Bankas

Līzinga tirgus varētu sākt atgūties gada otrajā pusē

Žanete Hāka, 25.05.2010

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Līzinga tirgus Latvijā jau gadu atrodas zemākajā punktā, un vidējais jauno darījumu apjoms mēnesī šobrīd veido 12,3 miljonus latu, norāda Nordea Finance Latvia valdes priekšsēdētājs Ivars Šmits.

Lai arī līdz ar pozitīvajām iezīmēm ekonomikā, pamazām samazinās līzinga atmaksas kavējumu skaits, taču jauno darījumu apjomos kāpums pagaidām nav vērojams. Līdz ar eksporta un ražošanas atjaunošanos pakāpenisks līzinga apjomu pieaugums paredzams šī gada otrajā pusē.

«Arī šī gada pirmajos četros mēnešos Latvijas līzinga portfelis saruka par 10% līdz 1,14 miljardiem latu, portfeļa kritums saglabājās pērnā gada līmenī. Aprīlī jaunie līzinga darījumi veidoja 10,2 miljonus latu. Kā jau ierasts, pusi no jaunajiem līzinga darījumiem veido industriālās iekārtas un komerctransports, bet otru pusi auto līzings,» skaidro I. Šmits.

Šobrīd līzingā aktīvākās nozares ir apstrādes rūpniecība, lauksaimniecība un mežsaimniecība, kā arī transporta nozarē – ostas. Šogad var novērot uzņēmumu pieaugošu interesi par jaunu ražošanas un medicīnas iekārtu, kā arī transporta iegādi, kas skaidrojams ar eksporta pakāpenisku atjaunošanos un ražošanas apjomu pieaugumu.

Faktoringa apgrozījums Latvijā šī gada februārī sasniedza savu zemāko līmeni pēdējo astoņu gadu laikā, taču martā un aprīlī bija vērojams neliels pieaugums. Faktoringa apgrozījuma kritums šī gada februārī sasniedza savu zemāko punktu, nokrītot līdz 13 miljonu latu apjomam mēnesī. Kritums tieši atspoguļo ražošanas un tirdzniecības apjomu kritumu Latvijā, kā arī finansētāju īpašo piesardzību. Tirgus aktivitāte februārī bija sasniegusi zemāko līmeni, pēc kura jau vērojamas pirmās pozitīvās korekcijas, norāda eksperts.

Nordea Finance paredz, ka līzinga tirgus jauno darījumu apjomi vairs nesaruks, un līdz rudenim saglabāsies 2009. gadā līmenī. Paredzams, ka pakāpenisks līzinga tirgus pieaugums sekos pēc faktoringa apjomu kāpuma atsākšanās.