Jaunākais izdevums

Krievijas galvaspilsētā Maskavā norisinājās pasaulē prestižāko un senāko studentu komandu programmēšanas sacensību (ICPC) fināls, kurā Latviju pārstāvēja Latvijas Universitātes (LU) komanda – Aleksejs Zajakins, Aleksandrs Zajakins, Kristaps Čivkulis un treneris Jevgēnijs Vihrovs.

Komanda sacensībās parādīja lielisku sniegumu un 117 pasaules spēcīgāko komandu konkurencē ieguva augsto 26. vietu (dalīto 24. vietu).

Epidemioloģiskās situācijas dēļ fināla sacensības tika vairākkārt pārceltas no 2020. gada jūnija līdz pat 2021. gada oktobrim. Neskatoties un grūtībām, fināls tomēr notika un klātienes pasākumā bija jāievēro pastiprināti drošības noteikumi – jāveic Covid-19 testēšana, jāvalkā sejas maskas, kā arī visiem dalībniekiem bija jābūt vakcinētiem.

Komandai līdzi šoreiz devās tikai viens treneris – LU Datorikas fakultātes (DF) pētnieks Jevgēnijs Vihrovs, savukārt ilggadējais LU komandu treneris DF profesors Guntis Arnicāns komandu atbalstīja un motivēja attālināti.

“Šogad fināla sacensības bija būtiski citādākas nekā parasti, viegli ir noprast, ka šo pasākumu ietekmēja Covid-19. Mūsu komanda tiesības startēt finālā izcīnīja gandrīz pirms 2 gadiem, bet pats fināls notika ar pusotra gada nobīdi. Visu laiku fināls tika pārcelts un bija liela neziņa, kad un kas notiks. Dažas komandas vispār pat netika uz finālu. Pasākumu organizēšanas un citu ierobežojumu dēļ gatavošanās arī bija citādāka un saraustītāka. Tajā pašā laikā jāatzīmē, ka visiem bija problēmas un labākās komandas tik un tā pierādīja savu spēku .Neilgi pirms sacensībām tika mainīti sacensību noteikumi. Komandai viena datora vietā tika iedoti trīs datori, lai katrs dalībnieks varētu strādāt pie sava datora. Tā bija ļoti būtiska izmaiņa. Komandu sacensībās lielu lomu spēlē komandas darbs, kad ir tikai viens dators un jāspēj šo resursu optimāli izmantot. Stiprās komandās ir darba dalīšana, jo vieni labāk kodē, citi labāk izdomā uzdevumu risinājumus. Ja komandā ir trīs “individuālisti”, tad reizēm no tā nekas labs nesanāk. Šoreiz komandas sadarbībai vairs nebija tik liels svars, jo katrs varēja darboties pie sava datora. Jau pirms sacensībām man bija skaidrs, ka šī izmaiņa mūsu komandai nav izdevīga.Vēl sacensību vidū mūsu komanda bija 20. vietā ar labām izredzēm uz gala rezultātu. Diemžēl ap šo vietu komanda arī iestrēga un beigās daļa no konkurentiem aizgāja garām. Gala rezultātā iegūtā dalītā 24. vieta ir viens no labākajiem LU sasniegumiem finālos, kas noteikti ir ļoti augsts rezultāts,” stāsta G.Arnicāns.

Par šī fināla čempioniem pirmo reizi kļuva Nižnijnovgorodas Valsts universitātes komanda, savukārt 2. vietu ieguva Seulas Universitātes komanda, bet 3. vietu – Sanktpēterburgas ITMO komanda. Pirmdien, 4. oktobrī, dienu pirms fināla sacensībām, norisinājās arī pirms dažiem gadiem ieviestās “Huawei ICPC Challenge” sacensības, kurās tiek piedāvāts sarežģīts uzdevums ar reālās dzīves pielietojumu.

