Jaunākais izdevums

"Lombarda industrija nav bijusi digitālas transformācijas fokusā, bet mēs vēlamies to mainīt. DelfinGroup vēlas attīstīt produktu digitālā vidē, piedāvājot lombarda aizdevumu mūsdienu klientu prasībām atbilstošā veidā. Mēs vēlamies ne tikai nostiprināt līderpozīcijas nozarē, bet arī kļūt par industrijas pārveidotājiem".

Tā intervijā norāda AS DelfinGroup valdes locekle Sanita Zitmane.

Kā jūs raksturotu pārstāvēto nozari, kāda ir šā brīža situācija un galvenās tendences?

Ir pagājis gads, kopš pandēmijas radītajām sekām, kas ietekmēja visas pasaules lombardu nozari. Lielākie tirgus spēlētāji ir stabilizējuši savu uzņēmējdarbību, ieviešot jaunus pakalpojumus un piedāvājot elastīgus nosacījumus saviem produktiem. Vēsturiski lombardu nozarē ir bijis vērojams mērens, taču stabils pieaugums. Šo stabilitāti nodrošināja fakts, ka liela daļa klientu lombarda aizdevumu izmanto atkārtoti, kas norāda uz pakalpojuma ērtību un pieejamību.

Mūsdienās klienti arvien mazāk vēlas tērēt laiku, lai apmeklētu pakalpojuma sniedzēju klātienē, tādēļ digitalizācijas procesu ieviešana ir būtiskākais nozares virzītājs tuvākajos gados. Tieši digitālie risinājumi palīdzēs lombardu nozarei uzrunāt jaunus klientus un ieņemt stipras pozīcijas starp citiem aizdevumu veidiem, kuri šobrīd tiek nodrošināti tiešsaistē.

Lombardu pakalpojumus ik dienu izmanto miljoniem klientu un tā ir neatņemama ekonomikas attīstības sastāvdaļa. Atskatoties uz attīstīto valstu, piemēram, ASV, Lielbritānijas, Lihtenšteinas un Zviedrijas praksi, lombarda pakalpojumus aktīvi izmanto arī klienti ar augstiem ienākumiem. Es domāju, ka lasītāji būs izbrīnīti, bet, piemēram, viens no slavenākajiem lombardiem Lielbritānijā piedāvā lombarda aizdevumus līdz 2 miljoniem mārciņu. Par nodrošinājumu var kalpot luksusa automašīnas, kolekciju vīni, mākslas priekšmeti un citas lietas ar augstu vērtību. Bieži vien lombarda aizdevums kalpo par kapitālu ieguldījumiem vai biznesa attīstībai.

Kā gadu laikā ir mainījusies nozare? Kādi faktori to ietekmējuši?

Latvijā 90. gadu un 2000.gadu sākumā lombardu nozare netika regulēta, tādēļ tirgū bija sastopami dažādi komersanti. Lielākoties tie bija komersanti ar vienu filiāli. Taču, šobrīd nozare Latvijā ir regulēta, uzraudzīta. Nozare gadu gaitā būtiski attīstījusies, piedāvājot klientiem labāku servisu un plašu pakalpojumu klāstu, tajā skaitā, digitālus risinājumus, piemēram, lietas vērtības noteikšana tiešsaistē, lietotāju reģistrācija mājaslapās un pilns tiešsaistes aizdevuma saņemšanas cikls. Lielākie lombardu tīkli nodrošina klientiem plašas, gaišas un profesionāli iekārtotas telpas, savu profesionālo, gadu gaitā iegūto ekspertīzi lietu novērtēšanai un klientorientētu servisu.

Būtiskākais, ka mūsdienu lombardi ir vērsti uz klientu iekļaušanu finanšu jomā. Klientiem tiek piedāvāts alternatīvs aizdevuma veids. Līdzīgi kā citos finanšu nozares uzņēmumos, arī lombardos TOP prioritāte ir klients, tādēļ visi nozares dalībnieki atlasa tikai profesionālus apkalpošanas speciālistus, kas sekmē nozares izaugsmi, nodrošinot augtas klases servisu.

Kā nozari ietekmēja Covid pandēmija, vai mainījās darbības un klientu profils? Vai ir jūtama ietekme uz nozari Ukrainas kara un augošās inflācijas dēļ?

Lombardi, kā jau daudzi citi pakalpojumu un tirdzniecības segmenta pārstāvji, Covid 19 periodā tika pakļauti striktiem klātienes darbības ierobežojumiem. Lombardā tradicionāli ir pieejami tieši klātienes pakalpojumi, tāpēc mājsēdes un dažādi klientu apkalpošanas ierobežojumi ievērojami mazināja lombardu aizdevumu pieejamību.

