no aizsardzības budžeta.

Tāpēc ministrs aicināja LDAIF biedrus aktīvi piedalīties inovāciju atbalsta pasākumos. Viņš arī piezīmēja, ka aizsardzības industrija veiks NBS apgādi ne vien miera laikā, bet arī krīzes un kara gadījumā, kam ir būtiska loma militāro piegāžu drošības risku mazināšanā.