LU studenti šādās sacensībās ir piedalījušies jau divas reizes un abās reizēs izdevies sasniegt izcilus rezultātus – pirmajā reize sacensībās piedalījās komanda un ieguva 6. vietu starp visām fināla komandām, savukārt otrajā reizē 2020. gada pavasarī dalībnieki startēja individuāli un Aleksejs Zajakins ieguva bronzas medaļu ar 10. labāko rezultātu. Arī šogad šīs sacensības notika individuāli un tajās varēja piedalīties visu 117 komandu dalībnieki un treneri. LU komandas pārstāvim Aleksejam Zajakinam izdevās izcīnīt augsto 4. vietu dalībnieku starpā (5. vietu kopvērtējumā).

“Šogad “Huawei ICPC Challenge” dalībniekiem vajadzēja darboties ar optimālu ziņu maršrutēšanu liela izmēra optiskajos tīklos. Uzdevums ir NP-grūts, kas nozīmē, ka visticamāk to nevar precīzi atrisināt saprātīgā laikā. Līdz ar to bija nepieciešams izstrādāt heiristisku algoritmu, kas atrod pēc iespējas labākus ziņu sūtīšanas maršrutus, izmantojot ierobežotus laika un skaitļošanas resursus. Aleksejs programmēja izcili, turēdamies no 6. līdz 36. vietai. Intriga saglabājās līdz pēdējam brīdim, jo sacensību pēdējās sekundēs daudzi dalībnieki iesūtīja uzlabotos risinājumus. Šie risinājumi tika testēti jau pēc sacensību beigām. Vispirms mēs bēdīgi vērojām, kā Aleksejam garām aiziet citi programmētāji, bet pašās beigās mēs jau gavilējām, jo Aleksejs uzlaboja rezultātu un uzleca uz 4. vietu. Arī pārējie mūsu puiši sasniedza vērā ņemamus rezultātus,” atzīst treneris Jevgēnijs Vihrovs.

Pasaules studentu programmēšanas sacensības (ICPC) organizē ICPC fonds (ICPC Foundation) un fināla sacensības katru gadu notiek citā valstī. Šis bija sacensību 44. fināls, un nākamgad fināls norisināsies Bangladešā.

“Ar šo dalību finālā ir noslēdzies būtisks etaps LU dalībai šajās sacensībās. 2015. gadā atnāca jauna dalībnieku paaudze, kas sāka intensīvu gatavošanos jau no 1. kursa. Studenti bieži brauca uz treniņnometnēm un sacensībām, notika kvalitatīva gatavošanās. Ar šīs komandas dalību finālā šī paaudze faktiski beidz dalību ICPC sacensībās. Šajā periodā ir izdevies četras reizes tikt līdz sacensību finālam. Jāsaka paldies visiem, kas sekmīgi nesa LU un Latvijas vārdu pasaulē. Pašlaik mums vairs nebūs tik daudz studentu, kas var labi startēt starptautiskā līmenī un kaut kādā ziņā atkal viss jāsāk no jauna, kas prasīs gadus,” atzīst ilggadējais LU komandu treneris G.Arnicāns.

Pagājušajā akadēmiskajā gadā ICPC sacensībās piedalījās 58 963 dalībnieki, kas pārstāvēja 3 406 universitātes no 104 valstīm. Sacensību ceturtdaļfināli un pusfināli norisinās reģionos visos apdzīvotajos kontinentos, savukārt uz fināla sacensībām dodas ap 100 pasaules spēcīgākās komandas.

Latvijas Universitātes studentiem sacensību finālā līdz šim ir izdevies iekļūt sešas reizes. LU studentu komandu dalību sacensībās atbalsta: AS "Emergn", SIA "eazyBI", SIA "Datakom", AS "RIX Technologies", SIA "TestDevLab", SIA "ZZ Dats", SIA "whiteCryption", Amerikas latvieši, kuri pārstāv “Friends of the University of Latvia” (501(c)(3) charity) – LU Goda biedrs Roberts Blumbergs, Latvijas goda konsuls Mičiganā Andris Lācis un Galenieku ģimene. Ziedojumus administrē Latvijas Universitātes fonds un RTU Attīstības fonds.