Taču, kā tas bieži notiek, jaunā situācija un tendences tirgū mudināja mūs meklēt dažādus jaunus iedzīvotāju apkalpošanas risinājumus un līdz ar to arī attīstīties. Tieši pandēmijas laikā mēs uzsākām nozares digitālo transformāciju. Piemēram, Banknotē tika ieviests pilnīgi jauns pakalpojums – ķīlas vērtības noteikšana tiešsaistē, kas ļauj novērtēt preci attālināti.

Kas ir jūsu pamata mērķauditorija, kāds ir klienta profils un pamata sortiments, ar ko strādājat? Kādi ir darbības apjomi?

Mūsu mērķauditorija ir visi ekonomiski aktīvie Latvijas iedzīvotāji. Mūsu dati rāda, ka lombarda aizdevuma pakalpojumu izmanto visās vecuma grupās no 18 gadiem gan Rīgā, gan reģionos, kas norāda uz pakalpojuma noderīgumu un pieejamību. Lielāko daļu veido klienti 30-39 gadu (31%) un 40-49 gadu (25%) vecumā.

Par vislabāko nodrošinājumu var kalpot prece, kas ir vērtīga, bet nav jāizmanto katru dienu. Visa gada garumā dominē tādas kategorijas kā juvelierizstrādājumi, portatīvie datori, darba instrumenti un audio/video tehnika. Taču mēs pieņemam daudz plašāku preču klāstu - sporta inventāru, pulksteņus, mākslas un interjera priekšmetus un citas preces. Mūsu mērķis ir, pārņemot ekonomiski attīstīto valstu praksi, iedrošināt klientu plašāk skatīties uz ieķīlājamo vai pārdodamo preču kategorijām.

Runājot par darbības apjomiem, tad nesen publicētajos DelfinGroup biznesa rezultātos varam redzēt, ka iedzīvotāju interese par lombarda aizdevuma pakalpojumiem un lietotu, mazlietotu un jaunu preču tirdzniecību stabili pieaug. Lombarda aizdevumu izsniegšana divpadsmit mēnešu periodā pieauga par 54% attiecībā pret 2021. gadu, sasniedzot 19.6 miljonus eiro. Lietotu, mazlietotu un jaunu preču tirdzniecības apjoms divpadsmit mēnešu periodā pieauga par 29%, sasniedzot 11.9 miljonus eiro.

Par lombardiem ir daudz dažādu priekštatu un stereotipu, piemēram, kā jūs pārliecināties par preces izcelsmi, zems vai neatbilstošs preces novērtējums utt. Kā cīnāties ar tiem un risināt šīs problēmas?

Bez šaubām mēs saskaramies ar noteiktiem stereotipiem par nozari. Cilvēki atceras lombardus no 90.gadiem, taču Banknote vairāku gadu garumā ir strādājusi, lai uzlabotu gan pašas filiāles, gan pakalpojumu kvalitāti. Šobrīd katra filiāle ir atsevišķa moderna tirdzniecības un pakalpojumu saņemšanas vieta. Piemēram, pagājušajā gadā TC Domina Rīgā tika atklāta pilnīgi jauna koncepta filiāle, kuru mēs plānojam attīstīt arī turpmāk. Mums ir svarīgi, lai klients justos droši, ērti, apmeklējot mūsu filiāļu tīklu, kā arī, lai katrs klients saņemtu ātrus un kvalitatīvus pakalpojumus.

Atbildot uz jautājumu par preces izcelsmi, visa Banknote profesionālo klientu apkalpošanas speciālistu komanda iziet apmācības, kuras palīdz pārbaudīt preces izcelsmi pirms pieņemšanas. Regulāri tiek izstrādātas un atjaunotas vadlīnijas, kā veiksmīgi noskaidrot lietas izcelsmi, piemēram, divriteņus mēs pieņemam ar CSDD reģistrācijas dokumentiem.

Runājot par preces novērtējumu, mūsu speciālistiem ir daudzu gadu pieredze kustamas mantas novērtēšanā. Es pat teiktu, ka mums ir labākie un pieredzējušākie eksperti šajā jomā valstī. Par preci var saņemt līdz pat 80% no tirgus vērtības, bet par dārgmetāliem arī vairāk.

Banknote piedāvā ne tikai lombarda pakalpojumu, bet arī lietotu, mazlietotu un jaunu mantu interneta veikalu. Kādas ir aktuālās tendences šajā darbības jomā?

Ne tikai interneta veikalā, bet arī filiālēs mēs piedāvājam iespēju iegādāties lietotas, mazlietotas un jaunas preces. Ja mēs runājam par filiālēm, tad gadu laikā nopirkto preču apjoma īpatsvars ir audzis pret kopējo darījumu apjomu filiālēs, kas norāda uz klientu ieinteresētību aprites ekonomikā un vēlmi pagarināt lietu dzīves ciklu, dodot tām otrās dzīves iespēju.

2022. gadā esam atjaunojuši interneta veikalu, kur šobrīd ir pieejamas vairāk nekā 40 000 gan jaunas, gan mūsu ekspertu pārbaudītas un vajadzības gadījumā restaurētas preces. Te vēlos pieminēt, ka aktīvi attīstām vēl vienu biznesa līniju - preču uzpirkšanu. Mēs meklējam piegādātājus, sadarbojamies ar starptautiskajiem partneriem, kā arī uzpērkam preces no privātpersonām, lai spētu piedāvāt plašu preču sortimentu saviem filiāļu un interneta veikala klientiem.

Galvenā tendence ir, ka Banknote klienti un Latvijas sabiedrība kopumā arvien vairāk domā par vides saglabāšanu, tāpēc šis mūsu darbības segments kļūst arvien populārāks un pieprasītāks.

Kā plānojat filiāļu tīkla attīstību? Publiski pieejamā informācija liecina, ka Banknote aktīvi pārņem mazākus nozares dalībniekus, vienlaikus jau šobrīd pārstāvat plašāko lombardu tīklu. Kas ir nākamie soļi? Kādi ir nozares nākotnes attīstības virzieni un Banknote attīstības plāni?

Jā, šobrīd ieņemam līderpozīcijas lombarda aizdevuma segmentā Latvijas tirgū. Lombarda industrija nav bijusi digitālas transformācijas fokusā, bet mēs vēlamies to mainīt. DelfinGroup vēlas attīstīt produktu digitālā vidē, piedāvājot lombarda aizdevumu mūsdienu klientu prasībām atbilstošā veidā. Mēs vēlamies ne tikai nostiprināt līderpozīcijas nozarē, bet arī kļūt par industrijas pārveidotājiem.

Ņemot vērā pasaules tendences un klientu ieradumus, tad būtiskākais virziens lombarda aizdevuma attīstībai ir tiešsaistes vide. Esam jau spēruši pirmos soļus, nodrošinot klientiem lietu vērtēšanu mūsu mājas lapā. Viss, kas klientam ir jāizdara – jāaizpilda neliela anketa par lietu, pret kuru vēlētos saņemt aizdevumu vai pārdot. Pēc anketas aizpildīšanas klientam tiek sniegta informācija par lietas vērtību. Nākamie attīstības soļi ir saistīti ar procesu pilnveidošanu tā, lai klients varētu saņemt lombarda aizdevumu, neizejot no mājām.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

FKTK apstiprina DelfinGroup akcionāriem piederošo uzņēmuma akciju publiskos piedāvājumus

Db.lv, 21.09.2022

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) ir apstiprinājusi divu lielāko AS DelfinGroup akcionāru – SIA L24 Finance un SIA EC finance – iesniegtos prospektus par daļu sev piederošo akciju pārdošanu, izsakot publiskos piedāvājumus.

Tādējādi visiem investoriem Latvijā, Lietuvā un Igaunijā būs iespēja iegādāties līdz 5,4 miljoniem DelfinGroup akciju. Publisko piedāvājumu ietvaros L24 Finance piedāvās iegādāties līdz 3,65 miljoniem akciju, bet EC finance – līdz 1,75 miljoniem akciju.

Akcijas cena biržā šobrīd (20. septembrī uz Nasdaq Riga biržas akciju tirdzniecības sesijas slēgšanas brīdi) ir 1,516 eiro. Tāpat, vadoties pēc Nasdaq Riga datiem, akcijas apjoma vidējā svērtā cena no 2022. gada 12. jūlija līdz 2022. gada 12. septembrim ir bijusi 1,485 eiro. Savukārt, publisko piedāvājumu ietvaros akcijas tiks piedāvātas par 1,44 eiro, tādējādi, saskaņā ar ierasto tirgus praksi šādiem darījumiem, piedāvājot atlaidi no akcijas vidējās svērtās cenas.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

DelfinGroup 2022.gadā Mintos platformā piesaistījusi 65 miljonu eiro investīcijas

Db.lv, 02.12.2022

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Kopš 2015.gada investīciju platformā "Mintos" investori nebanku kreditētājam AS "DelfinGroup" izsniegtajos aizdevumos ir ieguldījuši vairāk nekā 421 miljonu eiro, no kuriem 65 miljoni eiro ieguldīti 2022.gadā, informē "DelfinGroup" pārstāvji.