Komentāri

Pievienot komentāru
Pakalpojumi

FOTO: Ielūkojies jaunajā zinātnes centrā Vizium

Zane Atlāce-Bistere, 16.06.2022

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Sestdien, 18.jūnijā Ventspilī tiks atklāts jaunizveidotais zinātnes centrs “Vizium”, kurā ar tehnoloģiju, radošo darbnīcu un zinātnes šovu palīdzību visu vecumu interesentus izglītos par STEM jomu – zinātni, tehnoloģijām, inženierzinātnēm un matemātiku.

Ventspils zinātnes centrā "Vizium" ikdienā četru stundu laikā ikviens apmeklētājs septiņās galerijās varēs izpētīt un izmēģināt 81 interaktīvu eksponātu, vērot zinātnes šovu, darboties laboratorijās, mācību klasēs un tehniski radošajās darbnīcās, lai izzinātu dabaszinātnes.

Zinātnes centra eksponāti ir izveidoti, lai apmeklētājam ļautu izmēģināt, izjust, aptaustīt un izdzīvot jaunu pieredzi, ko dzīvē bieži vien nebūs pat mēģinājuši, tādējādi ļaujot labāk izprast viedās tehnoloģijas, matemātiku, fiziku, ģeogrāfiju un dabaszinātnes.

Mazākajiem zinātnes centra apmeklētājiem izveidota atsevišķa ekspozīcija un aktivitāšu iespējas, kas izglītos un veicinās interesi par mūsdienu tehnoloģijām.

Komentāri

Pievienot komentāru
Reklāmraksti

Riga Coding School aicina uzņēmumus pieteikties dalībai lielākajā IT nozares karjeras dienā WORK[IT]

Sadarbības materiāls, 26.08.2021

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šī gada 25. septembrī RISEBA Arhitektūras un mediju centra H2O telpās (Durbes ielā 4, Rīgā) no plkst. 10.00 līdz 16.00 notiks lielākais IT karjeras pasākums Latvijā - WORK[IT], vienuviet pulcējot nozīmīgākos IT nozares darba devējus un vairāk nekā 1000 darba meklētājus. Pasākumu jau otro gadu organizē karjeras maiņas skola pieaugušajiem Riga Coding School, lai palīdzētu risināt darbinieku meklēšanas problēmas IT sfērā. Organizatori uzsver, ka, ņemot vērā pašreizējās prasības un ieteikumus publiskiem pasākumiem, pasākums notiks klātienē. Līdz 15. septembrim ikvienam IT nozares uzņēmumam ir iespēja pieteikt dalību pasākumā ar darba vides ekspozīciju, semināra vadīšanu vai dalību diskusiju panelī.

Šo pasākumu organizējam, jo mēs vēlamies palīdzēt uzņēmumiem atklāt jaunus talantus un risināt darbinieku trūkumu tirgū kopumā. Tajā pašā laikā pieaugušajiem, kuri vēlas pārkvalificēties - palīdziet efektīvi mainīt karjeras virzienu. Pasākumā ikvienam interesentam būs iespēja satikt potenciālos darba devējus, uzzināt sev interesējošus jautājumus, kā arī piedalīties praktiskās darbnīcās un semināros. Pasākuma un arī mūsu skolas mērķis ir parādīt to, ka IT nozare ir atvērta ikvienam un nekad nav par vēlu vai par sarežģītu īstenot to kā nākamo soli savā karjerā,” uzsver Anna Aile, karjeras maiņas skolas pieaugušajiem Riga Coding School vadītāja.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Mārketings un reklāma ir tikai neliela daļa no strukturizētas uzņēmējdarbības šodienas digitālajā vidē. Covid-19 izraisītās krīzes apstākļos arvien vairāk uzņēmumu pievērš lielāku uzmanību biznesa vadības un pārvaldības risinājumiem uzņēmējdarbībā.

“Dienas Biznesa” organizētā meistarklase “Kā padarīt biznesu veiksmīgāku” ļaus iepazīt nozares ekspertu dotos piemērus, kuros veiktās metodes palīdzējušas sasniegt praktiskus un vērā ņemamus rezultātus, kā arī saņemt atbildes uz jautājumiem, kas skar biznesa vadību un tās risinājumus. 22. septembrī “Dienas Biznesa” trešajā un noslēdzošajā šā gada tiešsaistes meistarklasē runāsim par investīcijām uzņēmējiem, pārvaldību un atbalstu biznesa attīstībai, biznesa efektivitāti un uzņēmēju pieredzi.

Meistarklasē uzstāsies:

Elvis Kvalbergs, “Excellent Latvia” valdes loceklis, – IT jomas profesionālis ar 20 gadu pieredzi, no kuriem 15 gadus pievērsies ERP programmatūru un grāmatvedības risinājumiem, lai palīdzētu dažādu nozaru uzņēmumiem paaugstināt darba efektivitāti un produktivitāti.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Trešajā ceturksnī mēneša vidējā bruto darba samaksa valstī par pilnas slodzes darbu bija 1280 eiro, un, salīdzinot ar 2020.gada trešo ceturksni, mēneša vidējā alga palielinājās par 121 eiro jeb 10,4%, bet samaksa par vienu nostrādāto stundu pirms nodokļu nomaksas - par 4,4% no 8,09 līdz 8,44 eiro, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.

2021.gada trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar otro ceturksni mēneša vidējā bruto darba samaksa pieauga par 3,4%, savukārt stundas samaksa samazinājās par 1,6%.

Vidējā neto darba samaksa (aprēķināta, izmantojot darba vietā piemērojamos darba nodokļus) bija 940 eiro jeb 73,4% no bruto algas. Gada laikā tā pieauga par 10,3%. Neto darba samaksas reālais pieaugums, ņemot vērā patēriņa cenu kāpumu, bija 6,3%.

Bruto darba samaksas mediāna par pilnas slodzes darbu 2021.gada trešajā ceturksnī bija 1003 eiro. Salīdzinot ar 2020.gada trešo ceturksni (917 eiro), tā pieauga par 9,3%. Darba samaksas mediāna pēc darba nodokļu nomaksas (neto) šī gada trešajā ceturksnī bija 749 eiro, un gada laikā tā pieauga par 8,1%.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

SIA “Eiroplasts”, kas nodarbojas ar ventilācijas sistēmu ražošanu, vienojies ar Swedbank par investīcijām jaunās ražošanas iekārtās.

Vairāk nekā 400 000 eiro lielais finansējums tiks ieguldīts iekārtās, kas ne tikai palielinās uzņēmuma ražošanas jaudas, bet arī dos ieguldījumu uzņēmuma ilgtspējas principu veicināšanā.

Jaunās metāla izciršanas un liekšanas preses ar uzkraušanas robotu uzlabos SIA “Eiroplasts” ražošanas efektivitāti, kā arī samazinās uzņēmuma ietekmi uz vidi. Jaunās iekārtas darbojas ar mazāku elektroenerģijas patēriņu, precīzāka programmēšana un iekārtu vadība ļauj samazināt ražošanas pārpalikumu veidošanos, kā arī iekārtu uzturēšanā samazinās izlietotās eļļas atkritumu veidošanās.

Kā stāsta SIA “Eiroplasts” valdes priekšsēdētājs Rodions Kravčenko: “Kopumā 2021.gadā ražotnē esam investējuši vairāk nekā 2,5 miljonus eiro. Mūsu ieguldījumu mērķis ir bijis veikt būtiskus uzlabojumus ražošanas ēkās un iekārtās, lai paplašinātu ražošanas jaudas, automatizētu ražošanas procesus, paaugstinātu energoefektivitāti un nodrošinātu labākus darba apstākļus mūsu darbiniekiem. Plānotais investīciju apjoms šim gadam pārsniedz 4 miljonus eiro, kas veicinās tālāko uzņēmuma izaugsmi - palīdzēs apmierināt augošās patērētāju prasības un realizēt savus plānus ilgtspējas attīstības virzienā.”

Komentāri

Pievienot komentāru