Līdz šim "Mintos" platformā gandrīz 100 000 investoru ir investējuši "DelfinGroup" aizdevumos, un vidējais viena investora investīciju portfeļa apmērs "DelfinGroup" izsniegtajos aizdevumos ir 330 eiro, un vidējā atdeve ir bijusi 10,6% gadā.

Lai diversificētu kapitālu, "DelfinGroup" izmanto vairākus kapitāla piesaistes veidus - 2021.gada 14.oktobrī noslēdzās "DelfinGroup" sākotnējais publiskais piedāvājums (IPO), ir veiktas vairākas obligāciju emisijas, kā arī tiek izmantoti "Mintos" platformas pakalpojumi.

Tādējādi sniedzot iespēju investoriem ieguldīt gan uzņēmuma akcijās, gan obligācijās, gan arī "DelfinGroup" izsniegtajos aizdevumos.

DelfinGroup valdes priekšsēdētājs Didzis Ādmīdiņš: "Investīciju platforma Mintos ir palīdzējusi mums piesaistīt finansējumu biznesa attīstīšanai, bet lielais investoru skaits liecina par uzticību DelfinGroup kā stabilam uzņēmumam. Vēlos piebilst, ka caur Mintos mūsu uzņēmuma vārds izskan arī ārpus Baltijas, kas dod iespēju piesaistīt papildu kapitālu gan mums pašiem, gan visam Baltijas reģionam."

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Nasdaq Riga biržā sācies pieteikšanās periods DelfinGroup akciju iegādei

Db.lv, 26.09.2022

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pirmdien, 26. septembrī, Nasdaq Riga biržā sākusies pieteikšanās uz AS DelfinGroup akcionāru publisko piedāvājumu akcijām. Latvijas, Igaunijas un Lietuvas investori publisko piedāvājumu akcijām varēs pieteikties līdz 5. oktobrim, ieskaitot.

Investoriem būs iespēja iegādāties daļu no diviem lielākajiem uzņēmuma akcionāriem – SIA L24 Finance un SIA EC finance – piederošajām DelfinGroup akcijām. Akcionāri publisko piedāvājumu ietvaros pārdos līdz 5,4 miljoniem DelfinGroup akciju, t.i. līdz 11,92% no visām DelfinGroup akcijām. Vienas akcijas cena ir 1,44 eiro.

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) abus akciju publiskā piedāvājuma prospektus apstiprināja 20. septembrī. Atbilstoši prospektiem, publisko piedāvājumu ietvaros L24 Finance piedāvās iegādāties līdz 3,65 miljoniem akciju, bet EC finance – līdz 1,75 miljoniem akciju. Akciju publisko piedāvājumu rezultātu paziņošana paredzēta 10. oktobrī, bet iegādāto akciju pārskaitīšana jeb piedāvājuma izpilde plānota 12. oktobrī. Piedāvājuma akcijas tiks piešķirtas proporcionāli (pro-rata) piedāvājuma periodā saņemtajiem iegādes pieteikumiem.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

DelfinGroup akcijām publisko piedāvājumu izsolē pieteikušies gandrīz 900 investori

Db.lv, 11.10.2022

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

AS DelfinGroup lielāko akcionāru rīkotajos publiskajos akciju piedāvājumos uzņēmuma akcijām pieteikušies 885 investori.

Pavisam divi lielākie uzņēmuma akcionāri – SIA L24 Finance un SIA EC finance, – pārdeva 741 528 akcijas par kopējo summu 1 067 800 eiro. Līdz ar to izdosies sasniegt galvenos akciju publiskās izsoles mērķus – palielināt tirgus likviditāti un nodrošināt publisku akciju kotāciju biržā vismaz 10 miljonu eiro vērtībā (atkarīgs no atsevišķa Nasdaq Riga lēmuma), kas ir viena no biržas Nasdaq Riga Baltijas Oficiālā saraksta prasībām.

Tāpat kā pērn notikušajā IPO, arī šoreiz vislielākā interese par publiskā piedāvājuma akcijām tika novērota no Igaunijas investoru puses. 74% izsoles dalībnieku bija no Igaunijas, 23% no Latvijas un 3% no Lietuvas. Pēc norēķinu veikšanas, publiskajā apgrozībā būs vairāk nekā 15% DelfinGroup akciju. Publiskā piedāvājuma ietvaros vienas akcijas cena bija noteikta 1,44 eiro.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Nebanku kreditētāja "DelfinGroup" provizoriskais apgrozījums pērn bija 35,064 miljoni eiro, kas ir par 42,1% lielāks nekā 2021.gadā, savukārt uzņēmuma peļņa auga par 41,6% un sasniedza 5,982 miljonus eiro, liecina biržai "Nasdaq Riga" paziņotie uzņēmuma neauditētie finanšu rezultāti par 2022.gadu.

Uzņēmuma peļņa pirms nodokļiem 2022.gadā palielinājusies par 40%, sasniedzot 7,278 miljonus eiro.

Savukārt uzņēmuma kredītportfelis kopš 2021.gada beigām palielinājies par 54%, sasniedzot 67,4 miljonus eiro. "DelfinGroup" EBITDA jeb peļņa pirms procentu, nodokļu, amortizācijas un pēc nomas atskaitījumiem pieaugusi līdz 13,1 miljoniem eiro, kas ir par 29% vairāk nekā 2021.gadā.

Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Didzis Ādmīdiņš sasniegtos rezultātus vērtē pozitīvi, norādot, ka pieaugumu 2022.gadā sekmēja gan uzņēmuma nostiprinātās tirgus pozīcijas galvenajos biznesa segmentos un pieprasījums pēc vienkāršiem un uz klientiem vērstiem finanšu pakalpojumiem, gan spēja pielāgoties globālās ekonomikas izaicinājumiem.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Jau otro gadu Latvijā korporatīvajai pārvaldībai tiek pievērsta īpaša uzmanība, pasniedzot uzņēmumiem, kas daudz paveikuši šajā jomā, Latvijas Korporatīvās pārvaldības balvu 2022.

Tādējādi tiek apzināta labākā Latvijas prakse un atzinīgi novērtēti uzņēmumu centieni ieviest labas pārvaldības standartus un Latvijas Korporatīvās pārvaldības kodeksu. Šogad Korporatīvās pārvaldības konsultatīvā padome balvu piešķīra piecās nominācijās, un tās svinīgā pasniegšana notika 14.oktobrī, Komerclikuma 20 gadu jubilejas konferences "Krietns un rūpīgs saimnieks lielo satricinājumu laikā" noslēgumā.

Nominācijā "Risku pārvaldības stratēģis" balvu saņēma Attīstības finanšu institūcija Altum, jo uzņēmums spējis vissekmīgāk identificēt, novērtēt, vadīt un kontrolēt potenciālos notikumus vai situācijas, nodrošinot pārliecību par uzņēmuma stratēģisko mērķu sasniegšanu.

Komentāri

Pievienot komentāru
Eksperti

Baltijas kapitāla tirgus mazais mērogs – iespējamais "glābiņš" finanšu tirgus nākotnei

Voldemārs Strupka, Signet Bank Investīciju eksperts, 18.10.2022

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Baltijas finanšu tirgu ir grūti salīdzināt ar citiem attīstīto valstu tirgiem, jo tas ir mazs un neattīstīts. Bet, neskatoties uz nelielajiem tirgus izmēriem, mazo likviditāti un sava veida “izolāciju”, tieši šie faktori var kļūt par “glābiņu” finanšu tirgus nākotnes attīstībai un pat ar iespējamību izskatīties labāk par dažu attīstīto valstu kapitāla tirgus nākotni.

Ja salīdzina – apgrozījums Helsinku biržā pagājušajā gadā sastādīja 156.3 miljardus eiro (227.2 miljardi 2000. gadā un 394.5 miljardi 2007. gadā). Savukārt, Latvijas akciju tirgus izskatās bēdīgi pat salīdzinājumā pats ar sevi. Piemēram, kopējais biržas apgrozījums Baltic Main List un Baltic Secondary List 2006. gadā sastādīja gandrīz 2.5 miljardu eiro, 2007. gadā tas bija nedaudz mazāks, bet 2008. gadā tas jau bija 980 miljoni eiro.

Savukārt 2021. gadā tika sasniegti 875 miljoni, kas ir salīdzināms ar 2000. gada 690 miljonu eiro apgrozījumu. Emitentu skaits arī samazinājās – no 92 uzņēmumiem 2000. gadā un 105 uzņēmumiem abos Baltic Main List un Baltic Secondary List sarakstos 2007. gadā, līdz 63 – 2021. gadā. Varam pielikt klāt 15 uzņēmumus no First North Baltic Share List (gada apgrozījums ap 21 miljonu eiro) un 2 uzņēmumi no Baltic First North Foreign Shares saraksta (apgrozījums 56 eiro un 94 centi).

Komentāri

Pievienot komentāru